اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

علل گرفتگی و درد گوش در هنگام پرواز

0 163

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

افرادی که همیشه در حال پرواز هستند، قطعا با گرفتگی گوش در هنگام پرواز آشنا هستند. هنگامی که ارتفاع به 30.000 پا می رسد، احساس ناخوشایندی در گوش به وجود می آید. اما چرا این اتفاق می افتد؟ برای جلوگیری از وقوع آن چه کاری می توان انجام داد؟

پاسخ کوتاه به سوال اول این است که گرفتگی گوش به دلیل اختلاف فشار ایجاد شده درون کابین هواپیما رخ می دهد. قطعا فشار هوا در ارتفاع 30.000 پا متفاوت از سطح زمین است. شاید شما متوجه این تغییر فشار هوا نشوید، اما گوش های شما به خوبی آن را حس می کند. در نتیجه احساس ناخوشایندی در شما ایجاد می شود.

به طور طبیعی، شما تمایل دارید تا از وقوع این اتفاق جلوگیری کنید. بنابراین بهتر است نگاهی عمیق تر به این موضوع بیندازیم و ببینیم چه کاری می توان برای گوش ها در هنگام پرواز انجام داد.

  • چرا گوش ها به هنگام پرواز دچار گرفتگی و درد می شود؟

همانطور که پیشتر از بیان شد، یکی از دلایل گرفتگی گوش در پرواز، فشار هوای درون کابین هواپیما است. این امر کاملا درست است، اما جزئیات بیشتری در خصوص رابطه میان فشار هوا و گرفتگی و درد گوش شما وجود دارد.

در درجه اول باید گفت که فشار هوا در آسمان دارای چگالی کمتری در مقایسه با سطح زمین است. گوش های ما نیز به چنین شرایطی عادت ندارند. گوش ها متناسب با چگالی و فشار هوا روی سطح زمین طراحی شده اند.

گوش داخلی شما از قبل میزان هوایی درون خود دارد و هر چه فشار هوای اطراف شما شروع به تغییر می کند، مانند زمان بلند شدن هواپیما، فشار روی گوش های شما نیز بیشتر می شود. با ادامه پرواز به آسمان، این فشار افزایش یافته و فشار به پرده گوش نیز افزایش پیدا می کند.

از یک طرف، این بسیار کمتر از آن چیزی که به نظر می رسد ترسناک است. این اتفاق به این دلیل می افتد که پرده گوش شما در حال تنظیم کردن خود با فشار و دمای جدید است. از طرف دیگر، ایجاد هماهنگی میان پرده گوش و محیط اطراف سبب بروز گرفتگی و درد در گوش می شود.

اجازه دادن به عبور برخی از هوای گوش درونی شما از داخل لوله استاش (دو کانال کوچک که گوش های داخلی شما را به گلو وصل می کند)، بخشی از تلاش بدن شما برای ایجاد تعادل با محیط است. با افزایش فشار بر آنها برای بیرون راندن آن هوا و دستیابی به تعادل، صدایی همراه با درد در گوش شما ایجاد می شود.

سرانجام، اگر به دلیل سرماخوردگی یا مشکلات سینوسی دچار احتقان شوید، ممکن است گرفتگی و درد حاصل از فشار وارد شده به مسیرهای گوش و بینی را کمتر احساس کنید.

  • آیا ممکن است گوش ها دچار درد و گرفتگی نشوند؟

اگرچه درد و گرفتگی گوش در هنگام پرواز امری شایع است، اما این بدان معنا نیست که شما همیشه با چنین مشکلی مواجه می شوید یا این اتفاق برای تمام افراد رخ می دهد. گاهی، برخی مسافران به اندازه کافی خوش شانس هستند که با چنین وضعیتی مواجه نمی شوند. حال چه چیزی باعث می شود تا گوش برخی از افراد دچار گرفتگی نشود؟

در اینجا دو امکان وجود دارد. شما ممکن است تنها فرد خوش شانسی باشید که در اثر تغییر فشار هوا و مشکلات ایجاد تعادل گوش، مانند بسیاری دیگر از مسافران دچار گرفتگی و درد ناشی از باز شدن آن نشده اید.

تجربه پرواز برای هر شخصی متفاوت است. بعضی از افراد در طول پرواز بیش از دیگران اذیت شده و به مشکلاتی مانند گرفتگی گوش بیشتر دچار می شوند.

دلیل دوم می تواند به شرایط شما در هنگام سفر با هواپیما مربوط باشد. همانطور که پیشتر بیان شد، یکی از این دلایل بیماری است. اگر بنا به هر دلیلی در هنگام پرواز مسیر بینی و گوش شما دچار احتقان شده باشد، شما خیلی متوجه تغییرات فشار در دو طرف گوش خود نخواهید شد. زیرا مسیر بینی و گوش شما چنان متراکم شده است که حتی فشار اضافه شده نیز مانع خروج هوا و به دنبال آن بروز صدا و درد در گوش شما می شود.

در مقابل، این فشار اضافه شده می تواند باعث سردرد و مسائل دیگر شود. بنابراین احتقان مسیر بینی و گوش در هنگام پرواز، شاید از بروز درد و گرفتگی در گوش شما جلوگیری کند، اما این بدان معنا نیست که شما سفر راحتی خواهید داشت.

  • چگونه می توان پس از پرواز گرفتگی گوش را از بین برد؟

به هر حال پس از بروز گرفتگی و ایجاد فشار در گوش ها، ممکن است بخواهید که پس از اتمام سفر خود از این فشار رها شوید. بنابراین در ادامه نگاهی به برخی روش های موجود برای از بین بردن گرفتگی گوش می پردازیم.

خمیازه کشیدن و صحبت کردن هر دو می توانند لوله استاش گوش شما را فعال کنند، که به دنبال آن می تواند فشار موجود روی گوش شما را از بین ببرد. حتی یک خمیازه جعلی نیز ممکن است کارآمد باشد. این کار را هر چند دقیقه تکرار کنید تا بالاخره فشار برطرف شود و بتوانید به صداهای باز شدن گوش خود را بشنوید.

یکی دیگر از راه های موثر در هنگام پرواز برای جلوگیری از گرفتگی گوش یا به منظور باز کردن دوباره گوش، جویدن آدامس است. آدامس باعث ایجاد کشش و فعال کردن عضلات متصل به لوله استاش گوش می شود. در نتیجه، صدای گوش که مربوط به برداشتن فشار وارد شده روی گوش است را خواهید شنید.

بلع آب دهان یا مکیدن آب نبات نیز مانند جویدن آدامس یک روش موثر برای تغییر فشار در گلو و فعال کردن عضلات لازم برای از بین بردن فشار روی گوش شما است.

اگر گرفتگی گوش شما به دلیل احتقان بینی، خود را نشان نمی دهد، ممکن است بخواهید از یک ماده باز کننده مجاری بینی استفاده کنید. برای نتیجه بهتر، شما می توانید از ماده ضد احتقان 30 دقیقه قبل از برخاستن و همچنین 30 دقیقه قبل از فرود استفاده کنید.

اگر گوش های شما همچنان دچار گرفتگی است و صدای باز شدن آن را نشنیده اید، می توانید بینی خود را گرفته و پس از یک دم عمیق، دهان خود را بسته و سعی کنید هوا را از طریق گوش های خود خارج کنید. شاید این کار احمقانه به نظر برسد، اما این روش معروف به مانور والسالوا است که می تواند به کاهش فشار و باز شدن گوش شما کمک کند.

از طرف دیگر، می توانید یک مانور بینی دیگر به نام مانور Toynbee را امتحان کنید، در این روش، در حالی که بینی شما هنوز بسته است، سعی کنید به جای مکیدن یا دمیدن عمل بلع را انجام دهید.

اگر پرواز زودهنگام یا دیر هنگام دارید، ممکن است وسوسه شوید که به محض سوار شدن به هواپیما، بخوابید. اما باید گفت، انجام این کار ممکن است باعث شود فشار در کانال های گوش شما در هنگام خواب ایجاد شود و در نتیجه از بین رفتن گرفتگی گوش شما در هنگام بیداری با درد بیشتری صورت گیرد. بنابراین بهتر است تا زمان برخاستن هواپیما از زمین صبر کنید.

  • تاثیر گوش گیر (ایرپلاگ) در جلوگیری از گرفتگی گوش

البته، شما می توانید خیلی زود از گرفتگی و درد ناشی از باز شدن آن رها شوید. خوشبختانه، گوش گیرها می توانند کمک زیادی به این امر کنند. گوش گیرها به برخی از رایج ترین خریدهای قبل از پرواز تبدیل شده اند. شما می توانید به راحتی پیش از پرواز آن ها را از هر سایتی به صورت اینترنتی خریداری یا در خود فرودگاه تهیه کنید.

به طور کلی بهتر است گوش گیرهایی داشته باشید که بتواند تمام فضای داخل گوش شما را پر کند. به همین دلیل، استفاده از گوش گیرهای فومی می تواند بهترین انتخاب باشد. این گوش گیرها به دلیل قابلیت انعطاف پذیری که دارند به خوبی فضای درون گوش را پر می کنند. تنها کافی است آن را به درون گوش وارد کنید و اجازه دهید تا گسترش یابد. به این ترتیب کامل فضای درون گوش شما را می پوشاند.

البته توجه به این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که هنگام فشار دادن این گوش گیرها به درون گوش، به گوش هایتان آسب نرسانید. اگر به دنبال خوابیدن در هواپیما هستید، به شما توصیه می کنیم که از نوع نرم آن استفاده کنید.

به این ترتیب، از آنجایی که گرفتگی و درد ناشی از باز شدن دوباره گوش در هنگام پرواز امری آزار دهنده است، دانستن دلایل بروز آن و راه های جلوگیری از آن می تواند برای داشتن سفری آرام تر و راحت تر، مفید خواهد بود.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات