اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

بزرگترین هواپیماهای نظامی جهان

0 441

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

این واقعیت وجود دارد که ارتش اکثر کشورها علاقه مند به طراحی هواپیمای نظامی بزرگتر و بهتر هستند. جای تعجبی هم وجود ندارد و این کار صرفا به منظور نشان دادن قدرت نظامی نیست. در واقع، داشتن یک هواپیمای بزرگ به جای دو هواپیمای کوچک از لحاظ اقتصادی به صرفه تر است.

هواپیماهای نظامی بدون نیاز به خدمه بیشتر در هوا یا زمین، تعداد بیشتری از افراد یا تجهیزات را می تواند در هر پرواز جابجا کنند، به همین جهت پرواز با هواپیماهای بزرگ تر از بسیاری جهات اقتصادی تر است.

 • مزایای هواپیماهای  نظامی بزرگ

همان گونه که بیان شد، از آنجایی که در حمل و نقل تجاری و مسافربری، به جای دو هواپیما با ظرفیت 200 مسافر، یک هواپیمای بزرگ با ظرفیت 500 مسافر مقرون به صرفه تر است، این موضوع در رابطه با هواپیماهای نظامی نیز صدق می کند.

همچنین این هواپیماها علاوه بر جابجا کردن نیروهای نظامی، می بایست تجهیزات گاها سنگین مورد نیاز را نیز حمل کنند. به همین جهت چه به منظور باربری و چه حمل پرسنل، داشتن هواپیماهای بزرگ برای ارتش بسیار حائز اهمیت است.

از همین رو شرکت های سازنده هواپیمای نظامی در سراسر جهان، تعدادی از بزرگترین هواپیماهای نظامی شناخته شده را در طول سال ها طراحی کرده اند. هواپیماهایی کارآمد و قابل اطمینان که به خوبی قادرند فعالیتشان را انجام دهند.

بسیاری از آنها به طور خاص برای جنگ ساخته شده اند و بسیاری از آنها به صورت غیر مستقیم در مقاصد نظامی مورد استفاده قرار می گیرند. اما در همه موارد، هواپیماهای نظامی به نحو احسنت وظیفه ای را که برای آن ساخته شده اند را انجام می دهند.

این هواپیماها به اندازه کافی بزرگ هستند که بتوانند مخازن، توپ ها و بسیاری از تجهیزات نظامی دیگر را در خود جای دهند. در ادامه نیز برخی از بزرگترین هواپیماهای نظامی که تاکنون ساخته شده است را مورد بررسی قرار می دهیم.

 • بوئینگ C-17 Globemaster III

بوئینگ C-17 Globemaster IIIاین هواپیمای نظامی توسط مک دونل داگلاس طراحی و سپس با بوئینگ ادغام شد. هواپیمای C-17 Globemaster III military

برای جایگزینی هواپیمای C-141 Starlifter ساخته شد که متعلق به بزرگترین کارخانه نیروی هوایی ایالات متحده است.

Globemaster که در اواسط دهه 1990 به بهره برداری رسید، امروزه توسط ایالات متحده و کشورهای مختلف عضو ناتو از جمله کانادا، استرالیا، انگلستان و هند مورد استفاده قرار می گیرد.

در ابتدا حدود 250 فروند از این هواپیمای نظامی ساخته و سپس بر تعداد آن افزوده شد. این هواپیما از جهت داشتن توانایی در بلند شدن و نشستن در باند فرودگاه های آماده یا اصلاح نشده، بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل C-17 یک هواپیمای بسیار مناسب برای ارتش است و می تواند یک مخزن Abrams، سه هلیکوپتر آپاچی یا سه زره پوش Stryker را در خود جای دهد.

 • IL-76 Ilyushin

هواپیماهای نظامی - IL-76 Ilyushinهواپیمای نظامی IL-76 با ظرفیت حمل 50 تن بار، به منظور تحویل ماشین آلات و وسایل نقلیه سنگین ساخته شده است. این هواپیما نیز قادر است در باند های کوتاه یا اصلاح نشده به صورت کارآمد عمل کند. از دیگر ویژگی های این هواپیمای نظامی این است که می تواند در شرایط شدید هوایی با خیال راحت فرود آید و به همین دلیل آن را به یک هواپیمای بسیار معتبر تبدیل کرده است.

ناتو این هواپیما را کاندید می نامد و نخستین هواپیمای سنگین حمل و نقل شوروی محسوب می شود. امروزه بیش از 800 مورد از این هواپیماها ساخته شده اند. در ابتدا IL-76 به عنوان یک هواپیمای باربری و به عنوان جایگزینی برای آنتونوف An-12 مورد استفاده قرار گرفت.

امروزه این هواپیمای نظامی همچنان در بسیاری از کشورها یافت می شود و هنوز در خدمت است. اغلب در عملیات های اضطراری برای تخلیه غیرنظامیان و تهیه امدادرسانی در برابر بلایای طبیعی و کمک های بشردوستانه در سراسر جهان استفاده می شود. این امر ثابت می کند که عملکرد این هواپیما بسیار متنوع و چند منظوره بوده و می تواند توسط ارتش و غیرنظامیان به طور یکسان مورد استفاده قرار گیرد.

 • هواپیمای نظامی حمل و نقل چینی Xian Y-20

هواپیماهای نظامی حمل و نقل چینی Xian Y-20از زمان شروع تولید در دهه 1990، هواپیمای Y-20 نسبتاً جدید در نظر گرفته می شود و در سال 2016 نیز وارد نیروی هوایی چین شد. شیان یک هواپیمای نظامی باری 200 تنی است که ظرفیت بارگیری تقریبا 60 تن و توانایی حمل مخازن و وسایل نقلیه بزرگ جنگی را دارد.

هواپیمای Y-20 امروزه در بیشتر اروپا و همچنین استرالیا، آلاسکا و آفریقا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. هواپیمای نظامی حمل و نقل چینی Y-20 علاوه بر قابلیت های بسیار زیاد، دارای چهار موتور توربوفن D-30KP2 روسی برای سرعت و کارآیی بیشتر نیز است.

میزان بار قابل حمل توسط آن تقریباً برابر با Boeing C-17 Globemaster III، یعنی در حدود 77 تن است و Ilyushin IL-76 روسی، می تواند 50 تن بار را در خود جای دهد.

 • آنتونوف AN-22

آنتونوف AN-225 Mriyaهواپیمای آنتونوف AN-22 از سال 1965 تاکنون بزرگترین هواپیمای نظامی مجهز به توربوپراپ در جهان بوده است. AN-22 که با نام Antei نیز شناخته می شود، با بارگیری بیش از 80 تن، از Boeing C-17 Globemaster III پیشی گرفته است.

این هواپیمای نظامی توسط ناتو لقب Cock گرفته و در سراسر اتحاد جماهیر شوروی به منظور انجام عملیات های بشردوستانه و نظامی مورد استفاده قرار می گیرد. هواپیما AN-22 به منظور فرود در زمین های نامسطح و باند فرودهای آماده نشده نیز طراحی شده است.

این هواپیما مناسب برای انواع مختلف فعالیت ها است و به لطف چهار موتور توربوپراپ و هشت پیشرانه چرخشی آن یک هواپیمای قابل اعتماد محسوب می شود. بنابراین وقتی صحبت از هواپیماهای بزرگ نظامی با سابقه عالی است، نمی توان از آنتونوف روسی AN-22 صرف نظر کرد.

 • آنتونوف AN-225 Mriya

آنتونوف AN-225 Mriyaدرست همانند مدل AN-22، هواپیما AN-225 نیز بزرگترین و طویل ترین هواپیمای نظامی است که تاکنون ساخته و توسط گروه آنتونوف طراحی شده است. این هواپیما با نام Mriya یا رویا در اوکراین نیز شناخته می شود. AN-225 در اصل برای شاتل فضایی Buran در اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده بود.

برای درک این موضوع که این هواپیمای نظامی تا چه حد بزرگ است، باید گفت که طول آن از هواپیمایی که برادران رایت اولین پرواز خود را با آن انجام دادند، بیشتر است. نکته عجیب در رابطه با این هواپیما این است که تنها یک فروند از آن در سال 1988 ساخته شد.

امروزه دیگر از AN-225 استفاده نظامی نمی شود و تنها در حمل بارهای بزرگ از آن مورد استفاده قرار می گیرد. به گونه ای که حمل و نقل برخی از سنگین ترین و بزرگترین قطعات و تجهیزاتی که تا کنون به صورت هوایی جابجا شده است را در کارنامه خود دارد. این هواپیمای نظامی همچنان شرایط بسیار خوبی داشته و قابلیت برخاستن با وزن 640 تن را نیز دارد.

 • توپولوف TU-160

توپولوف TU-160در حال حاضر 16 فروند از این هواپیمای نظامی هنوز در حال استفاده است. در واقع این هواپیما یک بمب افکن سنگین مافوق صوت است که می تواند دو برابر سرعت صوت حرکت کند. این هواپیما در روسیه به قوی سفید نیز شهرت دارد.

وزن آن به هنگام برخاستن 300 پوند است و ساخت آن از سال 1987 آغاز شد. در ابتدا قرار بود که این هواپیما پیش از ورود به سایر کشورها مدتی تنها در اختیار اتحاد جماهیر شوروی باشد. امروزه، TU-160 بزرگترین و سنگین ترین هواپیمای جنگی است که همچنان مورد استفاده قرار می گیرد و نیروهای ناتو آن را Blackjack می نامند.

هدف از ساخت این هواپیما، خنثی کردن تلاش ایالات متحده برای توسعه بمب افکن مافوق صوت B-1 Lancer بود، بنابراین شکی نیست که بین این دو هواپیمای نظامی رقابت وجود داشته است.

 • Lockheed C-5 Galaxy

Lockheed C-5 GalaxyGalaxy C-5 که توسط نیروی هوایی آمریکا برای پروازهای بین المللی استراتژیک بین قاره ای سنگین مورد استفاده قرار می گیرد، از بسیاری جهات پیشینه Boeing C-17 Globemaster III محسوب می شود.

علاوه بر این، نیروی هوایی آمریکا از سال 1969 این هواپیمای نظامی را مورد استفاده قرار داده و از آن در درگیری های منطقه ای از جمله عراق، ویتنام، افغانستان، یوگسلاوی و جنگ خلیج فارس استفاده کرده است.

Galaxy C-5 مطمئناً هواپیمای چشمگیری است و علاوه بر امکان اسکان دو مخزن نبرد M1A2 Abrams یا هفت دستگاه زرهی، ظرفیت بارگذاری 130 تن را نیز دارد.

همچنین ویژگی های این هواپیما باعث شده تا از آن به منظور انجام پروژه های بشردوستانه و رفع بلایا طبیعی نیز استفاده شود. نسخه به روز شده این هواپیما، C-5M Super Galaxy ،  دارای موتورهای جدید بوده که پیش بینی می شود در سال 2040 مورد استفاده قرار گیرد.

 • بوئینگ 747 Dreamlifter

بوئینگ 747 Dreamlifterهواپیمای نظامی بوئینگ 747 Dreamlifter  از سال 2007 به پرواز درآمد و یک هواپیمای باری با حجم گسترده و نسخه پیشرفته تر Boeing 747-400 است. همچنین به عنوان یک هواپیمای باربری بزرگ یا LCF نیز شناخته می شود.

این هواپیما در ابتدا به منظور اطمینان از جابجایی قطعات و اجزای بوئینگ به سراسر جهان و هر جایی که نیاز بود، ساخته شد. Dreamlifter   می تواند سه برابر تجهیزات بیشتری نسبت به Boeing 747-400F حمل کند و بیش از 70 فوت ارتفاع و 235 فوت طول دارد.

حداکثر وزن آن در هنگام برخاستن معادل 360 تن است. بنابراین این هواپیما می تواند خودرو چهار موتور پرات و ویتنی 4062 را در خود جای دهد.

 • آنتونوف AN-124 Ruslan

هواپییماهای نظامی -آنتونوف AN-124 Ruslanهواپیمای نظامی AN-124 Ruslan از سال 1986 توسط نیروی هوایی روسیه مورد استفاده قرار گرفته است. به گونه ای که 55 فروند از آن ها هنوز هم در حال استفاده هستند. لقب Condor توسط ناتو به این هواپیما داده شده است و به عنوان بزرگترین هواپیمای حمل و نقل نظامی در جهان محسوب می شود.

این هواپیمای نظامی ظرفیت باربری تا حداکثر 150 تن را دارد و می تواند بارهای مختلفی از جمله وسایل نقلیه جنگی، بالگردها، تانک های روسی و موارد دیگر را در خود جای داده و جابجا کند. AN-124 Ruslan دارای سرعت حرکت بیش از 530 MPH و حداکثر وزن آن هنگام برخاستن در حدود 360 تن است.

این هواپیمای نظامی دارای چهار موتور Progress D-18t Turbofan و دارای بال هایی با بیش از 240 فوت طول است. این هواپیما می تواند شش نفر خدمه را در خود جای دهد.

 • کاوازاکی C-2

هواپیماهای نظامی -کاوازاکی C-2هواپیمای نظامی کاوازاکی C-2 در ژاپن مورد استفاده قرار می گیرد و در سال 2016 وارد عملیات های نظامی این کشور شد. C-2 یک هواپیمای حمل و نقل نظامی با برد متوسط ​​است که دارای طرحی معمولی برای این نوع هواپیما است.

حداکثر ظرفیت بارگیری آن بیش از 37 تن بوده و می تواند 120 سرباز، یک هلیکوپتر UH-60J یا هشت پالت بار هوایی استاندارد را در خود جای دهد. هواپیمای C-2 برای جایگزینی هواپیماهایی مانند کاوازاکی C-1 و Lockheed Martin C-130 غول پیکر که هواپیماهای حمل و نقل تاکتیکی هستند، ساخته شده است.

در زمان شروع این طرح قرار بود در نهایت 30 تا 40 فروند از این هواپیماها مورد استفاده قرار گیرد. این هواپیمای نظامی دارای بیش از 46 فوت ارتفاع و 145 فوت طول است. حداکثر وزن آن به هنگام برخاستن نیز می بایست در حدود 60 تن باشد. همچنین می تواند سه نفر خدمه را نیز در خود جای دهد.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات