اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

جعبه سیاه؛ مخزن اسرار هواپیما

جعبه سیاه هواپیما چیست؟ چرا این جعبه، سیاه نیست؟

2 462

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

از پس فیلم های سینمایی، حوادث منتشر شده در اخبار و رسانه ها، اصطلاح جعبه سیاه در ذهن عموم مردم نقش بسته است. زمانی که یک حادثه هوایی رخ می دهد، تمام نیروهای امداد، به دنبال یک جعبه مقاوم و مستحکم هستند که حاوی اطلاعات مهم قبل از فاجعه است. اغلب بعد از گذشت چندین ماه، این جعبه به اصطلاح سیاه پیدا می شود و ابهامات ناشی از حادثه را برطرف می کند. در طی گذشت این زمان نیز، هیچ حادثه ای برای آن رخ نمی دهد. چرا که آنقدر بادوام و محکم ساخته شده است که حوادثی نظیر انفجار، آتش سوزی، جریان آب، سرما و گرمای هوا، تاثیری در آن ندارند.

شاید تابحال فکر می کردید که این مخزن سری و مقاوم، به رنگ مشکی طراحی شده است، اما اینطور نیست. رنگ این جعبه مرموز، نارنجی، فسفری و یا قرمز است. نقش جعبه سیاه در هواپیما، بسیار مهم و حیاتی است. چرا که در حقیقت اطلاعات محرمانه مربوط به پرواز را ضبط می کند. تنها با شناخت این جعبه می توان به عملکرد و نقش اساسی آن در هواپیما، پی برد.

اصطلاح جعبه سیاه از کجا آمد؟

ماتا هاری، اولین کسی بود که این اصطلاح رایج را بر سر زبان ها نشاند. علت نامگذاری آن نیز وظیفه خطیر و مهم این جعبه، در موارد بحرانی و ضروری بود. علاوه بر این، قرار گیری این اصطلاح دقیقا در برابر جعبه شفاف و یا جعبه سفید، به عملکرد این جعبه اشاره دارد. چرا که اطلاعات پنهان شده در این جعبه کاملا غیرشفاف و سیاه است.

اما تناقض اصلی، در نام و ظاهر این جعبه است. جعبه ای که به اصطلاح سیاه نامیده شده است، به بهانه افزایش سرعت در یافتن آن، به رنگ قرمز و یا نارنجی درآمده است تا با انعکاس رنگ در کمترین میزان نور، توجه یابندگان را به خود جلب کند. لذا هیچ ارتباطی بین رنگ و نام آن وجود ندارد.

با اینحال، این اصطلاح آنقدر رایج و شناخته شده است که امروزه اغلب مردم، حتی آنان که در زمینه مهندسی اطلاعات هوایی، سررشته ندارند، جعبه سیاه را می شناسند و از وظایف آن، آگاهند.

عملکرد جعبه سیاه

هواپیماها، هر یک دارای دو جعبه سیاه هستند که در بخش انتهایی هواپیما، یعنی دم آن، قرار دارند تا در صورت بروز حادثه، در امان باشد.

FDR، یکی از این جعبه هاست که اطلاعات پرواز را که شامل مباحثی پیرامون نحوه کنترل پرواز و عملکرد موتور هواپیما است، ضبط و ذخیره سازی می کند.

CVR نیز، نام جعبه دیگر است که موظف است صدا و گفتگوهای کابین خلبان را ضبط کند. همچنین صحبت های مابین کارکنان هواپیما، تماس بین خلبان و برج مراقبت، صدای موتور، صدای آژیرهای خطر و حتی صدای انفجار را نیز ذخیره می کند.

زبان اصلی این جعبه ها، به صورت انگلیسی تنظیم شده است. زبان دوم آن نیز به دلیل نفوذ گسترده کشور فرانسه در توسعه صنعت هواپیمایی، فرانسوی است.

جعبه سیاه، تنها صندوقی است که می تواند راز یک حادثه را فاش کند. کشف این جعبه بعد از وقوع یک فاجعه، اسرار مربوط به علت حادثه را بازگو می کند و می تواند از بسیاری از ابهامات، پرده بردارد.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات