اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

کارهایی که هرگز نباید در هواپیما انجام دهید

0 198

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

 

در هنگام سفر با هواپیما به خصوص در پروازهای طولانی مدت، رعایت برخی نکات می تواند به شما کمک کند تا سفری ایمن تر و آسوده تر داشته باشید. نکاتی بسیار ساده که شاید تاکنون به آنها توجه نکرده باشید. در این مقاله سعی داریم این نکات را بیان کنیم تا با رعایت آن بتوانید سفری لذت بخش داشته و دچار مشکلات احتمالی در حین یا بعد از سفر نشوید.

 • در طول پرواز تمام مدت روی صندلی ننشینید

در طول پرواز تمام مدت روی صندلی ننشینید

در طی پرواز به خصوص پروازهای طولانی مدت شما بیشتر در معرض خطر آمبولی وریدی (نوعی لخته شدن خون در پاها) قرار دارید. پیاده‍روی برای چند دقیقه و انجام حرکات کششی تا حد زیادی میتواند از بروز آن جلوگیری کند.

بسیاری از پزشکان معتقد هستند که بهتر است حداقل هر ساعت یک بار از جای خود بلند شوید و کمی راه بروید. اگر نمی توانید بلند شوید، در همان حالت نشسته سعی کنید زانوهای خود را بلند کرده و به سمت سینه خود جمع کنید.

این کار به صورت متناوب چند مرتبه انجام دهید. این راحت ترین روش ممکن برای جلوگیری از بروز آمبولی وریدی در پاهای شما است. همچنین سعی کنید از پوشیدن لباس های تنگ که مانع از گردش خون صحیح در بدن شما می شود، خودداری کنید.

 • پابرهنه در راهرو هواپیما راه نروید

پابرهنه در راهرو هواپیما راه نروید

مهمانداران هواپیما در طول خدمت خود شاهد صحنه های بسیار زیادی مانند غذای ریخته شده یا بهم خوردن حال مسافران هستند. اما هیچ یک به اندازه راه رفتن یک مسافر در راهرو کابین هواپیما با پاهای برهنه برای آن ها تعجب آور نبوده است.

لیندا فرگوسن که به مدت 24 سال به عنوان مهماندار هواپیما کارکرده بیان می کند” ما در طول پرواز مسافرانی را میبینیم که از صندلی های خود تا دستشویی را با پای برهنه طی می کنند و این موضوع برای ما اصلا قابل درک نیست. چرا که کف هواپیما مملو از میکروب های فراوان است”.

همچنین فرگوسن بیان می کند که گاهی در اثر شکستن لیوان یا فنجانی ممکن تکه های ریزی از شیشه در کف هواپیما باشد که در صورت پا برهنه بودن به شما آسیب برساند. به همین دلیل همواره مهمانداران از مسافران درخواست می کنند که به هیچ عنوان پا برهنه در راهرو هواپیما راه نروند.

 • از قرار دادن یخ در نوشیدنی خودداری کنید

از قرار دادن یخ در نوشیدنی خودداری کنید

مطالعات سازمان EPA (آژانس حفاظت از محیط زیست) نشان داد که در سال 2004 از 327 منبع تامین آب هواپیماها تنها 15 درصد آن استاندارد های بهداشتی را رعایت می کنند. هر چند که با تصویب قانون آب آشامیدنی در هواپیماها توسط سازمان EPA از سال 2009 این استانداردها افزایش یافت.

امروزه نیز اکثر هواپیماها دیگر آب آشامیدنی خود را از شیر آب سرو نمی کنند. اما با این وجود، مکعب های یخ همچنان از شیر آب تهیه میشود. لیندا فرگوسن بیان می کند” مخازن آب در اکثر هواپیماها قدیمی است و طبق آزمایشاتی که روی آن انجام شده است، این مخازن آلوده به باکتری هستند.”

به همین دلیل هنگام پرواز حتما از آب بطری استفاده کنید و تا حد امکان سعی کنید از یخ در نوشیدنی های خود استفاده نکنید. به این ترتیب احتمال بروز آلودگی باکتریایی در بدن شما کاهش خواهد یافت.

 • هواکش بالای صندلی خود را خاموش نکنید

هواکش بالای صندلی خود را خاموش نکنید

سعی کنید هیچ گاه هواکش بالای سر خود را خاموش نکنید. اگر احساس سرما کردید، بهتر است لباس گرمتری بپوشید. پزشکان معتقدند که هوای قابل تنظیم بالای صندلی شما می بایست در طول پرواز در حالت متوسط تا زیاد باشد.

این امر نه تنها باعث میشود تا هوا در اطراف شما در جریان باشد بلکه به این ترتیب میکروب های موجود در هوا نیز پیش از رسیدن به بدن شما از بین می روند. این کار همچنین به محافظت از پوست شما نیز کمک می کند، تا خشک نشود. همانطور که میدانید میزان رطوبت هوا درون کابین هواپیما در حین پرواز بسیار پایین است که این موضوع باعث خشک شدن پوست شما خواهد شد.

 • از خوردن غذای افتاده روی میز سرو غذا خودداری کنید

از خوردن غذای افتاده روی میز سرو غذا خودداری کنید

باید گفت میزهای سرو غذا بین پروازها پاک یا ضد عفونی نمی شوند. بنابراین اگر بخشی از غذای شما روی میز ریخته شد جدا از خوردن آن اجتناب کنید. مگر آنکه پیش از سرو غذا از ضدعفونی کننده استفاده کرده باشید.

لیندا فرگوسن بیان می کند، میزهای سرو غذا تنها یک بار در طول روز تمیز میشوند. آن هم تنها زمانی است که هواپیما وارد جایگاه می شود. فرگوسن اضافه کرد، در طول خدمت خود شاهد استفاده های گوناگون از این میز بوده است. او بیان کرد که حتی افرادی پاهای برهنه خود را روی این میز ها قرار می دهند.

یک مطالعه نشان داده است، این میزها به طور متوسط دارای 2155 کلونی میکروبی در هر اینچ مربع هستند. این میزان میکروب را با 265 واحد میکروب در دکمه سیفون سرویس بهداشتی مقایسه کنید. در حالی که آزمایشات نشان داده است که میکروب های موجود، فاقد باکتری های عفونی مانند ای کلای هستند، اما با این وجود از خوردن غذایی که روی میزهای سرو غذا ریخته میشود، جدا خودداری کنید.

 • تا حد امکان از پتو استفاده نکنید

تا حد امکان از پتو استفاده نکنید

یکی دیگر از مواردی که می تواند مکان بسیار مناسبی برای رشد انواعی از میکروب ها باشد، پتو و بالش هایی است که در حین پرواز در اختیار شما قرار می گیرد. پتو و بالش ها نیز معمولا تا پایان روز شسته نمی شوند. لیندا فرگوسن بیان می کند مسافرانی را دیده که حتی پاهای خود را نیز در لای پتو می پیچند. به همین جهت تا حد امکان سعی کنید از آنها استفاده نکنید.

 • از خوردن قهوه یا چای خودداری کنید

از خوردن قهوه یا چای خودداری کنید - کارهایی که نباید در هواپیما انجام دهید

سعی کنید در طول پرواز از خوردن هرنوشیدنی که ممکن است از آب شیر تهیه شود، خودداری کنید. هر چند که آب چای و قهوه جوشانده می شود. به طور کلی نوشیدنی های کافئین دار انتخاب مناسبی در طول پرواز نیستند.

چرا که نوشیدنی های حاوی کافئین می تواند شما را در طول پرواز بی خواب کند. این موضوع به خصوص در پرواز های طولانی مدت می تواند مشکلاتی بیش از یک بی خوابی ساده برای شما ایجاد کند. نوشیدنی های کافئین دار بدن شما را دچار کم آبی می کند در نتیجه ممکن است شما دچار جت لگ شوید.

 • دکمه سیفون را با دست لمس نکنید

دکمه سیفون را با دست لمس نکنید

سرویس بهداشتی نیز مانند سایر فضاهای عمومی هواپیما یک مکان بسیار مناسب برای رشد و پنهان شدن میکروب ها است. به همین جهت برای محافظت از خود بهتر است ابتدا دست های خود را کاملا شسته و سپس از یک حوله کاغذی برای فشار دادن دکمه سیفون استفاده کنید.

 • سر خود را به دیوار یا پنچره کابین تکیه ندهید

سر خود را به دیوار یا پنچره کابین تکیه ندهید -کارهایی که نباید در هواپیما انجام دهید

این را به یاد داشته باشید که شما اولین فردی نیستید که سر خود را به پنجره یا دیوار کابین هواپیما تکیه می دهد. شما نمی دانید مسافر قبلی که در جای فعلی شما نشسته بوده، در حال تکیه دادن، عطسه یا سرفه نکرده است.

اگر چنین چیزی رخ داده باشد، پنچره یا دیوار کابین مملو از میکروب و باکتری است که ممکن است باعث بروز بیماری در شما شود. به همین دلیل بهترین کار این است که از تکیه دادن و چسباندن صورت خود به دیوار یا پنجره هواپیما خودداری کنید.

 • شلوارک نپوشید

در صورت امکان سعی کنید لباسی بپوشید که بدن شما را به طور کامل پوشش دهد تا پوست بدن مستقیما در تماس با صندلی یا سایر قسمت ها نباشد. چرا که صندلی های هواپیما مانند سایر قسمت ها، بین پرواز تمیز نمی شوند و می توانند مکانی بسیار مناسب برای پنهان شدن میکروب ها باشد.

به طور کلی باید این را در نظر بگیرید، که بیشتر سطوح هواپیماها پاک نیستند. و مانند هر فضای عمومی دیگر از آنجایی که مرتبا تمیز نمی شوند دارای میکروب و آلودگی هستند.

 • قبل از برخاستن هواپیما نخوابید

قبل از برخاستن هواپیما نخوابید -کارهایی که نباید در هواپیما انجام دهید

به طور کلی در هنگام پرواز، فشار هوا درون کابین هواپیما تغییر می کند. این تغییر در هنگام برخاستن و فرود هواپیما بیشتر است. همچنین باید در حین پرواز، فشار هوای درون سینوس ها و گوش میانی با فشار هوای درون کابین هواپیما در تعادل باشد.

در غیر صورت گوش شما دچار گرفتگی و درد خواهد شد. خوابیدن پیش از برخاستن هواپیما باعث افزایش تغییرات فشار هوا در گوش شما شده، در نتیجه احتمال گرفتگی و درد گوش افزایش می یابد.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات