اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

بهترین جنگنده های نظامی اروپا

0 1,235

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

پس از جنگ های متعدد میان کشورهای اروپایی، سرانجام ملت های اروپا توانستند با یکدیگر متحد شوند و حتی اتحادیه اروپا را نیز تشکیل دهند. گام بعدی آن ها همکاری در زمینه تحقیق و توسعه نظامی بود. از آن زمان تاکنون تعدادی از پروژه های نظامی از اتحادیه اروپا بیرون آمده است.

در این مقاله در مجله خبری و اطلاعات هواپیمایی قصد داریم بهترین جنگنده های نظامی در این لیست را به شما معرفی کنیم.

هواپیماهای جنگنده بخشی مهم در نیروی هوایی هر کشور محسوب می شوند، زیرا از نیروهای زمینی محافظت می کنند. هدف اصلی تاکتیکی هواپیمای نظامی که عمدتا برای نبرد هوا به هوا علیه جنگنده های دشمن طراحی شده است، ایجاد برتری هوایی برای محافظت از حریم هوایی آنها در برابر تهدیدات دشمن است.

جنگنده نظامی یک هواپیمای با بال ثابت است که توسط ارتش استفاده می شود که اصولاً در مانور جنگ هوایی  برای مقابله با هواپیمای رقیب طراحی شده است. علاوه بر ویژگی کلیدی یعنی قدرت شلیک که در همه آن ها وجود دارد، هواپیمای نظامی ضمن ایجاد برتری هوایی در میادین جنگی، عملکرد با سرعت بالا و قدرت مانور خود را نیز به نمایش می گذارد.

تلاش برای دستیابی به برتری هوایی که به پیروزی منجر می شود، به عوامل مختلفی از جمله تسلط خلبان، استراتژی جنگنده ها و تعداد و عملکرد هواپیمای جنگی بستگی دارد. اگرچه همه چیز با فرماندهی خلبان شروع می شود، اما در طی سال ها تحقیق و توسعه و همچنین میلیاردها یورو هزینه در خصوص جنگندهای نظامی شده است.

برندهای مختلفی از جنگنده های قدرتمند و خوش ساخت توسط کشورهای با نفوذ و پر قدرت در زمینه نظامی تولید شده اند که همواره در میداین جنگی حضور داشته اند. دراین بین هواپیماهای جنگنده آمریکایی غالباً در امر نبردهای هوایی پیشتاز بوده اند.

 با این وجود، در سال های اخیر و استفاده بیشتر از جنگنده های نظامی اروپایی، نمی توان شایستگی، توانایی و عملکرد خوب آن ها را انکار کرد.

قبل از جنگ جهانی دوم، کشورها بیشتر به طور مستقل ارتش خود را توسعه می دادند. به عنوان مثال، آلمان بین جنگ جهانی اول و دوم هزینه بسیار زیادی را در Luftwaffe خود سرمایه گذاری کرد. اما این روزها همه چیز در مورد همکاری در اتحادیه اروپا است.

در سالهای اخیر، اسپانیا با فرانسه و آلمان در پروژه ساخت نسل بعدی هواپیمای جنگی و تقویت نیروی هوایی اروپا همکاری داشته اند. به عنوان مثال، پروژه جدید دو هواپیمای جنگنده با وزن متوسط ​​افسانه ای اروپا، یعنی Typhoon و Rafale در حدود سال 2040 تکمیل و به بازار عرضه خواهد شد. در لیست زیر 7 مورد از بهترین جنگنده های نظامی اروپا که در حال حاضر در حال خدمت هستند، آورده شده است.

  • Dassault Mirage III

میراژ III یک هواپیمای رهگیر و اولین جنگنده نظامی اروپای غربی است که در پرواز افقی از سرعت ماخ 2 فراتر می رود. موفق ترین نوع از خانواده میراژ اولین پرواز خود را در 17 نوامبر 1956 انجام داد. این هواپیمای جنگی معمولاً با سلاح های مختلف هوا به زمین یا موشک میان برد هوا به هوا R.550 Magic پر می شود.

این جنگنده تک صندلی، تک موتوره و بمب افکن دارای رادار سیرانو با عملکردهای اضافی هوا به زمین است که ناوبری مستقل را مدیریت می کند و حمله به ارتفاع کم را امکان پذیر می سازد. این دستگاه همچنین از تجهیزات ناوبری پیشرفته، سیستم ناوبری هوایی تاکتیکی و یک رادار داپلر نیز بهره می برد.

میراژ III با حداکثر سرعت 1270 گره در 39000 فوت و برد جنگی 650 مایل دریایی پرواز می کند. این هواپیما مجهز به یک موتور توربوجت پس از سوختن SNECMA Atar 09C و یک موتور موشک سوخت مایع SEPR 841 است.

Dassault Mirage III

  • SEPECAT Jaguar

جگوار از نظر فنی یک هواپیمای نظامی تهاجمی است، اما به دلیل موفقیت هایش به هر حال لیاقت قرار گرفتن در لیست را دارد. جگوار پروژه مشترکی بین نیروی هوایی سلطنتی انگلیس و نیروی هوایی فرانسه بود.

در اروپا، جگوار از سال 1973 تا 2005 در فرانسه و 2007 در انگلیس در حال خدمت بود. این هواپیما به بسیاری از کشورهای خاورمیانه، آفریقا و آمریکای جنوبی صادر شده است.

در مجموع 543 فروند از این جنگنده نظامی ساخته شده و همچنان در خدمت نیروی هوایی هند است. اما در اروپا، Eurofighter Typhoon ، Panavia Tornado و Dassault Rafale جایگزین SEPECAT Jaguar شدند.

SEPECAT Jaguar

  • Panavia Tornado

Panavia Tornado یک هواپیمای جنگنده چند منظوره و ضربتی است که توسط سه کشور قدرتمند ایتالیا، انگلستان و آلمان غربی تولید شد. اولین پرواز خود را در 14 آگوست 1974 انجام داد و در سال های بین 1979 تا 1980 به خدمت گرفته شد. Tornado دارای سه نسخه اصلی بمب افکن برای سرکوب دفاع هوایی دشمن، مبارزه الکترونیکی جهت شناسایی و رهگیری و نوع دفاع کننده هوایی است.

این هواپیمای جنگنده چند منظوره با یک بال متغیر طراحی شده تا به عنوان یک هواپیمای مافوق صوت سطح پایین بهترین عملکرد خود را داشته باشد. در این هواپیما کابین خلبان دارای صندلی پشت سر هم، سیستم اطلاعات نمایش رادار پیشرفته Tornado (TARDIS) و سیستم خلبان اتوماتیک دیجیتال و مدیر پرواز (AFDS) است.

همچنین جنگنده نظامی تورنادو به یک فروند توپ Bk-27، موشک های هوا به هوا AIM-9 Sidewinder یا AIM-132 ASRAAM، موشک AGM-65 Maverick ، ​​Brimstone یا Strom Shadow و موشک ضد تشعشع ALARM مسلح است.

سرعت تورنادو حداکثر 1300 گره در 30000 فوت است. برد سفر آن 750 مایل دریایی و دامنه کشتی آن 2100 مایل دریایی است. این هواپیمای نظامی می تواند تا 50 هزار پا پرواز کند.

Panavia Tornado

  • Dassault Mirage 2000

داسو میراژ 2000 یک جنگنده چند منظوره نسل چهارم است که در اواخر دهه 1970 تولید شد. این هواپیمای جنگی فرانسوی به عنوان جایگزینی برای میراژ III توسط شرکت Dassault Aviation ساخته شده است. نمونه اولیه آن نخستین پرواز خود را در 10 مارس 1978 انجام داد و از سال 1984 در خدمت نیروی هوایی فرانسه قرار داشت.

میراژ 2000 از پیکربندی بال-دلتا برای حمل بیشتر سوخت بهره می برد و اولین هواپیمای داسو است که از فناوری کنترل مجهز به سیم استفاده می کند. همچنین این  جت نظامی از صفحه نمایش Head-Up و صفحه نمایش CRT در کابین خلبان بهره می برد.

این جت جنگنده برای حمل طیف وسیعی از موشک ها مانند MBDA MICA IR / RF ، Matra R550 Magic-II و Super 530D موشک های هوا به هوا و یک موشک هوا به زمین Am.39 Exocet طراحی شده است.

این هواپیمای جنگنده حداکثر سرعت 1،261 گره در ارتفاعات و 600 گره در سطح دریا را دارد. این هواپیما می تواند تا 55970 فوت پرواز کند و برد سفر آن 840 مایل دریایی است.

Dassault Mirage 2000

  • Dassault Rafale

Dassault Rafale یک جنگنده نظامی چند منظوره است که توسط شرکت فرانسوی Dassault Aviation ساخته شده است. توسعه این هواپیمای جنگی در اواخر دهه 1970 آغاز شد و پس از آن اولین پرواز خود را در 4 ژوئیه 1986 انجام داد.

این جت نظامی برای نشان دادن برتری در هوا، شناسایی هوایی، پشتیبانی هوایی از نزدیک، جنگ علیه زمینی و جنگ هسته ای طراحی شده است. Rafale از یک چارچوب هوایی کاملاً بهینه با بال دلتا و کاناردهای نزدیک به هم استفاده می کند که برای عملکرد نبرد آن کلیدی است.

همچنین دارای طیف گسترده ای از سنسورهای هوشمند و گسسته، قدرت بسیار زیاد ترکیب داده های چندین سنسور، طیف گسترده ای از سلاح های پیشرفته، قابلیت پشتیبانی داخلی و آمادگی برای مأموریت و هزینه عملیاتی کم است.

این جنگنده نظامی می تواند در ارتفاع 49،984 فوت با حداکثر سرعت 1032 گره پرواز کند. برد جنگی آن 1000 مایل دریایی در مأموریت با سه تانک، دو موشک کروز دوربرد SCALP EG یا دو موشک MICA است.

Dassault Rafale

  • Saab JAS 39 Gripen

Saab JAS 39 Gripen یک هواپیمای جنگی سبک چند منظوره سبک سوئدی است که توسط گروه ساب ساخته شده است. مطالعات برای توسعه این جنگنده که توانایی حمله و شناسایی هوایی را دارد در سال 1979 آغاز شد. اولین هواپیما اولین پرواز خود را در 9 دسامبر 1988 انجام داد و در سال 1996 با نیروی هوایی سوئد وارد خدمت شد.

نسخه های بعدی آن برای استانداردهای قابلیت همکاری سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بهبود یافته اند که از یک کابین خلبان کاملا دیجیتال، اتصال شبکه با لینک داده چند فرکانسی، مجموعه نمایش الکترونیکی پیشرفته Saab Avitronics EP-17، رادار پالس داپلر PS-05 / A و سیستم شناسایی دوست از دشمن تشکیل شده اند.

این هواپیمای نظامی همچنین به یک موشک و بمب ماسور BK-27 مسلح است. JAS 39 Gripen می تواند با حداکثر سرعت 1330 گره و تا ارتفاع 52000 فوتی پرواز کند. دامنه رزمی و فری آن نیز به ترتیب 810 مایل دریایی و 2200 مایل دریایی است.

Saab JAS 39 Gripen

  • Eurofighter Typhoon

Eurofighter Typhoon یک هواپیمای جنگنده چندمنظوره است که از سال 1983 شروع به توسعه کرد و بزرگترین تلاش مشترک نظامی چند ملیتی است که توسط مشتری اصلی آن، آژانس مدیریت ناتو اداره می شود.

نمونه اولیه این هواپیمای نظامی اولین پرواز خود را در 27 مارس 1994 انجام داد و نام “Typhoon” را در سپتامبر 1998 به خود گرفت. این مدل پیشرفته ترین و جدیدترین نسل جدید جت جنگی نقش آفرین در جهان با قابلیت های همزمان هوا به هوا و هوا به زمین است.

این مدل یک جنگنده فوق العاده چابک و سریع است که آن را قادر می سازد هم با سرعت مافوق صوت و هم با سرعت پایین کار خود را انجام دهد. این جت نظامی دارای سیستم کنترل پرواز، سیستم فرعی ایدز دفاعی و تسلیحاتی مانند توپ هفت تیر Mauser BK-27 ، موشک های هوا به هوا و هوا به زمین و بمب است.

حداکثر سرعت این هواپیمای جنگی 1347 گره است. این هواپیما می تواند تا 65000 فوت پرواز کند و دارای برد جنگی 750 مایل دریایی پدافند هوایی با 10 دقیقه حمله زمینی یا 100 مایل دریایی پدافند هوایی با گشت هوایی رزمی 3 ساعته است.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات