اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

گران ترین و ارزان ترین روزهای پرواز

0 152

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

هزینه بلیط هواپیما نیز مانند هواپیمایی که در تلاطم گرفتار شده، مدام بالا و پایین می شود. خطوط هوایی از سیستم های رایانه ای استفاده می کنند تا قیمت بلیط را براساس ترکیبی از عوامل از جمله رقابت، تقاضا، وضعیت اقتصادی، فصل سفر، مالیات و تعداد بازدیدها تعیین کنند.

به همین دلیل تقریباً غیرممکن است که دقیقاً پیش بینی کنید، قیمت بلیط در هر روز معین از سال چه میزان سقوط یا صعود خواهد کرد و ارزان ترین یا بهترین روزهای پرواز کدام است.

با تشکر از تعداد محدودی از وب سایت ها که براساس همه موارد، کلیه اطلاعات مربوط به هزینه بلیط هواپیماها را دارند، می توان داده های مربوط به آن را تجزیه و تحلیل کرد و به یک ایده کلی در خصوص گران ترین و ارزان ترین روزهای پرواز در طول سال رسید.

شما نیز می توانید از این اطلاعات استفاده کنید تا تخمین بزنید در یک زمان مشخص، هزینه بلیط هواپیمای شما چقدر خواهد بود. در ادامه به بررسی اطلاعات بدست آمده در این خصوص می پردازیم.

  • بدترین و گرانترین روزها برای پرواز

اگر شما هم قصد سفر به خارج از کشور را دارید، دانستن تاریخ هایی که به دلیل تعطیلات یا مناسبتی خاص، باعث می شود تا هزینه بلیط ها افزایش یابد، می تواند در کاهش هزینه های سفر شما تاثیرگذار باشد.

چرا که به لطف تقاضای زیاد و به دنبال آن کرایه های بالا، برخی تاریخ ها در طول سال معمولاً گرانترین روزها برای پرواز محسوب می شوند.

  • کریسمس و سال نو

پنجره تعطیلات کریسمس و سال نو میلادی کم و بیش یک دوره 17 روزه است که مطابق آمارهای جمع آوری شده از دفتر آمار حمل و نقل ایالات متحده، از هم پوشانی دو تعطیلی تقریبا پنج یا شش روز ایجاد شده است.

روزهای اوج سفر در این ایام همیشه بستگی به آخر هفته مرتبط با این تعطیلات دارد. چراکه اکثر افراد تمایل دارند تا تعطیلات آخر هفته طولانی تری داشته باشند.

توجه داشته باشید که گاهی پروازهای روز کریسمس، روز سال نو و برخی مواقع روزهای بلافاصله بعد یا قبل از تعطیلات ارزان تر هستند که بسته به نحوه کاهش قیمت آنها در طول روز، امری غیر عادی تلقی نمی شود.

بنابراین، اگر بلیطی را برای تعطیلات خود رزرو می کنید، از گزینه تاریخ انعطاف پذیر استفاده کنید تا ببینید کدام روزها کمترین هزینه سفر را برای شما به همراه خواهد داشت.

  • تعطیلات بهاری

تعطیلات بهار در اروپا و آمریکا، اوج سفر به مقاصد گوناگون است که عموماً از اواخر فوریه تا ابتدای آپریل را در بر می گیرد. بیشتر دانشکده ها و دانشگاه ها نیز دارای تعطیلات بهاری در ماه مارس یا حتی اواخر فوریه هستند. به همین دلیل، در این مدت هزینه سفر مخصوصا به مقاصد ساحلی و خانوادگی افزایش پیدا میکند.

بنابراین، اگر شما هم قصد سفر به خارج از کشور در فصل بهار را دارید، پیشنهاد می شود که برنامه خود را به گونه ای تنظیم کنید تا با تعطیلات بهاره اروپا و آمریکا هم پوشانی نداشته باشد. به این ترتیب می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

  • فصل تابستان

تابستان برای مقاصد گردشگری بی شماری فصل بسیار خوبی است. بر همین اساس قیمت بلیط ها نیز با افزایش تقاضا بیشتر می شود. اوج سفر های تابستانی در کشورهای اروپایی و آمریکایی مربوط به ماه جولای است.

به این ترتیب، اگر می توانید سفر خود را تا اواسط ماه سپتامبر به تعویق بیندازید یا جلوتر از ماه جولای، در ماه می به سفر بروید. در این صورت هزینه سفر شما کمتر از آنچه که فکر می کنید، خواهد شد. این کاهش هزینه نه تنها در خصوص بلیط ها بلکه در رابطه با هتل ها نیز صدق می کند.

هرچند که این قانون برای تمام مقاصد گردشگری صادق نیست. چرا که در برخی مناطق کوهستانی یا بسیاری از مناطق درنیمکره جنوبی مانند استرالیا و نیوزلند، تابستان فصل کوتاهی است.

  • روز شکرگذاری

یکی دیگر از تعطیلاتی که در اروپا و آمریکا بسیار حائز اهمیت بوده و باعث افزایش قیمت بلیط ها می شود، روز شکرگذاری است. در این ایام افراد از جاهای مختلف به دیدن خانواده های خود می روند تا برای چند روز اوقات خوشی را درکنار آنها داشته باشند.

این عید هر ساله در چهارمین پنج شنبه ماه نوامبر برگزار می شود، اما از چهارشنبه پیش از آن تا یکشنبه بعد از آن، شلوغ ترین و گران ترین زمان برای سفر محسوب می شود. هر چند که این تاریخ برابر با آبان ماه در ایران بوده و ممکن است افراد زیادی قصد سفر در این بازه زمانی را نداشته باشند.

اما با این وجود، توصیه می شود در صورت الزام سفر در این ایام، سعی کنید سفر خود را به قبل یا بعد از این بازه انتقال دهید. هر چند که پرواز در خود روز شکرگذاری نیز بسیار ارزان بوده و می توان از این فرصت استفاده کرد.

  • بهترین و ارزانترین روزهای پرواز

حال سوال این است که ارزان ترین روزها برای پرواز کدام است؟ در ادامه خواهیم یافت که کمترین میزان تقاضا برای سفرهای هوایی در چه روزهایی از سال بوده که با انتخاب آن می توان در میزان هزینه صرفه جویی کرد؟

  • فصل زمستان

هنگامی که صحبت از سفرهای ارزان قیمت میشود، یک قانون سریع و ساده وجود دارد: ارزان ترین روزها برای پرواز، روزهای غیر تعطیل و فصل زمستان است. هر چند، این امر تا حدودی به مقصد شما نیز وابسته است. چرا که مناطق و کشورهای گوناگون دارای آب و هوا و زمستان های مختلف هستند.

از آنجا که تابستان فصلی است که تعداد پرشماری از گردشگران، به نقاط توریستی و تفریحی سفر می کنند. زمستان فرصت بسیار خوبی برای افرادی است که قصد دارند با هزینه کمتر از این مناطق، مانند کانادا، اروپا و اکثر ایالت های امریکای شمالی دیدن کنند.

البته لازم به ذکر است، به جز تعطیلات بهاری و عید شکرگذاری، فصل بهار و پاییز نیز می تواد زمان مناسبی برای سفر با قیمت مناسب و ارزان باشد.

  • سه شنبه ها و چهارشنبه ها

همان گونه که بیان شد، هیچ گاه نمی توان به طور دقیق ارزان ترین روزها برای پرواز را حتی با وجود بررسی کردن داده های سال گذشته مشخص کرد. هیچ توضیحی در خصوص اینکه در کدام روز کمترین هزینه بلیط، برای مسیر خاص سفر شما ارائه میشود یا اینکه آیا همین الگو در سال بعد هم اتفاق می افتد یا خیر، وجود ندارد.

با این حال، کارشناسان مسافرتی عموماً بر سر ارزانترین روزهای سفر در هفته توافق دارند. سایت ردیابی هزینه بلیط  Airfarewatchdog، یادآور می شود که اگر می خواهید مقداری پول برای خود ذخیره کنید، سه شنبه ها و چهارشنبه ها بهترین و ارزان ترین روزهای هفته برای پرواز هستند.

  • روز قبل و بعد تعطیلات آخر هفته

همانطور که میدانید در اکثر کشورها یکشنبه و در ایران روز جمعه به عنوان تعطیلات آخر هفته در نظر گرفته شده است. جالب است بدانید بر خلاف تصور روزهای قبل و بعد تعطیلات آخر هفته، جزو ارزان ترین روزها برای پرواز است.

چرا که بسیاری از افراد ترجیح می دهند از تعطیلات خود نهایت استفاده را ببرند، بنابراین پرواز برگشت خود را برای همان روز یکشنبه یا جمعه رزرو می کنند. از طرفی هم می بایست روز بعد از تعطیلی، به سر کار بازگردند. به همین جهت، سفر در روز های قبل و بعد تعطیلات می تواند برای شما مقرون به صرفه تر باشد.

در نهایت باید گفت، بهترین روز برای پرواز شما، به مسیر و خط هواپیمایی بستگی دارد. بسیاری از خطوط هواپیمایی تنها در روزهای خاصی تخفیف می دهند. حتی گاهی خطوط هوایی، فصل سفر، میزن تقاضا و عوامل دیگر می توانند قانون روزهای سه شنبه و چهارشنبه را کاملاً سرنگون کنند. به همین جهت تمام این عوامل درکنار یکدیگر میتوانند در میزان هزینه سفر شما تاثیر گذار باشند.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات