اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

ماسک اکسیژن هواپیما

چگونه و تا چه زمانی می توان از ماسک اکسیژن هواپیما، استفاده کرد؟

0 584

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ماسک اکسیژن در هواپیما، به چه منظوری تعبیه شده است؟ چگونه و تا چه زمانی می توان از ماسک اکسیژن هواپیما، استفاده کرد؟

اگر از جمله مسافرانی هستید که یک پرواز پرخطر با شرایط بحرانی را تجربه کرده اید، یا در فیلم های سینمایی دیده اید، توجه کرده اید اولین نشانه ای که خبر از تهدیدهای پیش رو می دهد، خروج سریع ماسک اکسیژن هواپیما از محفظه ی مخصوص است. نحوه استفاده از این ماسک، در بدو ورود به هواپیما و استقرار در صندلی، توسط مهمانداران آموزش داده می شود. اگر در آن لحظات آموزش های آنان را نادیده بگیرید، مسلما زمانی که ماسک اکسیژن هواپیما، با شتاب جلوی صورتتان می افتد، نمی توانید از آن استفاده کنید تا ریسک های بعدی را کاهش دهید.

ضمن یادگیری نحوه استفاده از ماسک های اکسیژن در هواپیما، بهتر است با عملکرد و نقش حیاتی این دستگاه، آشنا شوید.

عملکرد ماسک اکسیژن هواپیما، چگونه است؟

زمانی که بر روی صندلی خود در هواپیما نشسته اید و در نقاط بسیار بالاتر از سطح زمین قرار دارید، درست مانند زمانیست که به بهانه علاقه بسیار به کوهنوردی، بر روی قله ایستاده اید. همانطور که در استقرارتان بر روی قله احساس کمبود اکسیژن می کنید، ممکن است همین احساس را در هواپیما تجربه کنید. چرا که در هواپیما نیز ممکن است فشار اکسیژن موجود در هوا، نیاز بدن شما را برطرف نکند.

درست در همین زمان که فشار هوای کابین از یک میزان مشخص کمتر می شود، ماسک های اکسیژن هواپیما بصورت هوشمند پایین می آیند و روبروی شما قرار می گیرند. اگرچه این اتفاق موقت است و با قرارگیری هواپیما در ارتفاع ایمن، عملیات تنفس طبیعی مسافران بدون استفاده از این ماسک، مجددا صورت می گیرد.

ماسک اکسیژن برای چند دقیقه مشکل را حل می کند؟

درست زمانی که ماسک های اکسیژن پایین می افتند، هواپیما با شتاب بسیاری به سمت پایین و ارتفاع امن حرکت می کند. این رویداد درذهن شما، چیزی شبیه به سقوط و یا فرود سریع است و ممکن است شما را بترساند. اما این شتاب به دلیل سقوط هواپیما نیست. از آنجا که ماسک های اکسیژن در هواپیما، تنها برای چند دقیقه به تامین اکسیژن بدن شما می پردازند، کادر پرواز مجبورند با شتاب بسیاری هواپیما را به ارتفاع امن و پایینتر از 10 هزارپایی برسانند.

شاید این محدوده زمانی تامین اکسیژن، از سطح توقع شما بسیار پایینتر باشد. درست است که این احساس که فکر می کنید بزودی تمام اکسیژن موجود در ماسک به اتمام می رسد و احساس خفگی می کنید، بسیار عذاب آور است. اما طراحی این ماسک ها بصورت ایمن انجام شده و فرض بر این است که هواپیما سریعا به ارتفاع امن می رسد و مسافران هواپیما دیگر نیازی به ماسک نخواهند داشت.

فراموش نکنید در مورد ماسک اکسیژن، هیچگاه ذهنیتی ماجراجویانه نداشته باشید. در شرایط افت فشار، اگر ماسک اکسیژن را نزنید، دچار هیپوکسیک خواهید شد. این حالت با نشانه های مثل حالت تهوع، سردرد و سرخوشی بروز پیدا می کند و سپس به سرعت شما را بیهوش می کند. در این حالت کنترل امور عادی از دستتان خارج خواهد شد. آسیب های مغزی و بروز مشکلات جدی، زمانی رخ می دهد که شرایط وخیم باشد و اکسیژن خون کاملا از دست برود. لذا در زمان بروز مشکل، به سرعت ماسک اکسیژن را بر صورت خود قرار دهید و آرامش خود را حفظ کنید تا اوضاع به حالت عادی بازگردد.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات