اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

معروف ترین هواپیماهای تاریخ

875

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

هواپیماها به دلایل مختلفی از جمله طراحی، هدف یا میزان محبوبیت آنها در طول تاریخ معروف شده اند. بنابراین، کوچک کردن لیست هواپیماهای معروف همیشه کار آسانی نیست. زیرا هر هواپیما به نوبه خود می تواند منحصر به فرد باشد.

از زمانی که برادران رایت ماجراهای خود را برای پرواز آغاز کردند، مردم شیفته هواپیما شده و دلیل خوبی هم داشتند. توانایی پرواز از گذشته همواره یک خواسته اساسی در میان انسان ها بوده و موارد کمی به اندازه دیدن ابرها از نزدیک هیجان انگیز است.

هواپیماها دارای طرح ها، اندازه ها و اشکال بسیار متنوعی هستند که مطالعه همه آنها تقریباً غیرممکن است، اما شما می توانید به راحتی لیست خود را محدود کرده و با هواپیماهایی که به همین دلیل مشهور هستند آشنا شوید.

روش های زیادی برای تعیین آنچه باعث مشهور شدن هواپیما می شود وجود دارد، اما همه آنها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. این که آیا آنها یکی از اولین هواپیماهای ساخته شده یا سریع ترین هواپیما هستند، باعث شده تا لیست مشهورترین هواپیماها همیشه جالب باشد.

بنابراین، اگر شما هم عاشق هواپیما هستید و می خواهید در مورد هواپیماهایی که به دلایل گوناگون در تاریخ بسیار معروف شده اند، بیشتر بدانید این مقاله را در مجله خبری و اطلاعات هواپیمایی تا انتها دنبال کنید.

 • The Wright Flyer

خوب، شما میدانستید که این هواپیما باید در لیست هواپیماهای معروف باشد، چرا که اولین هواپیمای ساخته شده در تاریخ است. این هواپیما با طول فقط 21 فوت و حداکثر سرعت 30 MPH، توسط برادران رایت ساخته شد.

این هواپیمای معروف در سال 1903 در سواحل خارجی کارولینای شمالی به پرواز درآمد. موتور و بیشتر قطعات آن با دست ساخته شده و بدنه هواپیما نیز از چوب صنوبر بود. هواپیمای برادران رایت دارای یک ملخ دوقلو بود که با یک زنجیر چرخ که از یک دوچرخه استاندارد گرفته شده، کار می کرد.

در اولین پرواز، ویلبر رایت روی بال بالایی شکم خود را خواباند تا بتواند از کشش کم کند و با کشیدن سیم ها هواپیما را هدایت کند. امروزه، رایت فلایر در موزه هوا و فضای اسمیتسونیان در واشنگتن به نمایش گذاشته شده است.

The Wright Flyer

 • Air Force One

اگرچه یکی از هواپیماهای معروف است زیرا رئیس جمهور ایالات متحده را به جایی که نیاز دارد می برد، اما بسیاری از مردم درک نمی کنند که Air Force One یک هواپیمای خاص نیست.

امروزه Air Force One یک بوئینگ VC-25 است که طول بال آن بیش از 195 فوت است و توانایی پرواز با سرعت 630 MPH را دارد. از نظر فنی، هر هواپیمایی که رئیس جمهور را در جایی حمل کند رسماً می تواند Air Force One نامیده شود.

با استقرار خدمه 26 نفره، Air Force One اکنون یک هواپیمای کاملاً سفارشی است که نهایت راحتی را در اختیار شما قرار می دهد و به نظر می رسد که بوئینگ خط هوایی ترجیحی این نوع هواپیماها باشد. در حال حاضر، هواپیماهای سابق Air Force One می توانند در موزه ها و کتابخانه های ریاست جمهوری در مکان هایی مانند دیتون، اوهایو و توسان، آریزونا به نمایش گذاشته شوند.

Air Force One

 • ایرباس A380

هواپیمای ایرباس 380 با نام مستعار Superjumbo یکی از مشهورترین هواپیماهای جهان به دلیل اندازه بزرگ و توانایی حمل بیش از 850 مسافر به نقاط مختلف جهان است.

این هواپیمای معروف به سبک دو طبقه طراحی شده و در سال 2007 به بخشی از بازار هواپیمایی تجاری تبدیل شده است. جالب اینجاست که این هواپیمای مشهور به قدری بزرگ است که برای جا دادن آن باید باندهای جدید و حتی جاده هایی ساخته می شد.

ایرباس 380 علاوه بر بهترین پیشرفت های فنی و امکانات نوآورانه برای مسافران، توسط شرکت های هواپیمایی در سراسر جهان از جمله سنگاپور، کره، فرانسه و استرالیا و غیره استفاده می شود. در حال حاضر، تقریباً 70 فروند از این هواپیما وجود دارد و در واقع بزرگترین هواپیمای مسافربری در جهان محسوب می شود.

ایرباس A380

 • Lockheed Vega 5B

این هواپیمای معروف یک هواپیمای شش نفره است و توسط آملیا ارهارت مورد استفاده قرار گرفت زمانی که او اولین زنی شد که پروازهای انفرادی و بدون توقف در آن سوی اقیانوس اطلس را انجام داد.

این هواپیما از آن جهت محبوب است که برای ثبت رکورد ها از آن استفاده می شود و بخشی از آن به دلیل طراحی ناهموار و قابلیت های دوربرد آن است. طول بال های آن بیش از 40 فوت بوده و می تواند با سرعت حداکثر 185 MPH پرواز کند، که این امر در زمانی که ارهارت در سال 1932 سفر خود را انجام داد، بسیار مهم بود.

امروزه می توانید این Lockheed Vega 5B را در موزه هوا و فضای اسمیتسونیان در واشنگتن دی سی مشاهده کنید. این هواپیمای مشهور دارای یک موتور Pratt & Whitney Wasp R1340C است و تقریباً 28 فوت طول دارد و مطمئناً یکی از موارد مهم در تاریخ پرواز ایالات متحده به حساب می آید.

Lockheed Vega 5B

 • Cessna Citation Excel

از معروف ترین هواپیماهایی است که نسبتا جدید است و اولین پرواز خود را در اوایل سال 1996 انجام داده است. سال هاست که در بازار فروش جت های خصوصی بسیار محبوب است و یک رقیب بسیار مقرون به صرفه برای هواپیماهای دوقلوی توربوپراپ محسو می شود.

Cessna Citation XL بیشتر به دلیل سرعت، هزینه عملیاتی پایین و توانایی حمل مسافر زیاد در بین جت های خصوصی محبوب است.

قبل از اینکه این هواپیمای مشهور توسط Citation XLS جایگزین شود، بیش از 300 هواپیما از این مدل  وجود داشت و امروزه بیشتر آنها توسط مالکان خصوصی، اپراتورهای اجاره خصوصی جت و شرکت های مالکیت جزئی استفاده می شوند. حداکثر سرعت این هواپیما 506 MPH و طول بال های آن بیش از 55 فوت است.

Cessna Citation Excel

 • The Concorde

همه این اسم را می دانند اما همه چیز زیادی در مورد این هواپیما نمی دانند. حداکثر سرعت کنکورد 1350 MPH و طول بال آن بیش از 82 فوت بود و در سال 1996 در کمتر از 2 ساعت و 53 دقیقه از لندن به شهر نیویورک پرواز کرد.

این هواپیما به لطف توانایی حمل مسافر از مکانی به مکان دیگر در زمان کوتاه، مرتبا رکورد می زد و این امر آن را به یکی از معروف ترین هواپیماهای جهان تبدیل کرده است.

کنکورد با چهار موتور رولز رویس / SNECMA Olympus 593 پرواز کرد و برای اولین بار در مارس 1969 به پرواز درآمد. اگرچه هم اکنون بازنشسته شده اما می توان آن را در مکان های مختلف جهان از جمله انگلستان، فرانسه، باربادوس و شهرهایی مانند سیاتل و شهر نیویورک در ایالات متحده مشاهده کرد.

The Concorde

 • Supermarine Spitfire

Supermarine Spitfire با طراحی بال نیمه بیضوی و فاصله 36 فوت بال، به لطف نقش مهمی که در نبرد انگلیس در طول جنگ جهانی دوم داشت، به یکی از مشهورترین هواپیماها در تاریخ انگلستان تبدیل شده است.

به لطف این شاهکار، Spitfire هم مورد علاقه شهروندان انگلیس و هم خلبانان زیادی که طی سال های گذشته با آن پرواز کرده اند، است.

Supermarine Spitfire قابلیت حداکثر سرعت پرواز بیش از 375 MPH دارد و یکی از معتبرترین هواپیماهای جهان است. در مجموع 44 فروند از این هواپیماها ساخته شده و امروزه می توان آنها را در نمایشگاه ها، مراسم ها و نمایش های مختلف هوایی مشاهده کرد.

Supermarine Spitfire

 • Spirit of St. Louis

در هر لیست از هواپیماهای معروف باید هواپیمای Spirit of St. باشد. یک هواپیمای تک نفره است که چارلز لیندبرگ در سال 1927 از نیویورک به پاریس با آن پرواز کرد. در آن زمان، این هواپیما از راندمان سوخت برتر و طراحی درجه یک برخوردار بود.

این نام برای بزرگداشت حامیان مالی از سنت لوئیس، میسوری، جایی که لیندبرگ قبل از پرواز تاریخی خود در آن زندگی می کرد، نامگذاری شد. این هواپیمای معروف مخازن سوختی داشت که در قسمت جلو قرار می گرفت تا تعادل و ایمنی هواپیما بهتر شود و برای دیدن چیزهای جلوی هواپیما به یک دوربند نیاز داشت.

طول آن تقریباً 28 فوت بود و می توانست با سرعت 133 MPH پرواز کند. سفر نیویورک به پاریس بیش از 33 ساعت طول کشید، اما 25000 دلار برای این شاهکار به لیندبرگ اهدا شد. این هواپیما در حال حاضر در موزه هوایی و فضایی اسمیتسونیان در واشنگتن به نمایش گذاشته شده است.

Spirit of St. Louis

 • Gulfstream G IV

با طراحی زیبا و مدرن و توانایی جابجایی مسافران تجاری به هر کجا که لازم باشد، Gulfstream G IV اولین جت تجاری جهانی بود و این ویژگی ها آن را به یکی از معروف ترین هواپیماهای جهان تبدیل کرد. این هواپیمای مشهور در سال 1987 راه اندازی شد و از آن زمان به بعد مورد علاقه مسافران جت تجاری قرار گرفت.

این هواپیمای معروف می تواند با سرعتی بیش از 580 MPH پرواز کند و بیش از 97 فوت طول دارد. تولید آن در سال 2003 متوقف شد و جت های تجاری دیگری جایگزین آن شدند.

GIV از سال 2003 به Gulfstream G650 ارتقا یافت و تعداد زیادی از این هواپیماها امروزه نیز وجود دارند. جت های Gulfstream را می توان در سراسر جهان در مجموعه های مالک خصوصی، اپراتورهای خصوصی جت و شرکت های مالکیت جزئی مشاهده کرد.

Gulfstream G IV

 • Space Ship Two

درک اینکه چرا کشتی فضایی دو یکی از مشهورترین هواپیماهای جهان است کار دشواری نیست. هدف اصلی کشتی فضایی دو که توسط شرکت Virgin Galactic ساخته شده است، تمرین پرواز مسافران به فضا است زیرا این یک سفینه فضایی suborbital است که مخصوص حمل گردشگران فضایی ساخته شده است.

در واقع، با پرداخت پیش پرداخت فقط 20 هزار دلار و قیمت کلی 200 هزار دلار  شما نیز می توانید با این هواپیمای بی نظیر یک روز به فضا سفر کنید. با ایده ساخت فضاپیما توسط ریچارد برانسون، کشف نحوه عملکرد این هواپیما و آنچه که در چند سال و دهه آینده انجام خواهد داد جالب خواهد بود.

کشتی فضایی قصد دارد انواع مختلف مسافران را از مقر خود در نیومکزیکو به فضا پرواز دهد و هدف آن تحقق این امر در اسرع وقت است!

ایرباس

 • بوئینگ 747

بوئینگ 747 احتمالاً شاخص ترین هواپیمای مسافربری است که در آسمان ها پرسه می زند. این یکی از بزرگترین هواپیماهای تجاری است که تاکنون ساخته شده و حتی در اصل برای این منظور ساخته نشده بود.

این طرح در ابتدا پیشنهادی برای هواپیمای ترابری استراتژیک نظامی ایالات متحده یا سیستم CV-Heavy Logistics (CX-HLS)  بود. متاسفانه (یا خوشبختانه) این قرارداد بوئینگ به لاکهید مارتین و C-5 Galaxy واگذار شد.

درست در همان زمان شرکت هواپیمایی پان آم از بوئینگ درخواست کرد تا یک هواپیمای مسافربری به اندازه دو برابر 707 بسازد. بوئینگ که نتوانست از تحقیقات و برنامه های قرارداد دولتی استفاده کند، دوباره به طرح خود برگشت و نقشه ها را به هواپیمای مسافربری و باری که امروزه با نام مشهور 747 می شناسیم تغییر داد.

از سال 2020، در مجموع 1558 بوئینگ 747 ساخته شده است. 747 از سال 1970 عملیاتی شده و هنوز هم در حال خدمت است. اگرچه امروزه این هواپیمای معروف برجسته توسط اکثر خطوط هوایی بزرگ در حال بازنشسته شدن است.

به این ترتیب با برخی از معروف ترین هواپیماهای جهان و دلیل شهرت آنها آشنا شدیم. قطعا هواپیماهای دیگری نیز هستند که بنا به دلایل متنوع دیگری می توانند در این لیست قرار گیرند. 

بوئینگ 747

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات