اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

هلیکوپترها چه کاری میتوانند انجام دهند که هواپیماها نمی توانند؟

0 460

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

پرواز هلیکوپتر بر اساس اصول متفاوتی از هواپیما انجام می شود و هر کدام دارای مزایای مختلفی نسبت به دیگری است. برخی از مردم این سوال را مطرح می کنند که آیا به واقع قرار است هلیکوپترها اصلاً پرواز کنند؟

واضح است که هر دو وسیله پروازی نقاط قوت و ضعف خود را دارند و هر دو اهداف مختلفی را دنبال می کنند. بیایید به نقاط قوت هلیکوپترها بپردازیم و ببینیم که بالگردها چه کاری می توانند انجام دهند که هواپیماها نمی توانند.

بالگردها چه مزیت هایی نسبت به هواپیماها دارند؟ بیشتر مزیت ها آنها به اندازه نسبتاً کوچک هلیکوپترها مربوط می شود، زیرا هلیکوپترها می توانند در حالت عمودی معلق شوند، فرود بیایند و پرواز کنند و راحت تر از هواپیماها در فضاهای محدود وارد و خارج شوند. در واقع، موارد زیادی وجود دارد که هلیکوپترها می توانند انجام دهند و هواپیماها نمی توانند.

به عنوان مثال، معلق بودن در هوا، برخاستن و فرود آمدن عمودی، پرواز به جلو و عقب و پهلو، توانایی پرواز نزدیک به اجسام و سازه ها، بلند کردن اشیا به داخل و خارج کردن آن ها از مکان های مختلف، نجات مردم از مکان های خلوت (سربازان)، پرواز بین آسمان خراش ها، پرواز در ارتفاع فوق العاده کم، فرود خودکار در صورت خراب شدن موتور و خاموش نمودن آتش جنگل ها همگی از توانایی هایی است که هلیکوپتر ها در مقابل هواپیما دارند.

  • اهداف بسیاری از هلیکوپترها

هلیکوپترها علاوه بر معلق بودن و روش های ویژه برخاستن و فرود، می توانند در مقایسه با هواپیما که بزرگتر هستند، به بسیاری از اشیا و سازه ها نزدیک تر شوند. به همین دلیل این ویژگی باعث شده تا بالگردها در مکان هایی که هواپیماها نمی توانند بروند به منظور انجام کارهای مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

هواپیماها همچنین نمی توانند مانند بالگردها بالا و پایین بروند، این امر سفر به مناطق خاص را برای هلیکوپترها بسیار آسان تر کرده است. هلیکوپترها برای اهداف مختلفی توسط ارتش و بخش خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند.

آنها به بلند کردن درختان از مناطقی که قطع شده اند، قرار دادن واحدهای تهویه مطبوع و برج های انتقال رادیو در بالای ساختمان های بلند و همچنین به نجات مردم از مکان های دور و غیرقابل دسترس کمک می کنند.

علاوه براین از هلیکوپترها به منظور گرداندن گردشگران در اطراف شهر، حمل تجهیزات پزشکی و انتقال بیماران به بیمارستان ها، بررسی شرایط ترافیکی ایستگاه های تلویزیونی و رادیویی و حتی کمک به مبارزه با آتش سوزی در مناطق خاصی از کشور استفاده می شود.

از دیگر موارد استفاده از بالگردها می توان به کاربرد آن ها در عملیات جستجو و نجات، انتقال تجهیزات و ملزومات نظامی و کمک به مشاغل خاص مانند ساخت و ساز، اطفا حریق و اجرای قانون اشاره کرد.

انجام همه این کارها با صرف نظر از اندازه و طرح هواپیماها می توان گفت که برای آنها غیرممکن است. به همین جهت تمامی موارد گفته شده به نوعی مدیون سازنده و تولید کننده انواع هلیکوپترها هستند.

اهداف بسیاری از هلیکوپترها

  • مزایای اصلی بالگردها

بنابراین، اگر از خود می پرسید هلیکوپترها چه مزایایی نسبت به هواپیماها دارند؟ موارد بیان شده تنها تعدادی از مزایای آن ها هستند. موارد بسیار دیگری نیز وجود دارد که تنها از عهده بالگردها بر می آید. همانگونه که بیان شد، یک هلیکوپتر می تواند به جلو و عقب پرواز کند، برای مدتی در هوا معلق باشد و در مکان هایی که هواپیماها نمی توانند، فرود بیایند.

همه این موارد به معنای یک چیز است، اینکه شما می توانید از هلیکوپتر بیشتر از یک هواپیمای استاندارد استفاده کنید. به ویژه ارتش با انجام کارهایی مانند حملات هوایی به اهداف زمینی و حتی حمل نیرو و تجهیزات به مناطقی که باند فرود در دسترس نیست، از هلیکوپترها برای تسهیل کار خود استفاده می کند. به همین جهت هلیکوپترها از اهمیت ویژه ای برای ارتش هر کشور محسوب میشوند.

در خصوص باندهای فرود باید گفت که هلیکوپترها می توانند در فضاهایی بسیار کوچکتر از فضایی که یک هواپیما نیاز دارد بنشینند یا بلند شوند. این امر به این معنی است که در شرایط اضطراری این ویژگی ها بالگردها بسیار ارزشمند است.

در حالی که هنوز قوانین خاصی اعمال می شود، اما شرایط اضطراری را با هلیکوپتر بسیار بیشتر از هواپیما می توان کنترل کرد. بالگردها همچنین می توانند به مناطقی مانند کوه ها، پشت بام ها، عرشه کشتی ها و حتی آب برسند که هواپیماها نمی توانند به آنها دسترسی پیدا کنند.

آنها می توانند وارد بیشتر فضاهای باریک یا کوچک شوند که معمولاً حتی هواپیماهای کوچکتر نیز نمی توانند وارد این مکان ها شوند. تمام موارد گفته شده به این معنی است که امروزه هلیکوپترها توسط بزرگترین شرکت ها و موسسات دولتی جهان مورد استفاده قرار می گیرند.

به عنوان مثال، ناسا یکی از مراکزی است که در حال توسعه دادن برخی از هلیکوپترها برای ارسال به مریخ است. از آنجا که هوای مریخ بسیار سبک تر از زمین است، این هلیکوپتر 10 برابر سریعتر از اینجا می تواند پرواز کند.

هدف ناسا از ساخت این بالگرد این است که بتواند مریخ را بررسی کند تا ببینند چه چیزهایی می توان از این سیاره یاد گرفت و چه اطلاعاتی را بدست آورد. این هلیکوپتر به نام Mars Helicopter Scout نامگذاری شده است.

لاکهید مارتین

  • سایر مزایا

هلیکوپترها همچنین می توانند با سرعت هوای کم مانور دهند. به همین جهت می توان از آن ها برای انجام کارهایی که حجم بالایی دارد و زمان زیادی میبرد استفاده نمود.

کابل های بلندی به هلیکوپترهای هوایی متصل است که این امکان را به این بالگردها می دهد که بتوانند وسایلی را که از خود هلیکوپترها بزرگ تر هستند بلند و حمل کنند. این هلیکوپترها مانند MIL mi-26 روسی از بزرگترین هلیکوپترهای جهان هستند و به طور خاص برای بلند کردن بارهای سنگین از مکان های صعب العبور طراحی شده اند.

وقتی به آن فکر می کنید، می بینید که استفاده از هلیکوپتر به جای هواپیما نه تنها به معنای انجام عملکردهای بیشتر است، بلکه می تواند برای مدت زمان طولانی تر کارها را با هزینه کمتری انجام دهد. اگر کاری که می خواهد انجام شود به سرعت یا مکان هایی با اندازه غیر معمول نیاز دارد، هلیکوپتر همان چیزی است که می توان از آن استفاده کرد.

برای مدت طولانی و حتی بیش از آنچه بسیاری از مردم تصور می کنند از هلیکوپتر برای این اهداف استفاده می شود. اگر به بسیاری از جنگ هایی که تاکنون رخ داده نگاه کنید، در می یابید که هلیکوپترها نقش بسیار مهمی در پیروزی و موفقیت در جنگ داشته اند. خصوصاً بالگردهایی که در ارتش و نیروی دریایی کشورها مورد استفاده قرار گرفته اند.  

غالباً جهان غیرنظامی و جهان نظامی برای تحقق یک کار خاص از جمله تلاش برای نجات در بلایایی مانند فاجعه هسته ای چرنوبیل در سال 1986 و حملات تروریستی در 11 سپتامبر 2001 با هم همکاری می کنند.

به راحتی می توان فهمید که چرا هلیکوپترها معمولاً خدمات و راحتی هایی را ارائه می دهند که هواپیماها به سادگی نمی توانند آنها را ارائه دهند. بنابراین بعد از این اگر از شما سوال شود که هلیکوپترها چه مزایایی در مقابل هواپیماها دارند، به راحتی می توانید به آن پاسخ دهید.

  • محدویت هلیکوپترها

هر وسیله ای مزایا و معایب خود را دارد. هلیکوپترها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بنابراین قطعا اشکلاتی نیز در خصوص عملکرد بالگردها وجود دارد.

اولین موردی که می توان به آن اشاره کرد، پرواز محدود هلیکوپترها در مقایسه با هواپیماها است. هواپیماها می توانند به راحتی از اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام عبور کنند، در حالی که هلیکوپترها قادر به انجام این کار نخواهند بود زیرا هلیکوپترها معمولاً می توانند در جایی بین 250-600 مایل پرواز کنند.

به طور کلی، بالاترین سرعت یک بالگرد در مقایسه با هواپیما کمتر و پیچیده تر است. هلیکوپترها از نظر مکانیکی نیز پیچیده ترند و به تعمیر و نگهداری بیشتری نیاز دارند که کار و نگهداری آنها را نسبت به هواپیما سخت تر و گران تر می کند.

محدویت هلیکوپترها

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات