اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

برترین بمب افکن ها

این لیست فقط شامل هواپیماهای جنگی و عملیاتی است

0 676

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

برترین بمب افکن ها

سوالات زیادی دریافت می کنیم که  بهترین هواپیمای بمب افکن ها  در جهان  کدام است.  بزرگترین بمب افکن مدرن چه نام دارد .  تمام این بمب افکن هایی که در اینجا ذکر شد فوق العاده کشنده و ویرانگر هستند. تجزیه و تحلیل ما بر اساس مشخصات ، داده های موجود و مقایسه فنی است

 

1

 

Northrop Grumman B-2 Spirit (ایالات متحده)

 

Northrop Grumman B-2 Spiritملقب به خفاش، بمب افکن  نقره ای ساخت ایالات متحده است که به عنوان یکی از برترین بمب افکن ها برای استفاده در برابر اهداف با بالاترین اولویت قرار می گیرد. این بمب افکن استراتژیک در طول جنگ سرد طراحی شد.

   در حال حاضر B-2 گرانترین هواپیمایی است که تاکنون ساخته شده است، USAF به دلیل قیمت بالای آنها ، فقط 20 تن از این بمب افکن های استراتژیک را اداره می کند. این هواپیمای پیشرفته هرگز به هیچ کشور دیگری حتی متحدان ناتو برای فروش ارائه نشده است.

  B-2 به دلیل طراحی پیچیده و روکش جاذب رادار تقریباً در رادارها نامرئی است. به راحتی می تواند بر دفاع هوایی دشمن غلبه کند. بسیاری از سنسورها و سیستم های هوایی این هواپیمای جنگی طبقه بندی نشده اند. همچنین دارای یک سیستم جنگ الکترونیکی طبقه بندی شده است.

این هواپیما می تواند حدود 18000 کیلوگرم بار جنگی شامل موشک های کروز ، بمب های سقوط آزاد از نوع هسته ای و بمب های دارای هدایت دقیق را به همراه داشته باشد. این هواپیما بدون نیاز به سوخت گیری می تواند بیش از 12000 کیلومتر پرواز کند.

  بی درنگ B-2 Spirit بهترین بمب افکنی است که تاکنون ساخته شده است.

 

2

Tupolev Tu-160 (روسیه)

 

Tupolev Tu-160 Tupolev Tu-160 در طول جنگ سرد توسعه یافت. این مدل استراتژیک برای حمله به مهمترین اهداف آمریکایی در نظر گرفته شده بود. این بمب افکن با شباهت به  B-1B Lancer Lancer ، بزرگترین و سنگین ترین هواپیمای جنگی است که تاکنون ساخته شده است.

   Tu-160 دارای موشک های کروز و حمله زمینی ، مجهز به کلاهک معمولی یا هسته ای است.  همچنین می تواند بمب های سقوط آزاد با حداکثر وزن تا 40 تن را به جای موشک ها حمل کند. دامنه آن 14500 کیلومتر است.

این باور وجود دارد  که بیش از 39  فروند از این هواپیما تولید  شده است. این هواپیما برای ساخت و نگهداری بسیار گران بود. برخی منابع ادعا می کنند که روسیه در حال حاضر تنها 16 تن از این بمب افکن های استراتژیک را اداره می کند.

 

3

Rockwell B-1B Lancer (آمریکا)

 

Rockwell B-1B Lancer   B-1B Lancer یک بمب افکن استراتژیک است که در سال 1986 ساخته شد. در ابتدا به عنوان جایگزینی برای B-52 طراحی شد. لنسر توانایی حمل سلاح هسته ای را دارد.  این سیستم از سیستم های متقارن جامع استفاده می کند و می تواند بر سیستم های پیشرفته پدافند هوایی دشمن غلبه کند.

   B-1B می تواند تا 34000 کیلوگرم موشک یا بمب را با خود حمل کند. لنسر می تواند بار بیشتری را نسبت به بمب افکن های دیگر آمریکا تحمل کند. با پایان جنگ سرد ، B-1B نقش حمله هسته ای خود را از دست داد و به جای آن برای جنگ های  مرسوم استفاده شد.

   در کل  از این مدل 100 فروند ساخته شده است. هم اکنون حدود 70 فروند آن  آماده به کار می باشد. انتظار می رود که تا سال 2030 مورد استفاده قرار بگیرند

 

4

Boeing B-52H Stratofortress (ایالات متحده)

 

Boeing B-52H Stratofortress   بمب افکن  استراتژیک B-52 Stratofortress برای حمل سلاح های هسته ای طراحی شده است. از سال 1955 در خدمت نیروی هوایی ایالات متحده است. در مجموع 744 بمب افکن استراتژیک B-52 از همه نسخه ها ساخته شده است. از زمان معرفی ، Stratofortress به طور مداوم به روز می شد. B-52H مدل نهایی است. علی رغم معرفی هواپیماهای جدیدتر ، B-52 به دلیل عملکرد عالی و هزینه کم کارکرد ، همچنان عملیاتی است. در حال حاضر 85 نفر از این بمب افکن ها با نیروی هوایی ایالات متحده فعال هستند. پیش بینی می شود این نوع تا سال 2044 فعال باشد.

   B-52 در چندین جنگ مورد استفاده قرار گرفته است. این بمب افکن استراتژیک می تواند تا 32000 کیلوگرم سلاح از جمله موشک های کروز و بمب های هدایت شونده با دقت حمل کند. این هواپیما برد 18500 کیلومتری بدون نیاز به سوخت گیری دارد.

5

Tupolev Tu-95 (روسیه)

Tupolev Tu-95   بمب استراتژیک Tu-95 با توربوپروپ استراتژیک (مشخصه خرس ناتو) در سال 1956 وارد ناوگان هوایی روسیه شد و همچنان بخش مهمی از نیروی هوایی دوربرد روسیه است. در ابتدا این بمب برای حمل بمب های هسته ای به خاک آمریکا طراحی شده بود. این می تواند حدود 15000 کیلو گرم بار را تحمل کند. در حال حاضر مدل های به روز شده Bear دارای 6 موشک کروز با برد طولانی است. خرس در حدود 12500 کیلومتر مسافت غیر قابل سوختن دارد. دامنه مدلهای بعدی به حدود 15000 کیلومتر بهبود یافته است.

   بیش از 500 فروند از این هواپیماها ساخته شده اند. نسخه فعلی بمب افکن / موشک حامل Tu-95MS است. این سرویس در سال 1984 وارد بازار شد و تا سال 1992 تولید شد. در حال حاضر حدود 60 هواپیمای Tu-95MS با نیروی هوایی روسیه در حال خدمت هستند. این تنها بمب افکن استراتژیک با استفاده از توربوپروپ است. با وجود سن زیاد، ولی تا حداقل 2040 در خدمت باقی می ماند.

6

Tupolev Tu-22M (روسیه)

 

برترین بمب افکن ها_Tupolev Tu-22M   Tu-22M یکی از برترین بمب افکن ها می باشد که  از طرح اولیه Tu-22 توسعه یافته است ، که دارای پانل های بال بیرونی است. این هواپیما فاقد برد کافی برای ماموریت های واقعاً استراتژیک است و به عنوان یک بمب افکن برد متوسط ​​طبقه بندی می شود. بمب افکن های Tu-22M که توسط هواپیمایی نیروی دریایی اتحاد جماهیر شوروی اداره می شدند ، قصد داشتند گروه های نبرد حامل ایالات متحده را درگیر کنند.

 این بمب افکن می تواند  تا 24000 کیلوگرم محموله، از جمله موشک ها و بمب های سقوط آزاد را حمل کند.

   بیش از 570 هواپیمای Tu-22M از همه نسخه ها ساخته شده است، Tu-22M3 جدیدترین نسخه است و از نظر عددی مهمترین بمب افکن موجود در ارتش هوایی روسیه با برد طولانی است .این هواپیما همچنین در خدمت نیروی دریایی هند است.

 

7

Xian H-6K (چین)

 

برترین بمب افکن ها_Xian H-6K   نسخه اصلی Xian H-6 یک نسخه تولید مجوز از بمب باند متوسط ​​Tu-16 اتحاد جماهیر شوروی بود. حداقل 150 عدد از این بمب افکن ها ساخته شده اند. H-6 می تواند 9000 کیلوگرم بار از جمله انواع موشک های هوا به سطح ، موشک های هوا به کشتی یا بمب های سقوط آزاد را حمل کند. برخی از نسخه ها می توانند موشک های کروز پرتاب شده با هوا را حمل کنند. این بمب افکن می تواند تسلیحات هسته ای را تحویل دهد. بیش از 100 نفر از این بمب افکن ها هنوز در خدمت چین هستند.

   آخرین H-6K به یک بمب استراتژیک با برد بلند تبدیل شد. این هواپیما طی دو سال گذشته وارد سرویس شد.

   این بمب افکن دارای موتورهای جدید است و برای برد طولانی تر سوخت بیشتری حمل می کند. . اعتقاد بر این است که این بمب افکن به طور قابل توجهی  ، رادار جستجو و حمله ، ناوبری ، کنترل آتش و دقت سلاح را بهبود بخشیده است.

   H-6K قادر است به گروههای نبرد حامل آمریکا و اهداف اولویت دار در آسیا حمله کند. همچنین دارای قابلیت حمله هسته ای است.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات