اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

هلیکوپترها تا چه وزنی را می تواند بلند کنند؟

0 2,563

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

هلیکوپترها در اندازه های مختلفی وجود دارند و می توانند وظایف بی شماری را از تحویل آجرهای سنگین به یک محل ساخت و ساز تا کمک در مواقع نا آرامی های داخلی بر عهده داشته باشند. به همین دلیل، افراد مسئول پروژه هایی مانند این موارد، اغلب می خواهند بدانند که یک هلیکوپتر تا چه اندازه وزن را می تواند تحمل کند؟ یعنی چه میزان بار را می تواند حمل کند؟ در ادامه به پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت.

  • محاسبه بار مفید قابل حمل توسط هلیکوپترها

برای تعیین ظرفیت هلیکوپتر برای حمل بار، معمولاً از یک فرمول مشخص استفاده می شود. اغلب اوقات، وزن اصلی و خالی بالگرد از حداکثر وزن ناخالص کم می شود. این محاسبه میزان بار مفید قابل حمل توسط هلیکوپتر را مشخص می کند، یعنی همان میزان باری که هلیکوپتر می تواند بردارد. برای دقیق تر بودن مقدار بار مفید، معمولاً وزن خلبان و وزن سوخت نیز از آن کم می شود.

وقتی میزان بار مفید قابل حمل توسط بالگرد محسابه شد، تعیین بالابر هلیکوپترها کمی راحت تر است. جدا از بار مفید، مقدار باقیمانده برای بار یا مسافر می تواند از یک هلیکوپتر به دیگری متفاوت باشد. علاوه بر این، هلیکوپترها نمی توانند در حداکثر وزن ناخالص خود به طور مداوم پرواز کنند. زیرا مواردی مانند ارتفاع و گرما می توانند این میزان را کاهش دهند و از مقدار بار مفید آن کم کند.

در اکثر موارد اینگونه تصور می شود که معمولا هر چه هلیکوپترها بزرگتر و قدرتمندتر باشند می توانند بار بیشتری را نیز حمل کنند. اما باید گفت که این گونه نیست که تنها بالگردهای بزرگ و سنگین قادر به تحمل بارهای سنگین باشند. زیرا هلیکوپترهای بسیاری در اندازه های گوناگون وجود دارند که می توانند این کار را با موفقیت انجام دهند.

هلیکوپترها

  • برترین بالگردهای بالابرنده سنگین در جهان

حتی اگر هلیکوپترها از نظر اندازه و عملکرد متفاوت باشند، هنوز هم هلیکوپترهایی وجود دارند که در مقایسه با بالگردهای دیگر به راحتی واجد بالاترین ظرفیت بار هستند. اگر کنجکاو هستید که در مورد اندازه، ظرفیت بار و قدرت کلی هلیکوپترهایی که در این لیست قرار دارند، بدانید ادامه این مقاله را حتما دنبال کنید.

 این موارد عبارتند از:

CH53E, the Super Stallion: در حال حاضر بزرگترین هلیکوپتر ارتش ایالات متحده است که هنوز مورد استفاده قرار می گیرد. این بالگرد می تواند تا 14.5 تن بار را حمل کند به همین جهت بسیار مفید است.

CH53E, the Super Stallion

CH54B, the Tarhe: این هلیکوپتر با وزن خالی 9 تن و حداکثر وزن تیک آف 21 تن، نقش بسزایی در جنگ ویتنام داشت.

CH54B, the Tarhe:

MIL MI 26: حداکثر وزن تیک آف این هلیکوپتر 56 تن است و تقریباً برای حمل همه چیز از جمله هواپیماهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل از این بالگرد در ارتش بسیار استفاده می شود.

MIL MI 26

MIL MI-6/MI-10: این هلیکوپتر دارای چهار پایه است که یک سیستم بارگیری پیچیده را در زیر بدنه تشکیل می دهد و برای حمل بارهای سنگین از هر نوع و اندازه ای استفاده می شود.

MIL MI-6/MI-10

MIL V12: این هلیکوپتر با حداکثر وزن برخاست 100 تن، 121 فوت طول و چهار موتور بسیار قدرتمند است. این مدل بزرگترین هلیکوپتری است که تاکنون ساخته شده است.

آیا به واقع یک هلیکوپتر می تواند بالگرد دیگری را بلند کند؟ ممکن است غیرممکن به نظر برسد اما اینطور نیست. هلیکوپترها بسیار محکم ساخته شده اند و غالباً مخصوصاً برای این اهداف ساخته می شوند و تضمین می کنند که همیشه به نتایج مورد نظر خود می رسید.

MIL V12:

 

  • مزایای هلیکوپترهای ساختمانی

هلیکوپترهای ساختمانی از بازرسی های هوایی گرفته تا انتقال بار، همه چیز را در خود جای داده اند که در واقع آنها را بسیار ارزشمند می کند. بالابرهای مختلفی در ارتباط با این هلیکوپترها وجود دارد. وزن و کارایی آنها باعث شده که در مقایسه با برخی هواپیماهای خاص و حتی جرثقیل های زمینی از ارزش بیشتری برخوردار باشند.

اگر از یک هلیکوپتر سبک استفاده کنید، می توانید حساب کنید که بالابر آن از 1200 به 4000 پوند یا در مجموع 0.6 تا 2 تن باشد. اگر بهترین ها را می خواهید ، Mil MI-26 بزرگترین بالگرد بالابر سنگین است و می تواند به راحتی 44000 پوند یا 22 تن را حمل کند. وقتی صحبت از قوی ترین هلیکوپترهای ساختمانی می شود، اعداد به این شکل هستند:

Airbus AS-350 B3: این یک هلیکوپتر توربینی تک موتوره با ظرفیت تقریبی 1.5 تن است که برای بازرسی های زمین شناسی و موارد دیگر استفاده می شود.

Bell 205A-1++: این هلیکوپتر می تواند با بار تا 4000 پوند یا دو تن بلند شود و بیشتر برای تاسیسات HVAC، سقف کاری و کانال کشی و حمل بار استفاده می شود.

Bell 407HP: این بالگرد حداکثر تحمل بار خارجی 2500 پوند یا 1.25 تن را دارد. برای ریختن پایه ها، قرار دادن وزن لوله ها و حمل و نقل ماشین آلات مختلف استفاده می شود.

Kaman K-Max K-1200: برای ساخت و سازهای عمومی و بلند کردن بارهای سنگین استفاده می شود، ظرفیت بالابر این بالگرد 6000 پوند یا سه تن است.

خوب است بدانید که شما می توانید به راحتی یک هلیکوپتر را برای ساخت یا سایر پروژه های خود اجاره کنید. خلبانان شرکت ها به خوبی آموزش دیده و واجد شرایط هستند تا از عهده هر پروژه ای که به آنها واگذار می شود، برآیند.

امروزه از هلیکوپترها برای کارهای مختلفی استفاده می شود، از جمله بازرسی زیرساخت ها و قرار دادن تیرهای فولادی که در واقع آنها را بسیار ارزشمند می کند.

مزایای هلیکوپترهای ساختمانی

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات