اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

بزرگترین هلیکوپترهای نظامی برتر جهان

0 771

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

وقتی صحبت از هلیکوپترها می شود، کمتر کسی وجود دارد که حداقل کمی در مورد آنها کنجکاو نباشد. هلیکوپترها مدت زمان طولانی است که مورد استفاده قرار می گیرند، اما هنوز هم بسیاری از افراد وجود دارند که هرگز با یک بالگرد پرواز نکرده اند.

هلیکوپترها همچنین می توانند در اندازه های مختلف باشند که می تواند هیجان انگیز تر نیز باشد. بالگرد ها با اندازه های مختلف کارایی های گوناگونی نیز دارند. هلیکوپترها نه تنها بسیار قابل اعتماد، بلکه برای بیمارستان ها، سازمان های پلیس، نیروی دریایی و البته ارتش نیز بسیار مهم هستند.

در این میان هلیکوپترهای نظامی بسیار جالب توجه هستند زیرا انواع و اندازه های زیادی از آنها وجود دارد و یادگیری درباره آنها آسان تر از آنچه فکر می کنید است. بیشتر بالگردهای نظامی برای حمل پرسنل یا تجهیزات به مکان های مختلف استفاده میشوند، به همین دلیل تعداد زیادی از آن ها ساخته می شوند.

آنها محکم ساخته شده اند و به مدت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند و احتمالاً شما متعجب می شوید که چه تعداد از آنها وجود دارد. وقتی در مورد بالگرد بزرگ مطالعه می کنید، این می تواند به معنی چندین چیز باشد. برخی بالگردها از نظر اندازه و برخی دیگر از نظر ظرفیت بارگذاری بزرگ هستند.

اگر شما هم در مورد هلیکوپترهای بزرگ و کنسول هایی که می توانند وسایل و تجهیزات مختلف زیادی را حمل کنند، کنجکاو هستید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله در مجله خبری و اطلاعات هواپیمایی با ما همراه باشید تا به بررسی بزرگترین هلیکوپترهای نظامی جهان بپردازیم.

  • (Sikorsky CH-53K King Stallion) ایالات متحده آمریکا

هلیکوپتر نظامی King Stallion مدل آپدیت شده CH-53E Super Stallion است که در یک مقطع بزرگترین و قدرتمندترین بالگرد خارج از روسیه بود.

این روزها، CH-53 بزرگترین و سنگین ترین هلیکوپتر نظامی مورد استفاده ارتش آمریکا است و در اصل برای پاسخگویی به نیازهای تفنگداران دریایی ایالات متحده ساخته شده است. ظرفیت بارگیری آن زیر 16 تن است و می تواند 37 سرباز را به راحتی حمل کند.

King Stallion که به منظور تحویل وسایل نقلیه، تجهیزات و نیروها از کشتی ها به ساحل طراحی شده است، همچنین قادر به حمل سلاح های سنگین، انواع وسایل نقلیه، یک دستگاه زره پوش LAV-25 و در صورت نصب صندلی های میانی است. نیروی دریایی حتی از برخی از آنها برای نصب مجدد صندوق های کشتی استفاده می کند.

(Sikorsky CH-53K King Stallion) ایالات متحده آمریکا

  • (Bell Boeing V-22 Osprey ) ایالات متحده آمریکا

این هلیکوپتر نظامی بزرگ توسط ارتش آمریکا، نیروی هوایی، نیروی دریایی استفاده می شود و سرعت هواپیمای توربوپراپ با بال ثابت را با قابلیت بالابر عمودی یک هلیکوپتر استاندارد تلفیق کرده است. به این معنا که بیشتر از آنکه یک هلیکوپتر واقعی باشد، یک هواپیمای بدون موتور است، اگرچه برای بسیاری از اهداف مشابه بالگردها استفاده می شود.

این بالگرد نظامی می تواند 24 سرباز و بیش از 19.800 پوند بار را در داخل و همچنین نزدیک به 15،000 پوند بار بیرونی را جای دهد. در مقایسه با اکثر هلیکوپترهای نظامی، این بالگرد می تواند با سرعت دو برابر پرواز کند.

یکی از جالب ترین خصوصیات Osprey این است که می تواند در هوا سوخت گیری کند و حتی می تواند روی کشتی ها، زمین های خشن و غیره فرود آید. همین ویژگی آن را به یکی از پرکاربردترین هلیکوپترهای نظامی تبدیل کرده است.

(Bell Boeing V-22 Osprey ) ایالات متحده آمریکا

  • (Eurocopter EC 725 ) فرانسه

هلیکوپتر نظامی EC 725 همچنین به عنوان Super Cougar شناخته شده است، به طور ویژه برای تقویت ماموریت های جستجو و نجات فرانسه طراحی شده است. این بالگرد نظامی اولین پرواز خود را در سال 2000 انجام داد و اولین بار در سال 2005 به نیروی هوایی فرانسه تحویل داده شد.

EC 725 قابلیت حمل بار داخلی 12.500 پوند و بار خارجی بیش از 9،900 پوند را داد. همچنین می توان از آن برای تخلیه تلفات و حمل بار و سربازان استفاده کرد. در صورت لزوم، EC 725 می تواند به وسیله زره پوش برای عملکرد در جنگ مجهز باشد. این هواپیما توانایی حمل 28 سرباز را دارد و یک هلیکوپتر نظامی حمل و نقل تاکتیکی با برد دور محسوب می شود.

این بالگرد به جز فرانسه در کشورهای دیگری مانند مکزیک، برزیل، اندونزی و مالزی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و توسط شرکت یوروکوپتر ساخته شده است که اکنون هلیکوپترهای ایرباس نیز نامیده می شوند.

(Eurocopter EC 725 ) فرانسه

  • (AgustaWestland AW-101 ) ایتالیا / انگلستان

AW-101 که توسط شرکت های ایتالیا و انگلستان به طور مشترک ساخته شده است، در نسخه های مختلفی از جمله نسخه های ضد جنگ زیر دریایی و نسخه های ابزاری ارائه می شود. همچنین به کشورهایی مانند کانادا، پرتغال و عربستان سعودی صادر شده است و برخی از آن کشورها آن را مرلین می نامند.

این هلیکوپتر می تواند 26 سرباز را حمل کند و ظرفیت بارگیری تا 11000 پوند را دارد. جالب اینجاست که محموله حمل شده توسط این هلیکوپتر می تواند به صورت حمل در بخش زیرین یا داخلی انجام شود.  

یک نسخه از این هلیکوپتر نظامی در انگلستان وجود دارد که می تواند تا 45 سرباز و بار داخلی بیشتر از 13200 پوند را در خود جای دهد. این هواپیما به عنوان یک هلیکوپتر ابزار دریایی مدرن طراحی و ساخته شده است که قبلا AW-101 ئ در حال حاضر Eurocopter Industries EH101 خوانده می شود.

(AgustaWestland AW-101 ) ایتالیا / انگلستان

  • (NHI NH90 ) هلند / فرانسه / ایتالیا / آلمان

در ابتدا، دو نسخه از بالگرد نظامی NH90 وجود داشت. نسخه های مختلف با عنوان NH90 NFH  هلیکوپتر ناتو فریگات و NH90 TTH  هلیکوپتر حمل و نقل تاکتیکی شناخته می شوند. آنها برای فعالیت های جنگی ضد کشتی و ضد زیر دریایی و همچنین برای حمل و نقل حملاتی، جنگ الکترونیک ، نجات و وظایف حمل و نقل VIP استفاده می شوند.

یکی از این نسخه ها قادر به حمل 20 سرباز و میزان بار خارجی بیش از 9،250 پوند است. همچنین بار داخلی آن نیز تا 11000 پوند است. حمل بار NH90 هم اکنون به کشورهایی مانند نیوزلند، بلژیک، سوئد، استرالیا و نروژ و سایر کشورها انجام می شود و از اواسط دهه 1980 میلادی آغاز شده است.

  • (MIL Mi-26 ) روسیه

هلیکوپتر نظامی Mil-Mi-26 بزرگترین بالگرد تولیدی جهان است. در غرب به آن Halo گفته می شود و در حال حاضر توسط 20 کشور از جمله هند و روسیه مورد استفاده قرار می گیرد.

با شروع مرحله طراحی خود در دهه 1970، سرانجام در سال 1983 عملیاتی شد و می تواند بارهایی به بزرگی یک C-130 داشته باشد. در صورت تنظیم، فضای داخلی آن می تواند 80 سرباز مجهز به رزم و یا در کل 60 کشنده را در خود جای دهد.

جدیدترین نسخه این بالگرد نظامی بزرگ شناخته شده است که در کل 150 نیرو حمل می کند و ظرفیت بار بیش از 55000 پوند را دارد.

بالگرد Mil-Mi-26 با امکان حمل بارهای خاص در خار ، حتی می تواند دو وسیله نقلیه جنگی را حمل کند که هر یک از آنها بالغ بر 22000 پوند وزن دارد. این هلیکوپتر نظامی تقریباً 40 فوت طول و تقریباً 11 فوت عرض دارد و این موضوع آن را به یک بالگرد بزرگ تبدیل کرده است.

(MIL Mi-26 ) روسیه

  • (Boeing CH-47F Chinook) ایالات متحده آمریکا

این هلیکوپتر نظامی پرواز اول خود را در سال 1961 انجام داد و سال بعد CH-47F Chinook به طور کامل عملیاتی شد. نزدیک به 1200 فروند از این بالگردها ساخته شده و به کشورهایی در سراسر جهان صادر شده است.

تولید کنندگان هلیکوپترهای به روز شده Chinook قصد دارند از سال 2060 که عمدتاً توسط ارتش آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد، در عملیات خود بمانند.

CH-47F Chinook می تواند تجهیزات جنگی، سربازان و انواع تجهیزات میدان جنگ را حمل کند. همچنین برای ماموریت با چتر نجات، تخلیه پزشکی، بازیابی هواپیما و بسیاری از مأموریت های مختلف جستجو و نجات مورد استفاده قرار گرفته است. همانطور که می بینید، این هلیکوپتر نظامی نه تنها یک بالگرد بسیار بزرگ بلکه بسیار مفید نیز است.

(Boeing CH-47F Chinook) ایالات متحده آمریکا

  • (MIL Mi-38 ) روسیه

هلیکوپتر نظامی Mi-38 هم مدل های غیر نظامی و هم نظامی دارد و می تواند 32 نیرو را در خود جای دهد. تا آنجا که ظرفیت بارگذاری بیشتر می رود، بار داخلی در Mi-38 بیش از 11000 پوند است، در حالی که می تواند یک بار خارجی بیش از 15000 پوند را نیز در خود جای دهد.

در ابتدا قرار بود تا این بالگرد نظامی به عنوان مدل به روز شده Mi-8 و Mi-17 طراحی شود، اما پیشرفت های زیادی داشت که در پایان باعث شد به عنوان یک هلیکوپتر کاملاً جدید توسعه یافته معرفی شود.

Mi-38 دارای موتورهای جدید و اویونیک و همچنین سیستم روتور جدید است. ارتش روسیه استفاده از این بالگردها را در سال 2018 آغاز کرد و هم اکنون برنامه هایی را برای بسیاری از نسخه های ارتقا یافته دیگر نیز دارد.

(MIL Mi-38 ) روسیه

  • (Changhe Z-18 ) چین

بزرگترین هلیکوپتر نظامی است که تا کنون توسط چین ارائه شده است، این مدل سرانجام جایگزین بالگردهای قدیمی Z-8 خواهد شد. Z-18 با داشتن موتور و بدنه قدرتمندتر و همچنین طراحی فضای داخلی زیاد، در دمای بالا و ارتفاعات عملکرد فوق العاده ای دارد. همچنین در تولید این هلیکوپتر نظامی از تیتانیوم و کامپوزیت ها برای ساخت محصولی بسیار محکم استفاده شده است.

Z-18 می تواند نزدیک به 30 مسافر را در خود جای دهد و یکبار نیز با پرواز در اطراف کوه اورست با ارتفاعی معادل 30.000 فوت رکورد شکست. این اولین بار بود که یک هلیکوپتر نظامی بزرگ در چنین ارتفاعی بالایی پرواز می کرد و مطمئناً شاهکار کوچکی نبود.

Changhe (CAIG)  توسط گروه صنعتي هواپيمايي توسعه داده شده و در چين به عنوان شكار سفيد معروف است. این نوع هلیکوپتر حمل و نقل نظامی نسبتاً جدید است.

  • (MIL Mi-8 ) روسیه

هلیکوپتر نظامی MIL Mi-8 در حال حاضر در بیش از 60 کشور جهان در حال استفاده است و می تواند 24 سرباز و بار خارجی بیش از 6،600 پوند را در خود جای دهد، همچنین توانایی حمل بار داخلی معادل 8،800 پوند را نیز دارد.

از اوایل دهه 1960، بیش از 7000 نمونه از بالگرد نظامی Mi-8 ایجاد شده است. نسخه صادراتی به Mi-17 معروف است و هنوز هم بسیاری از انواع دیگر آن در حال تولید است.

در حقیقت، وقتی نوبت به تغییرات زیاد می رسد، این هلیکوپتر نظامی می تواند نقش های متنوعی را ایفا کند. این شامل شناسایی عکس، تحویل سوخت به خط مقدم، حمل و نقل VIP  شناسایی استاندارد، پاکسازی مین و و غیره است.

حتی یک نسخه مسلح از Mi-8 وجود دارد که شامل یک مسلسل قابل آموزش، موشک های هدایت شونده ضد تانک، بمب و موشک است.

به این ترتیب با بزرگترین هلیکوپترهای نظامی ساخته شده در جهان آشنا شدیم که همانطور که مشاهده کردید بیشتر آن ها توسط دو کشور آمریکا و روسیه ساخته شده است.

(MIL Mi-8 ) روسیه

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات