اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

[vc_row full_width=”stretch_row” css=”.vc_custom_1524637258565{background-color: #0e1a55 !important;}”][vc_column]

[/vc_column][/vc_row]

ارتفاع و سرعت هواپیماهای مسافربری

به نظر می رسد هواپیماها در هنگام پرواز باید  دارای ارتفاع خاصی باشند

0

ارتفاع و سرعت هواپیما

به نظر می رسد هواپیماها در هنگام پرواز باید  دارای ارتفاع خاصی باشند، و این مساله به چند عامل از جمله  نوع هواپیما ، فاصله تا مقصد شما ، نوع موتور آنها ، قدرت باد و وزن هواپیما بستگی دارد.

تا بحال به جزئیات سفرکردن با هواپیما توجه کرده اید؟
مثلا هواپیما با چه سرعتی و در چه ارتفاعی پرواز میکند؟
آیا محدودیت خاصی برای پرواز هواپیماها وجود دارد ؟

هواپیماها واقعاً چقدر پرواز می کنند؟

یکی از دلایلی که هواپیماها بالای ابرها حرکت می کنند این است که بتوانند سریع پرواز کنند. به گفته رایان یورگنسون ، تحلیلگر داده های هواپیمایی ، هرچه هواپیماهای بالاتر صعود کنند ، هوا نازک تر می شود و به دلیل مقاومت کمتری در جو می توانند پرواز کنند

آدام بکمن ، مدرس مطالعات هوانوردی در دانشگاه ایالتی اوهایو می گوید:

ارتفاع و سرعت هواپیما تجاری به طور معمول بین 31000 تا 38000 پا – حدود 5.9 تا 7.2 مایل – پرواز می کنند و معمولاً در 10 دقیقه اول پرواز به ارتفاع مورد نظر خود می رسند.

هواپیماها می توانند بسیار بالاتر از این ارتفاع پرواز کنند ، اما می بایست  مسائل ایمنی را رعایت کنند. پرواز بالاتر بدان معنی است که بازگشت به ارتفاعات امن در صورت بروز اضطراری مانند رفع فشار سریع ، طولانی تر خواهد بود.

دلیل دیگری که هواپیماها بیشتر پرواز نمی کنند به دلیل وزن هواپیما است . یورگنسون می گوید: “هر چه وزن بیشتری داشته باشید رسیدن به ارتفاعی معین سخت تر است.”و با بالا آمدن هواپیما به آسمان ، وزن هواپیما تغییر می کند. یورگنسون می گوید: “سوخت جت حدود 6/7 پوند در هر گالن وزن دارد ، بنابراین هرچه در هنگام پرواز  ارتفاع بیشتر شود سوخت بیشتری مصرف می شود.

جهت باد نیز عامل مهمی است. باب كاوگیل ، مدیر عامل مشاوره هواپیمایی ACI می گوید:”اغلب اوقات خواهید فهمید که هنگامی که وزش باد در پشت شماست ، در ارتفاعات بالاتر پرواز خواهید کرد.”سرعت بالقوه هواپیما نیز بالاتر می رود.

دکتر توماس کارنی ، استاد هوانوردی و فناوری حمل و نقل در دانشگاه پوردو می گوید: “ده هزار پا و بالاتر ، می توانید از نظر قانونی به سرعت بسیار بالاتری بروید.”

چرا هواپیماهای کوچک یا هلیکوپترهای خصوصی در همان ارتفاع پرواز نمی کنند؟

Passenger aircraft

بنابراین چرا هواپیماهای خصوصی کوچک به اندازه زیاد پرواز نمی کنند؟ در اغلب موارد، این هواپیماها استفاده از یک موتور پیستونی شده، که به طور معین مشابه به موتور ماشین شماست و با قدرت که تنها برای پرواز های کوتاه اجازه می دهد عمل کند شروع بع کار می کنند . این نوع موتور مانع از رسیدن این هواپیماهای کوچکتر به ارتفاعات مشابه هواپیماهای تجاری می شود.        

بکمن می گوید: “هواپیمایی که یک فرد معمولی می تواند آن را اجاره کند و پرواز کند ، معمولاً کمتر از 15000 پا می ماند و این فقط محدودیتی است که هواپیما می تواند انجام دهد.”

به گفته موسسه ملی بهداشت ، خلبانان همچنین از پرواز این نوع هواپیماها در ارتفاعات بیشتر خودداری می کنند زیرا موجب خطرات بالقوه سلامتی مانند هیپوکسی ، یعنی زمانی که بافت ها اکسیژن کافی دریافت نمی کنند خواهد شد .

 با صعود هواپیما ، سطح اکسیژن کاهش می یابد ، که می تواند باعث جابجایی سریع هواپیما شود که به همان شکل هواپیمای تجاری تحت فشار قرار نمی گیرد.

در مورد هلیکوپترها چطور؟

هلیکوپترها عمدتاً برای پرواز در مسافت های کوتاه طراحی شده اند و معمولاً بسیار کمتر از هواپیما ها پرواز می کنند ، به طور معمول زیر 10000 پا. آنها همچنین قادر به صعود به همان بلندی نیستند که هواپیمای تجاری و مسافربری می توانند انجام دهند.

پرندگان به احتمال زیاد مانع هواپیماها در ارتفاعات پایین تر می شوند و می توانند هنگام برخاستن و فرود آمدن مشکلاتی به وجود آورند . یورگنسون می گوید ، مورد شدید آن هواپیماهای هواپیمایی ایالات متحده است که در هادسون به زمین نشستند ، اما این معمولی نیست.

اما وقتی هواپیماها در حال حرکت در ارتفاع هستند ، کارشناسان می گویند پرندگان دیگر تهدیدی نیستند. بنابراین به محض خاموش شدن علائم کمربند ایمنی ، می توانید پرواز را آرام کنید و لذت ببرید.                                                                                   

سرعت هر هواپیما توسط شرکت هواپیمایی تعیین میشود زیر باید مولفهای اقتصادی را نیز در نظربگیرد هرچه سرعت هواپیما بالا باشد سوخت بیشتری نیاز دارد و این امر بر روی قیمت بلیط نیز برای مسافران تاثیر میگذارد پس خلبان اجازه این که با سرعت بیشتری هواپیما را پیش ببرد را ندارد .
مثلا هواپیمای بونیک 747 که تمام صندلی ها را پر کرده باشد پرواز طولانی تری و با سرعتی معادل با 160 گره و 184 مایل در ساعت از زمین برمیخیزد و در زمان فرود نیز وزنی معاذل با 25000 کیلوگرم دارد و بنابراین سرعتی معادل 150 -140 مایل در ساعت خواهد داشت وبه زمین فرود می آید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.