اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

هواپیماهای مسافربری ایران

چند نوع هواپیما مسافربری در ایران وجود دارد؟ ایران از کدام هواپیماهای مسافربری پشتیبانی می کند؟

0 588

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

سفر با هواپیما، با ایجاد انگیزه و تزریق انرژی در افراد، آنان را به کسب تجربه های جدید وا می دارد. زمانی که برای سفر آماده می شوید و برای خرید بلیط اقدام می کنید، با پرواز های مختلف از ایرلاین متعدد ایرانی مواجه می شوید. اما در گوشه ای از اطلاعات مربوط به پرواز، به مدل هواپیماها نیز برمی خورید. اما این مدل هواپیماها چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ تفاوت هواپیمای بوئینگ و ایرباس در چه مواردی است؟ کدامیک بهتر است؟

پاسخ به این سوالات، تنها با معرفی و بررسی مدل های مختلف هواپیماهای مسافربری امکان پذیر است.

انوع هواپیماهای مسافربری در ایران

انوع مختلف هواپیماها با مقاصد مسافربری، به چهار دسته کلی تقسیم می شوند. ایرلاین های مختلف ایرانی، با خرید هر یک از این هواپیماها، آن ها را به عضویت ناوگان هوایی و مسافربری ایران درآورده اند.

بوئینگ، یکی از قدیمی ترین و بزرگترین شرکت های هواپیماسازی است که در رقابت با شرکت ایرباس فعالیت می کند. بخش عمده ای از هواپیماهای ایرانی از این شرکت معتبر و چند ملیتی، خریداری شده است. بوئینگ در سال 2011، دومین سازنده تجهیزات دفاعی شناخته شده است و در حال حاضر در 5 حوزه معین که ساخت هواپیماهای تجاری در صدر آن است، فعالیت می کند. لیست بلندقامتی از انواع هواپیماهای بوئینگ در دسترس است که به اختصار به آن ها می پردازیم:

 • Boeing 737

خط تولید بوئینگ 737، ملقب به بچه بوئینگ، از سال 1964 آغاز شده است. ظرفیت این هواپیما مسافربری معادل 189 نفر است. از آنجا که تولید این بوئینگ به بیش از 5 هزار مدل رسیده است و 285 شرکت هواپیمایی از آن استفاده می کنند، یکی از محبوب ترین مدل هواپیما ها شناخته می شود. مهمترین خصوصیت فنی این هواپیما، وجود دو موتور توربوفن در زیر بال ها و سرعت بیش از 890 کیلومتر است. کاسپین، آتا، آسمان و شرکت هواپیمایی نفت، از بوئینگ 737 استفاده می برند.

دو مدل هواپیما NG 737 و ۷۳۷ MAX که جزوی از خانواده بوئینگ 737 هستند، در ناوگان هوایی ایران وجود دارند. تعداد 35 فروند از هواپیمای بوئینگ NG 737، با ظرفیت ترابری 210 نفر و با قابلیت استفاده از موتور های جدید، 50 فروند ۷۳۷MAX، با ظرفیت 172 مسافر، به شرکت هواپیمایی ایران ایر تعلق دارد.

B737 passenger aircraft

 

 • Boeing 727

بوئینگ 727، در آسمان کشور ایران بارها به پرواز در آمده است. این مدل هواپیما، نظیر یک جت مسافربری 3 موتوره، با بدنه ای باریک، اندازه ای متوسط و سرعت 965 کیلومتر بر ساعت است که در فرود خود، نیاز به باند بزرگ ندارد. لذا استفاده از آن در پروازهای داخلی و منطقه ای، مرسوم است.

B727 passenger aircraft

 

 • Boeing 757

شرکت هواپیمای تابان، با خرید یک بوئینگ 757 دو موتوره، با پیکری لاغر که با بکارگیری دو موتور توربوفن در زیر بال ها، امکان جابجایی 289 مسافر را با سرعت 912 کیلومتر بر ساعت فراهم آورده است، آن را به عضویت ناوگان هوایی ایران در آورده است.

B757 passenger aircraft

 

 • Boeing 747

بوئینگ 747، عضوی از خانواده جمبوجت هاست. وجود ظرفیت ترابری 550 نفر مسافر، 4 موتور و سرعت 14800 کیلومتر، در این بوئینگ، آن را در رده دومین هواپیمای بزرگ جهان قرار داده است. پرواز بوئینگ 747 در آسمان ایران، توسط شرکت هواپیمایی ایران ایر تحقق یافته است.

B747 passenger aircraft

 

ورود تکنولوژی های جدید در پرواز، ورود تکنولوژی دیجیتال به سیستم های خلبانی و مدرن ساختن سیستم کنترل پرواز، همگی از دستاورد های نوآورانه شرکت هواپیماسازی ایرباس در ساخت هواپیماها و جت های مسافربری است. این شرکت معتبر و بنام که در قاره اروپا بصورت انحصاری فعالیت می کند، رقیب سرسخت شرکت هواپیماسازی بوئینگ به شمار می رود.

 • Airbus A310

شرکت هواپیمایی ایران ایر، این مدل ایرباس را در لیست هواپیماهای پهن پیکر با برد متوسط تا بلند، دارد. خط تولید هواپیمای کوچکA310 ، با ظرفیت 220 مسافر، برد 8050 کیلومتر و بهترین عملکرد در بین ایرباس های A300، تا سال 2007 ادامه داشت.

A310 passenger aircraft

 

 • Airbus A320 family

یک خانواده بزرگ از ایرباس هاس لاغر پیکر، با عناوین Airbus A318، Airbus A320 وAirbus A320 neo وجود دارد که همگی عضوی از خانوادهA320 ، محسوب می شوند. مصرف بهینه انرژی و سوخت و در پی آن، تولید دی اکسید کربن کمتر، از نتایج طراحی هوشمند و خلاقانه این هواپیماست. شرکت های هوایی ایران ایر، آتا، کیش ‌ایر، قشم ‌ایر، آسمان و معراج، از این هواپیما استفاده می کنند. ظرفیت ترابری این هواپیما 150 نفر است.

A320 passenger aircraft

 

 • Airbus A350

پهن پیکرترین و محبوبت ترین هواپیما تولید شده توسط شرکت هوایی ایرباس است. شرکت هوایی ایران ایر، با خرید 16 فروند از این هواپیما، جابجایی 440 مسافر را در کلاس های پرواز مختلف، پشتیبانی می کند. بدنه این هواپیما، از پلیمر تقویت شده به همراه فیبر کربن ساخته شده است و دو موتور توربوفن را نیز در زیر بال های خود جای داده است.

هواپیماهای مسافربری ایران A350 passenger aircraft

 

 • Airbus A380

هواپیما کم نظیر و غول پیکر A380، با قابلیت جابجایی 850 مسافر و با برد بیش از 15 هزار کیلومتر، بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان، نامیده می شود. A380 به عنوان یک سوپر جامبو، جزو ناوگان هوایی ایرلاین هایی نظیر امارات، ایرفرانس و لوفتهانزا محسوب می شود و به خدمت ناوگان هوایی آنان در آمده است. رستوران، فروشگاه و سالن های تفریح، از امکانات بی نظیر این هتل پرنده است.

هواپیماهای مسافربری ایران A380 passenger aircraft

 

 • شرکت هواپیمایی McDonnell Douglas

مک دانل داگاس، از ادغام دو شرکت هوافضایی مک دانل و داگلاس بوجود آمده است که اکنون با عنوان شرکت هوافضایی آمریکایی، تجهیزات نظامی ایالات متحده را تامین می کند. از سال 1977، این شرکت هوایی توسط شرکت بوئینگ خریداری شد.

 • MD-80

ایران ایر تور و شرکت هوایی زاگرس، از این مدل هواپیما با ظرفیت 172 مسافر و برد 3476 کیلومتر استفاده می کنند. این هواپیمای دو موتوره، با سرعت مابین 811 تا 925 کیلومتر، پرواز می کند.

هواپیماهای مسافربری ایران Md80 passenger aircraft

 

 • MD-88

آخرین مدلی که پس از MD-82 و MD-83، تولید شد، یک هواپیمای باریک پیکر با برد کوتاه و متوسط بود. امکانات این هواپیما، نسبت به سایرین بهبود یافته، ظرفیت حمل سوخت بیشتری دارد و قابلیت جابجایی 172 مسافر را نیز داراست. پرواز مدل های MD، توسط شرکت های ایران ایرتور و زاگرس انجام می شود.

هواپیماهای مسافربری ایران Md88 passenger aircraft

 • سایر هواپیماهای فعال در ناوگان مسافربری ایران

 • Fokker 100

ایران ایر، قشم ایر، کیش ایر، آسمان و نفت، از فوکر 100 هلندی دوموتوره با ظرفیت ترابری 122 و سرعت 845 کیلومتر بر ساعت، به عنوان یک پرنده اصلی در ناوگان هوایی خود استفاده می کنند.

هواپیماهای مسافربری ایران Foker100 passenger aircraft

 

 • ATR 72

پروازهای داخلی و منطقه ای، اغلب با این هواپیمای میان برد، صورت می گیرد. شرکت هوایی آسمان، از ATR 72 که محصول مشترک فرانسه و ایتالیا است، با کاربری مسافربری، تجاری، گشت دریایی و با ظرفیت ترابری 68 تا 78 مسافر، استفاده می کند.

هواپیماهای مسافربری ایران Passenger aircraft atr72

 

 • BAe 146

هواپیمای 4 موتوره انگلیسی، با ظرفیت جابجایی 112 نفر و با سرعتی معادل 801 کیلومتر، بیشترین کارکرد را در پرواز های منطقه ای و فرودگاه های شهری دارد. پرواز این هواپیما در ایران، با پشتیبانی شرکت های قشم ایر و تابان صورت می گیرد.

هواپیماهای مسافربری ایران Bae146 passenger aircraft

مسلما در ناوگان هوایی کشور ایران، هواپیماهای بسیاری وجود دارد که برخی از آنها مدت هاست در پروازند و برخی دیگر نیز تازه خریداری شده اند. علاوه بر هواپیماهای مسافربری، هواپیماهای باربری بسیاری نیز وجود دارند. ما در این مطلب تنها به بحث پیرامون هواپیماهایی که برای مقاصد مسافربری به کار برده می شوند، پرداختیم.
شما تجربه پرواز با کدام مدل را داشته اید؟ از تجربیات خود برای ما بنویسید.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات