اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

عجیب ترین و جالب ترین خطوط هوایی در جهان

0 327

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

سفر هوایی برای بسیاری از افراد یک موضوع خسته کننده است. چند ساعت نشستن در یک فضای اندک و ناراحت کننده و غذاهای غیر معمول اغلب بد مزه می تواند سفر را برای هر کسی دشوار سازد. علیرغم کلیه امکانات موجود در هواپیما و سایر گزینه های سرگرمی، حوصله اکثر مسافران در طول پرواز سر می رود.

به همین دلیل است که برخی خطوط هوایی ایده های خلاقانه ای را به کار گرفته اند تا بتوانند تا حدودی مسافران را سرگرم کنند. اگرچه آنها به طور مستقیم این مشکلات را حل نکرده اند اما حداقل یک سرگرمی کوچک به آن کرده اند تا همه چیز قابل قبول تر و سرگرم کننده تر باشد.

در این مقاله قصد داریم تا برخی از عجیب ترین و جالب ترین خطوط هوایی موجود در جهان را معرفی کنیم تا شاید در سفر بعدی خود بخواهید یکی از آنها را انتخاب کنید.

 • La Compagnie، خط هوایی با تخت های ماساژ و منو کامل غذایی

این خط هوایی فرانسه در پاریس مستقر است و مسافران را فقط بین پاریس و نیویورک منتقل می کند. امکاناتی که ارائه می دهد شگفت انگیز است. در کابین این این هواپیما تخت های ماساژ وجود دارد که در طول پرواز  مسافران را ماساژ می دهند و با غذاهای بسیار خوشمزه از آن ها پذیرایی می کنند.

از همه مهمتر، تبلت هایی نیز جهت سرگرم شدن در اختیار مسافران قرار داده می شود. آنها می توانند فیلم، سریال تلویزیونی و اخبار تماشا کنند و حتی کتاب و مجله مورد علاقه خود را بخوانند. برای غذا، نیز این خط هوایی یک منوی کامل را در اختیار مسافران قرار می دهد.

این منو با یک پیش غذا آغاز و بعد از آن یک غذای گرم انتخاب می شود و در نهایت با یک دسر بسیار لذیذ به پایان می رسد. بهترین چیز در مورد این خط هواپیمایی این است که در مقایسه با کلاس تجاری خطوط هوایی رقیب نسبتا ارزان تر است.

خط هوایی

 • Air Malta، خط هواپیمایی با ارائه رایگان خدمات ماساژ

این شرکت هواپیمایی به غیر از ماساژ رایگان برای هرکدام از مشتریان خود، محصولات زیبایی را نیز رایگان در اختیار مسافران قرار می دهد. این خط هوایی از ژوئیه سال 2015 به منظور افزایش رضایت مسافران خود این خدمات را ارائه می دهد. این خدمات شامل ماساژ دست، پا و گردن به صورت رایگان به همراه محصولات زیبایی است.

Malta

 • Eurowings، خط هوایی با قابلیت رزرو کور

این شرکت یکی از خطوط هوایی فرعی خط لوفت هانزا است که به پروازهایی را به مقاصد گوناگون داشته و خدمات رزرو کور را ارائه می دهد. در این نوع رزرو، شما می توانید نوع مکانی را که برای مسافرت به دنبال آن هستید مانند اینکه دوست دارید چجور جایی بروید را انتخاب می کنید.

این شرکت هواپیمایی لیستی از مقصدهایی را که می توانید بازدید کنید نمایش می دهد و تا زمانی که بلیط خود را رزرو نکنید، نمی دانید که به کجا سفر خواهید کرد. به این ترتیب به نوعی سورپرایز خواهید شد و سفر هیجان انگیزی خواهید داشت.

Eurowings، خط هوایی

 • Samoa Air، خط هوایی که بر مبنای وزن است

ساموآ ایر پروازهای چارتر و انتقال پزشکی را از طریق ساموآ انجام می داد. آنها همچنین پروازهای برنامه ریزی شده ای را از جزایر داخلی به ساموآ آمریکا داشت. از ویژگی های منحصر به فرد این خط هوایی این بود که هزینه سفر براساس وزن مسافران محاسبه می شد.

یعنی افراد با وزن بیشتر می بایست هزینه بیشتری را پرداخت می کردند. این خط هوایی اولین شرکت درجهان بود که این کار را انجام داد. اما در سال 2015 فعالیت های این شرکت هواپیمایی متوقف شد.

Samoa Air، خط هوایی

 • Freelandia، خط هوایی با مواد غذایی ارگانیک

این شرکت هواپیمایی کار خود را در سال 1973 آغاز کرد اما تنها توانست یک سال فعالیت کند و پس از آن ورشکست شد. این خط هوایی یکی از ارزان قیمت ترین خطوط محسوب میشد. به عنوان مثال افراد می توانستند با عضویت سالانه در آن برای پروازهای بین نیویورک تا لس آنجلس تنها 87 دلار بپردازند.

اما جدا از ارزان قیمت بودن این شرکت، ویژگی منحصر به فرد آن سرو غذاهای کاملا ارگانیک در طول پرواز بود. به مسافران نان ارگانیک، وعده های گیاهی، پنیر و سوپ خانگی داده می شد. به همین دلیل بسیاری از مسافران حتی سفر خود را گاهی به تعویق می انداختند تا بتوانند با این خط هوایی پرواز کنند. اما متاسفانه به دلیل بحران نفت در سال 1973 این شرکت هواپیمایی در ابتدای سال 1974 به کار خود پایان داد.

 • Air Koryo، خط هوایی با تنها یک ستاره

شاید یکی از عجیب ترین خطوط هوایی در این لیست مربوط به شرکت هواپیمایی کره شمالی باشد. این تنها خط هوایی است که از سازمان Skytrax تنها 1 ستاره دریافت کرده و به مدت 4 متوالی کمترین امتیاز را کسب نمود.

این خط هوایی در سال 2015 در انتهای لیست 600 خط هوایی دنیا قرار گرفت. این رتبه بندی براساس معیارهای گوناگونی مانند سنه هواپیما، راندمان عملیاتی، وعده غذایی در طول پرواز و خدمات دیگر مشخص می شود.

حتی با وجود تلاش های رهبر کره شمالی برای بهبود بخشیدن به این شرکت هواپیمایی باید گفت که نتایج همیشه یکسان بوده است. این خط هوایی با وجود وضعیت بد هواپیماهای موجود، طی 20 سال گذشته هواپیمای جدید خریداری نکرده است.

به گونه ای که در سال 2006 ، ناوگان هواپیمایی به دلیل نگرانی در مورد نگهداری و امنیت این هواپیماها، ورود آن ها را به اتحادیه اروپا ممنوع کرد. وجود این مشکلات در طی سال های متمادی این خط هوایی را به یکی از عجیب ترین خطوط تبدیل کرده است.

Air Koryo

 • Hawaiian Airline، خط هوایی با آناناس و پاپایا رایگان

شاید یکی از جالب ترین و مورد علاقه ترین خطوط هوایی برای بسیاری از مسافران خط هوایی هاوایی باشد چرا که این شرکت در پرواز از هاوایی به مسافران اجازه می دهد تا یک جعبه 10 پوندی آناناس یا پاپایا را به شکل رایگان با خود به همراه داشته باشند.

اولین تصویری که وقتی به هاوایی فکر می کنید، به ذهن خطور می کند، مردم در حال رقصیدن با کلاه هایی از جنس میوه است. بنابراین به نظر می رسد که مردم دوست دارند برخی از میوه ها را با خود به خانه ببرند. شرکت هواپیمایی هاوایی به مسافران خود اجازه می دهد دقیقاً همین کار را انجام دهند.

تنها سه شرط در این خصوص وجود دارد. اول اینکه این میوه تنها می تواند آناناس یا پاپایا باشد. دوم اینکه وزن جعبه ها نباید از 10 پوند بیشتر باشد و در نهایت می بایست جعبه پیش از پرواز بازرسی شوند.

 • Nepal Airline، خط هوایی با خرافات

شرکت هواپیمایی نپال دارای بدترین رکورد ایمنی در جهان است و گفته می شود که آن ها بزها را برای خدایان هندو قربانی می کنند تا مشکلات فنی آنها برطرف شود. در سال 2015 ، Skytrax، طبق پلت فرم مشاوره حمل و نقل هوایی، به خط هوایی نپال تنها دو ستاره داد.

آنها به وضوح اظهار داشتند که این شرکت هواپیمایی دارای عملکرد کم کیفیت و ارائه خدمات نامناسب در پرواز است. اما از آنجایی که رتبه بندی Skytrax بیشتر بر مبنای سرویس دهی است تا ایمنی، بنابراین ممکن است فرصتی وجود داشته باشد که شرکت هواپیمایی نپال خدمات ضعیف خود را از نظر ایمنی جبران کند، اما اینگونه نبود. شرکت هواپیمایی نپال بدترین رکورد ایمنی را دارد.

بعد از به وجود آمدن این خط هوایی در سال 1958، اولین سقوط آن ها در سال 1960 رخ داد. این تنها دو سال پس از تاسیس شرکت هواپیمایی بود. آنها سپس در سالهای 1962، 1969، 1970، 1973 (دو بار)، 1984، 1991، 1992، 1995، 1996، 2000، 2010، 2013 و 2014 دچار تصادف شدند.

این تصادفات منجر به از بین رفتن جان بسیاری از مردم و صدمات شدید در افراد شد. به همین جهت خدمات این شرکت از سال 2013 در اتحادیه اروپا ممنوع شده است.

Nepal Airline

 • EL AL، خط هوایی مجهز به سیستم دفاع ضد موشکی

این خط هوایی یکی از امن ترین خطوط از بایت اینکه هواپیماهای آن به سیستم دفاع ضد موشکی مجهز هستند، شناخته می شود. ال آل یک شرکت هواپیمایی اسرائیلی است که بیش از 50 مقصد داخلی و بین المللی پرواز دارد و تنها خط هوایی تجاری در دنیا است که چنین سیستمی را روی هواپیماهای خود نصب کرده تا هواپیماهای خود را در برابر موشک های زمین به هوا محافظت کند.

اقدامات امنیتی این خط هوایی نه تنها محدود به پروازهای هوایی نیست بلکه در زمین نیز بسیار سختگیرانه است. هواپیماهای ال آل که در فرودگاه بن گوریون اسرائیل فرود می آیند، همیشه افراد مسلح در پایانه های آن در حال گشت و گذار هستند.

چمدان ها و مسافران توسط متخصصین آموزش دیده و امنیتی بررسی می شوند. علاوه بر این، هر مسافر موظف است قبل از سوار شدن، مصاحبه فردی را طی کند. این کار به منظور شناسایی تهدیدات احتمالی در صورت وجود انجام می شود.

پروازهایی که مسیرهای حساس را طی می کنند مجهز به سیستم هشدار دهنده رویکرد موشکی (MAWS) هستند. این سیستم از یک دوربین ردیابی موشکی مادون قرمز و حسگرهای هشدار دهنده تشکیل شده است. همچنین یک سیستم لیزر وجود دارد که می تواند به عنوان یک اقدام متقابل مورد استفاده قرار گیرد.

در هر پرواز بین المللی، ماموران مخفی با اسلحه پنهان در بین مسافران نشسته اند. کابین خلبان ها دارای دو درب است که هیچ فردی نمی تواند بدون مجوز وارد آن شود. . درب اول برای باز شدن به یک کد ویژه نیاز دارد.

درب دوم فقط در صورت بسته شدن درب اول باز می شود و خلبان شخصی را که قصد ورود دارد شناسایی می کند. این نشان دهنده یک امنیت بسیار بالا است. پرواز های این خط هوایی تاکنون مورد چند هواپیما ربایی قرار گرفته که تنها یک مورد با موفقیت همراه بوده که آن هم تلفات جانی به همراه نداشته است.

 • Pet Airways، خط هوایی مختص حیوانات خانگی

این خط هوایی نخستین بار در سال 2009 اولین شرکت هواپیمایی بود که به طور انحصاری حمل و نقل حیوانات خانگی را آغاز کرد. اما متاسفانه این خط هوایی خیلی دوام نیاورد. این شرکت در سال 2013 پس از تنش های مالی بسیار بدون هیچ گونه اعلام رسمی پروازهای خود را لغو کرد.

اما این شرکت همچنان به دنبال سرمایه گذاران است تا دوباره آن را راه اندازی کنند. آن ها در بسیاری از رسانه های اجتماعی با ارسال عکس های اخیر فعال هستند.

Pet Airways

 • SmintAir، خط هوایی با استعمال دخانیات

یکی دیگر از جالب ترین و در عین حال عجیب ترین خطوط هوایی شرکت SmintAir است. ویژگی منحصر به فرد این شرکت که آن را منحصر به فرد کرده این است که به مسافران خود اجازه می دهد که در طول پرواز در کابین هواپیما سیگار بکشند و هیچ گونه ممنوعیت استعمال دخانیات برای آنها وجود ندارد.

این خط هوایی به جای حمل 400 مسافر در شرایط عادی، 138 مسافر را با هواپیماهای خود جابجا می کند تا آنها بتوانند در طول پرواز به راحتی سیگار بکشند. می توان گفت که این خبر بسیار خوبی برای معتادان به سیگار است اما از طرفی باید این را هم بدانند که می بایست هزینه سه برابری را برای چنین پروازی پرداخت کنند.

از طرفی برخی معتقد هستند که هوای داخل کابین هواپیماهای این خط هوایی بسیار آلوده و اذیت کننده خواهد بود. اما این شرکت هوایی ادعا کرده است که با افزودن و وارد کردن هوای سالم و تازه به درون کابین، هوای داخل آن مانند سایر پرواز های عادی تمیز خواهد بود. اما با تمام این ها قطعا پرواز با این خط هوایی به کسانی که به بو و دود دخانیات حساس هستند، پیشنهاد نمی شود.

 • The Lord’s Airline، خط هوایی با اهداف معنوی

یکی دیگر از جالب ترین خطوط هوایی، شرکت هواپیمایی The Lord است. این خط هوایی قصد دارد تا معنویت را در میان مسافران خود افزایش دهد. به همین دلیل در طول پرواز به پخش فیلم های مذهبی با مضمون کتاب های مقدس می پردازد.

همچنین هیچ نوع مشروبات الکلی در این پرواز سرو نمی شود و به جای مجلات و کاتالوگ های معمول، کتاب های مقدسی چون تورات و انجیل در پشت صندلی ها به منظور مطالعه قرار گرفته است. سفر با چنین خط هوایی به خصوص برای افرادی که به معنویت علاقه مند هستند می تواند جالب باشد.

 • MGM Grand Air، خط هوایی بسیار لوکس

خط هوایی گراند ایر بیشتر از آنکه یک شرکت هواپیمایی عجیب باشد یک خط هوایی بسیار لوکس است. در ابتدا تنها پروازهایی را بین فرودگاه جانف کندی و لس آنجلس انجام می داد. هواپیماهای مورد استفاده در این خط هوایی بسیار لوکس و شیک هستند حتی داخل کابین برخی از این هواپیماها با طلا تزیین و پوشیده شده است.

پروازهای این خط هوایی تنها به شکل فرست کلاس ارائه می شود و افراد سرشناس و مشهوری در امریکا هستند که می توانند با این خط هوایی پرواز کنند. چرا که هزینه بلیط این هواپیماها در حال حاضر بیش از 5000 دلار است. بسیاری از کارشناسان این خط هوایی را پیش رو در حمل و نقل اوکس می دانند.

MGM Grand Air،

 • People Express، خط هوایی با شغل گردشی

این خط هوای در دهه 80 میلادی یکی از پرطرفدارترین خطوط هوایی در دنیا محسوب می شد. چرا که هزینه پرواز با آن 70 درصد از سایر شرکت های هواپیمایی کمتر بود. به همین دلیل مردم علاقه زیادی به پرواز با این خط هوایی داشتند.

اما با وجود رشد بی سابقه مسافران، این خط هوایی در سال 1987 غرق در بدهی و در نهایت توسط سایر شرکت ها خریداری شد. اما تنها نکته جالب توجه در خصوص این شرکت هواپیمایی قیمت پایین بلیط آن نبود.

یکی از ویژگی های منحصر به فردی که این خط هوایی را به یکی از جالب ترین شرکت ها تبدیل کرده بود، وجود برنامه گردشی در شغل کارمندان آن بود. به گونه ای که یک خلبان می توانست در یک پرواز خلبان باشد و در پرواز دیگر بارگیری چمدان ها را انجام دهد یا یک تحلیلگر مالی می توانست در پروازی برای مسافران نوشیدنی سرو کند.

به این ترتیب با جالب ترین و در عین حال عجیب ترین خطوط هوایی در دنیا آشنا شدیم. برخی از آن ها دیگر فعالیت نمی کنند و نمی توان از خدمات آن ها بهره برد. اما تا دیر نشده بهتر است برای یک بار هم که شده سفر با یکی از این خطوط هوایی که در حال حاضر نیز فعالیت دارند را تجربه کنید

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات