اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

شگفت انگیزترین پارک های ملی در مالزی

0 195

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مالزی با داشتن بیش از 30 پارک ملی که بیشتر آنها به عنوان مناطق تحت حفاظت از طبیعت شناخته میشوند، یکی از بهترین مکان ها برای ماجراجویی در حیات وحش محسوب می شود. در سال های اخیر پارک های ملی مالزی به به طور فزاینده ای به عنوان مقاصد اکوتوریسم رشد پیدا کرده اند.

بنابراین هزاران بازدید کننده هر ساله برای کشف طبیعت زیبا و جانوران باورنکردنی به این مناطق زیبا سفر می کنند. این پارک های ملی تحت نظارت وزارت حیات وحش و پارک های ملی شبه جزیره مالزی و ساراواک در جنگل های ساراواک قرار دارند.

در ادامه به معرفی برخی از شگفت انگیزترین پارک های ملی مالزی می پردازیم که می تواند سفری خاطره انگیز را برای شما به همراه داشته باشد.

  • پارک ملی تامان نگارا (Taman Negara)

پارک ملی Taman Negara یک پارک ملی بزرگ، واقع در شبه جزیره مالای در مالزی است. این پارک دارای جنگل های بارانی گرمسیری است که بیش از 130 میلیون سال قدمت دارد. Kuala Tahan مهم ترین نقطه ورود به این پارک زیبا محسوب می شود. پیاده روی در مسیری رودخانه ای و از طریق جنگل که تا قله کوهستان ادامه پیدا می کند.

پارک ملی Taman Negara محل زندگی حیوانات وحشی بی شمار و پرندگان زیبایی مانند macaques، ببرها و گیاهان انبوهی به نام Rafflesia است. این پارک در وسعت 34343 کیلومتر مربع دارای وسعت چشمگیری بوده که از ساعت 9.00 صبح تا 5.30 عصر برای بازدیدهای توریستی باز است.

Taman Negara

  • پارک ملی Gunung Mulu

پارک ملی Gunung Mulu که به ثبت میراث جهانی یونسکو نیز رسیده است، در بخش میری در ساراواک، مالزی واقع شده است. این پارک زیبا دارای جنگل های بارانی استوایی زیبایی است که توسط کوه ها احاطه شده است.

غارهای موجود در این پارک جنگلی آن را به یکی از شگفت انگیزترین مناطق به منظور گردشگری تبدیل کرده است. این پارک از این جهت به این نام خوانده می شود که مولو دومین کوه مرتفع در ساراواک در آن واقع شده است.

پارک ملی Gunung Mulu دارای اتاقک هایی چوبی بسیار زیبایی است که می توانید به هنگام بازدید از این پارک، در آن ها اقامت داشته باشید و از سفر خود نهایت لذت را ببرید.

Gunung Mulu

  • پارک کینابالو (Kinabalu)

پارک کینابالو یکی از اولین پارک های ملی تاسیس شده در مالزی در سال 1964 بود. همچنین اولین مکانی است که به ثبت میراث جهانی یونسکو در مالزی رسیده است. بیش از 4500 گونه پرنده و حیوان از جمله 326 گونه پرنده و 100 گونه پستاندار در این پارک شگفت انگیز زندگی می کنند.

این پارک در ساحل غربی صباح در جزیره بورنئو با مساحتی معادل 754 کیلومتر مربع در مجاورت کوه کینابالو، بلندترین کوه این جزیره، واقع شده است. پارک ملی کینابالو یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری صباح و مالزی محسوب می شود. بنابراین در هنگام گردشگری و سفر به مالزی، بازدید از این پارک را نباید از دست داد.

Kinabalu

  • پارک ملی Loagan Bunut

پارک ملی Loagun Bunut در بخش میری در جزیره بورنئو مالزی واقع شده است. پارک ملی Loagun Bunut به نام دریاچه Loagan Bunut نامگذاری شده است که درست در مجاورت آن قرار دارد و با سه رودخانه Sungai Bunut ، Sungai Baram و Sungai Tinjar ارتباط دارد.

این پارک ملی از نظر تنوع زیستی و اکوسیستم آبی غیرقابل توصیف است که مساحتی معادل 100 کیلومتر مربع را اشغال می کند و بازدید از آن تجربه فراموش نشدنی را برای تمامی گردشگران به همراه خواهد داشت.

Loagan Bunut

  • پارک ملی Batang Ai

پارک ملی Batang Ai در بخش سری آمان (Sri Aman) ساراواک مالزی، در 250 کیلومتری شرق Kuching در Lubok Antu واقع شده است. این پارک پوشیده شده از جنگل های گسترده بارانی استوایی است.

همچنین شامل برخی از گونه های نادر حیوانی محافظت شده و دریاچه ای مصنوعی با مساحت 24 کیلومتر مربع است. پارک ملی Batang Ai در سال 1991 به طور رسمی اعلام شد و علیرغم نداشتن بهترین امکانات هر ساله صدها نفر از گردشگران و افراد محلی را جذب می کند.

Batang Ai

  • پارک ملی کوباه (Kubah)

پارک ملی کوباه در یک فلات ماسه سنگی کوچک، در نزدیکی کوچینگ مالزی واقع شده است. این پارک دارای تعداد زیادی آبشار کوچک و رودخانه هایی با جریان های آب بسیار شفاف و زیبا است. پارک ملی کوباه که عمدتاً دارای جنگل های مختلط dipterocarp بوده، در کل جزیره بورنئو یکی از وسیع ترین پارک های جنگلی پوشیده شده از ارکیده و گیاه پالم است.

حیات وحش در این پارک ملی بسیار متنوع است به گونه ای که حیواناتی مانند خوک ریش دار، هورنبیل سیاه، موش گوزنی و انواع مختلف دوزیستان و خزندگان را می توان در آن مشاهده کرد. همچنین پارک ملی کوباه تقریباً 93 گونه مختلف نخل را نیز در خود جای داده است.

  • پارک ملی لامیر هیلز (Lambir Hills)

پارک ملی لامبیر هیلز در بخش میری ساراواک در مالزی واقع شده است. از نظر وسعت با 6.952 هکتار، نسبتاً پارک كوچكي محسوب می شود. این پارك شامل جنگل های مختلط dipterocarp است. پارک ملی لامبیر هیلز در 150-465 متری از سطح دریا واقع شده است. این پارک ملی بیش از 237 گونه پرنده، 46 گونه خزنده، 20 گونه دوزیست و 64 گونه پستاندار دارد.

Lambir Hills

  • پارک ملی کراکر رنج (Crocker Range)

پارک ملی Crocker Range در سال 1984 تاسیس و در جزیره بورنئو در مالزی واقع شده است. پارک کراکر رنج از شمال به جنوب کوه های 1200-1500 متری منطقه صباح را پوشش می دهد. این پارک تقریبا 1399 کیلومتر مربع مساحت دارد و بزرگترین پارک ملی منطقه صباح محسوب می شود. پارک کراکر از چندین گونه فلور و جانوران مخصوص منطقه بورنئو و تپه ها و جنگل های مونتان تشکیل شده است و یکی از زیباترین مناطق گردشگری در مالزی محسوب می شود.

Crocker Range

  • پارک ملی تاوو هیلز (Tawau Hills)

پارک ملی تاو هیلز در سال 1979 تاسیس شد که در درجه اول برای محافظت از منابع آبی در حوضه آبریز شهر تاوو در صباح، مالزی مورد استفاده قرار می گرفت. پارک ملی Tawau Hills در 24 کیلومتری شهر Tawau واقع شده است.

این پارک دارای 279.72 کیلومتر مربع مساحت و جنگل های کم باران dipterocarp کم ارتفاع در مجاورت مزارع کاکائو است. این پارک عمدتا به دلیل داشتن کلبه های چوبی زیبا، مکان بسیار مناسبی جهت پیک نیک و کمپینگ است.

پارک ملی تاو هیلز دارای مناظر آتشفشانی، آبشارهای دیدنی و چشمه آب گرم بسیار زیبا است که هر ساله افراد زیادی را به منظور دیدن از این مناظر شگفت انگیز به این منطقه جذب می کند. Gunung Magdalena مرتفع ترین نقطه پارک در ارتفاع 1310 متر است.

  • پارک ملی پولونگ تاو (Pulong Tau)

پارک ملی پولونگ تاو در ارتفاعات Kelabit در منطقه ساراواک مالزی واقع شده است. کلمه Pulong Tau به معنی “جنگل ما” به گویش محلی منطقه Kelabit محسوب می شود. پارک ملی پولونگ تاو در سال 1984 توسط دفتر ملی پارک ها و حیوانات وحشی تاسیس شد.

کوه مورود که بلندترین قله ساراواک و قله های دوقلوی رشته کوه های تاما ابو و باتو لوی است نیز در این پارک واقع شده است. پوشش گیاهی طبیعی پارک ملی پولونگ تاو در ارتفاعات مختلف آن، متفاوت است. این پارک شامل چندین گونه گیاهان از جمله ارکیده های Nepenthes است.

به این ترتیب اگر شما هم علاقه مند به سفری خارق العاده و تکرار نشدنی به دل طبیعت هستید، حتما بازدید از پارک های ملی مالزی را در لیست گردشگری خود قرار دهید. 

Pulong Tau

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات