اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

انواع هلیکوپترهای نظامی

هلیکوپترهای نظامی از سازگارترین و متنوع ترین تسلیحات نظامی در جهان محسوب میشوند.

0 910

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

 

هلیکوپترهای نظامی از سازگارترین و متنوع ترین تسلیحات نظامی در جهان محسوب میشوند. پس از توسعه در دهه 1930 استفاده از هلیکوپتر در طول عملیات نظامی جنگ جهانی دوم اهمیت پیدا کرد. هلیکوپترهای نظامی انعطاف پذیری بی نظیری را در اختیار ارتش قرار دادند. ویژگی خاص برخاستن و فرود عمودی هلیکوپتر و پرواز در چهار جهت باعث شد تا ارتش به طور گسترده از آن استفاده کند.

انواع مختلفی از بالگردهای پیشرفته نظامی وجود دارد. هر کدام منحصرا برای نوعی پشتیبانی و عملکردی مشخص در طول عملیات های گسترده نظامی ساخته شده اند. در این مقاله به معرفی و بررسی انواع هلیکوپتر نظامی می پردازیم.

 

هلیکوپتر حمله ای نظامی

انواع هلیکوپتر نظامی
AH-1W Super Cobra

هلیکوپتر حمله ایی که به عنوان بالگرد اسلحه دار نیز شناخته می شوند، همانطور که از نام آن مشخص است، به منظور شلیک به دشمن طراحی شده است. برای رسیدن به این هدف، هلیکوپتر حمله ای قادر به پرواز با سرعت بسیار بالا است.

این هلیکوپترها مجهز به اسلحه هایی نظیر مسلسل، موشک و توپ های اتوماتیک هستند. همچنین از پیشرفته ترین رادار جهت شناسایی اهداف دشمن و هدایت پرتابه برخوردارند. از هلیکوپتر حمله ای به عنوان وسیله ای برای پشتیبانی هوایی نیروهای زمینی و هواپیماهای دیگر نیز استفاده میشود.

سوپر کبرا AH-1W یک هلیکوپتر اصلی حمله دریایی است که بر مبنای طراحی Huey ساخته شد. سوپر کبرا اولین هلیکوپتر حمله ای واجد شرایط حمل و پرتاب موشک ضد اشعه ساید بای ساید و همچنین موشک هوا به هوا در کنار آن بود.

هلیکوپتر سوپر کبرا برای اولین بار در سال 1967 راه اندازی و در سال 2003 برای عملیات آزادی عراق به این منطقه اعزام شد. این هلیکوپتر نظامی در حمله اولیه به دشمن و پشتیبانی نیروهای زمینی و هوایی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

هلیکوپتر حمل و نقل نظامی

هلیکوپتر نظامی حمل و نقل یکی از بالگردهای بزرگ محسوب میشود.  این هلیکوپتر برای حمل محموله های سنگین شامل وسایل نقلیه سبک، گروه بزرگی از نیروها به محیط های جنگی طراحی شده است. با وجود اندازه و وزن بالای بار حمل شده، بالگردهای نظامی حمل و نقل از توانایی سرعت نسبتا بالایی برخوردار هستند.

اگرچه هواپیمای باری نیز می توانند عملکردی مشابه هلیکوپتر حمل و نقل را ارائه دهد، اما توانایی این هلیکوپتر در فرود و برخاستن عمودی بدون نیاز به باند آن را ایده آل کرده است. همچنین هلیکوپتر حمل و نقل، تجهیزات مخصوصی مانند بالابرهای نجات و طناب مخصوص برای رها کردن و جمع آوری نیروها در زمین های دشوار را دارد.

احتمالاً مشهورترین هلیکوپتر حمل و نقلCH-47 Chinook است. این هلیکوپتر توسط شرکت هواپیمایی بوئینگ ساخته شده است. چینوک یکی از سنگین ترین بالگردهای نظامی غربی است و از آن به عنوان اولین هلیکوپتر حمل و نقل ارتش ایالات متحده استفاده شد.

انواع هلیکوپتر نظامی
CH-47 Chinook

بوئینگ توسعه چینوک را از سال 1956 آغاز کرد و اولین بار در سال 1962 در جنگ ویتنام مورد استفاده قرار گرفت. از زمان جنگ ویتنام، این هلیکوپتر بارها به روز رسانی و مدرن شده است. مشخص نیست آیا در سال 2020 بازنشسته خواهد شد یا خیر. در این صورت این اولین هلیکوپتر با طول عمر 100 سال در ارتش آمریکا خواهد بود.

هلیکوپتر حمل و نقل دیگری که به دلیل نقش خود در حفظ صلح و ایجاد روابط بین المللی شناخته میشود Super Stallion نام دارد. Super Stallion CH-53E بزرگترین بالگرد نظامی حمل و نقل سنگین است که توسط ارتش آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد. این هلیکوپتر توانایی حمل بار سنگین 33 تنی را دارد.

Stallion برای استفاده توسط تفنگداران دریایی طراحی شده است. نیروی دریایی ایالات متحده از دهه 1980 استفاده از این هلیکوپتر را آغاز کرد و پیش بینی می شود حداقل تا سال 2025 نیز به استفاده از آن ادامه دهد.

هلیکوپتر نظامی
Sikorsky CH-53E Super Stallion USMC

امروزه ،  Super Stallion CH-53E توسط چندین کشور مورد استفاده قرار می گیرد و در بسیاری از تمرین های نظامی بین المللی از جمله بزرگترین رزمایش بین المللی دریایی جهان استفاده می شود. این بالگرد نظامی روابط بین المللی و امنیت دریایی و اقیانوس ها را در سراسر جهان بهبود بخشیده است.

 

هلیکوپتر شناسایی نظامی

هلییکوپتر
MH-6 Little Bird 2

هلیکوپتر شناسایی مجهز به سنسور و تجهیزات ارتباطی به منظور جمع آوری اطلاعات و شناسایی هدف است. این هلیکوپتر نظامی دارای مجموعه ای از حسگرها، تجهیزات ارتباطی، دوربین های مادون قرمز و سیستم های لیزری است. کلیه این تجهیزات برای مشاهده و شناسایی اهداف مورد استفاده قرار می گیرند.

پرنده کوچک MH-6، که “تخم مرغ کشنده” نیز نامیده می شود، یک هلیکوپتر نظامی شناسایی بدون سرنشین است که توسط مک دونل داگلاس ساخته شده است. پرنده کوچک مجهز به مخزن اصلی سوخت مقاوم در برابر آتش سلاح های کوچک و مخازن سوخت خارجی برای برد طولانی است.

پرنده کوچک دارای سیستم های پیشرفته دیجیتالی در کابین خلبان، از جمله سیستم هدایت، سنسور، دید در شب و واحدهای کنترل است. انواع بیشماری از پرنده کوچک از جمله MH-6M وجود دارد که به طور گسترده اصلاح شده و تجهیزات تخصصی روی آنها نصب شده است. این هلیکوپتر نخستین بار در دهه 1980 به منظور شناسایی طراحی شد. امروزه ، همچنان مورد استفاده ارتش ایالات متحده آمریکا است.

یکی دیگر از هلیکوپترهای شناسایی، که به طور گسترده توسط نیروهای نظامی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد ، کیووا (Kiowa) است. یک هلیکوپتر شناسایی چهار موتوره که دارای سلاح های پیشرفته ناوبری، ارتباطات و سیستم های ادغام در کابین خلبان است که امکان انجام عملیات روز و شب را در شرایط نامساعد آب و هوایی فراهم می کند.

نطامی
Bell OH-58 Kiowa Warrior

 

هلیکوپتر نظامی کمکی

هلیکوپتر
SIkorsky UH-60 Black Hawk US Army

هلیکوپترهای کمکی بسیار متنوع هستند. از این هلیکوپتر نظامی به منظور انجام عملیات گوناگون همچون شناسایی، حمل و نقل و تخلیه استفاده می شود. معروف ترین هلیکوپتر نظامی کمکی Black Hawk است.

بلک هاوک یا شاهین سیاه هلیکوپتر تاکتیکی حمل و نقل و حمله هوایی ارتش ایالات متحده است. این هلیکوپتر نظامی در تمام شرایط هوایی قادر به فعالیت است. در قطب شمال، هلیکوپتر بلک هاوک را می توان با اسکی های مخصوص فرود آورد. این بالگرد نظامی اولین بار در سال 1978 طراحی شد.

هلیکوپتر کمکی Super Huey یکی دیگر از بالگردهای شناخته شده نظامی است. Super Huey یک هلیکوپتر نظامی مسلح است که قابلیت حمل بار و همچنین افزایش سرعت و برد 50 درصدی را دارد. Super Huey برای پشتیبانی ، کنترل و حمله در طول روز و شب، در شرایط نامساعد آب و هوایی استفاده می شود.

انواع هلیکوپتر نظامی

توانایی پرواز در شرایط روز و شب باعث شد تا از این بالگرد نظامی برای اولین بار در ویتنام به عنوان یک هلیکوپتر حمل و نقل نیرو در منطقه جنگی استفاده شود. امروزه ، مدل 16K +  این هلیکوپتر نظامی در سراسر جهان ساخته میشود.

 

هلیکوپتر نظامی دریایی

نظامی
Sikorsky MH-60R Seahawk

هلیکوپترهای نظامی دریایی مدل های جدیدتری از بالگردهای نظامی بوده که مجهز به سیستمهای پیشرفته الکترونیکی و تسلیحاتی هستند. این بالگردها به منظور پشتیبانی از ماموریت های دریایی ایالات متحده از جمله جستجو، نجات و نظارت ساخته شده اند ، اما بزرگترین نقش آنها در جنگ های ضد زیر دریایی است.

مشهورترین هلیکوپتر دریایی MH-60R  Seahawk است. Seahawk که به دلیل وجود حرف”R” ، “رومئو” نیز خوانده می شود، یک هلیکوپتر نظامی دریایی دارای سیستم تسلیحات جنگی ضد زیردریایی است. امروزه ، نیروی دریایی ایالات متحده این بالگرد دریایی را توانمند ترین بالگرد نظامی موجود می داند.

 

هلیکوپتر نظامی چند منظوره

هلیکوپتر
Boeing AH-64 Apache

همانطور که از نام این هلیکوپتر مشخص است به منظوره پشتیبانی از ماموریت های گسترده استفاده می شود. این بالگرد نظامی در محیط های غیرقابل مهار و زمین های دشوار به هنگام ماموریت های نجات و بازیابی مورد استفاده قرار می گیرد.

Apache AH-64 یک هلیکوپتر نظامی چند منظوره است که توسط شرکت بوئینگ ساخته شده است. ارتش از آپاچی برای ماموریت های شناسایی مسلحانه در طول روز و شب و در تمام شرایط آب و هوا استفاده می کند. آپاچی از ویژگی های پیشرفته ناوبری و واحدهای سنسور پردازنده برخوردار است. همچنین آپاچی ویژگی های متمایز دیگری از جمله محافظت از کابین ها در صورت برخورد بالگرد نظامی به منظور حفظ جان خدمه نیز دارد.

لاکوتا مدل ساده تری از شاهین سیاه است که به عنوان یک هلیکوپتر نظامی چند منظوره در محیط آموزش ارتش مورد استفاده قرار می گیرد.UH-72A Lakota، هلیکوپتری سبک است که توسط گارد ملی ارتش آمریکا استفاده می شود.

هلیکوپتر
Eurocopter UH-72A Lakota of the US Army

هلیکوپتر نظامی چند منظوره دیگر مورد علاقه گارد ساحلی Jayhawk است.MH-60 Jayhawk، یک هلیکوپتر دو موتوره با برد متوسط است که از هلیکوپتر Black Hawk ارتش ساخته شده است.

Jayhawk توسط گارد ساحلی ایالات متحده برای عملیات جستجو و نجات، حفاظت از محیط زیست دریایی، آمادگی نظامی و اجرای قانون و ماموریتهای ممنوعیت مواد مخدر دریایی در تمام شرایط آب و هوایی استفاده می شود. همچنین از Jayhawk در پشتیبانی از عملیات طوفان صحرایی و نجات کوهنوردان در آلاسکا استفاده شده است.

هلیکوپتر
SIkorsky MH-60 Jayhawk Coastguard 2

و در نهایت Sea King که به دلیل نقش فعال در حمل و نقل رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، یکی از مهمترین بالگردهای نظامی چند منظوره محسوب میشود. Sea King SH-3 که توسط Sikorsky ساخته شده است ، قابلیت فرود روی آب را دارد.

Sea King اولین هلیکوپتر دوزیست در سراسر جهان و اولین بالگرد نظامی مورد استفاده در جنگ ضد دریایی توسط نیروی دریایی ایالات متحده بود. از اولین استفاده خود در سال 1961 و جایگزینی آن در دهه 1990 ، Sea King یک سرمایه جنگی مهم ضد زیر دریایی توسط نیروی دریایی ایالات متحده محسوب میشود.

نظامی
Sikorsky-SH-3-Sea-King

با گذشت بیش از 52 سال از اولین پرواز خود ، امروزه دیگر این هلیکوپتر نظامی در دست تولید نیست ، اما همچنان به منظور جابجایی رئیس جمهور در خدمت نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا است.

 

هلیکوپترهای جستجو و نجات

نظامی
Eurocopter MH-65 Dolphin of the Coastguard over Oahu

آخرین نوع هلیکوپتر نظامی که قصد داریم به آن بپردازیم، بالگردهای جستجو و نجات هستند. این نوع هلیکوپترها بسیار چابک و با دوام و قادر به پرواز در تمامی زمین ها و شرایط آب و هوایی هستند. نقش اصلی این هواپیما جستجو ، نجات و بازیابی در شرایط دشوار و بحرانی است. برای دستیابی به این هدف ، هلیکوپترهای جستجو و نجات مجهز به سیستمهای پیشرفته الکترونیکی و رادار هستند.

هلیکوپتر اصلی جستجو و نجات گارد ساحلی آمریکا دلفین نام دارد.MH-65 Dolphin یک بالگرد نظامی نجات با برد کوتاه است که با توجه به رنگ نارنجی آن به راحتی شناسایی می شود. دلفین ها در طول روز و شب و در تمام شرایط آب و هوایی به جز هنگام یخ زدن قادر به فعالیت هستند.

هلیکوپترهای جستجو و نجات
Eurocopter MH-65 Dolphin of the Coastguard

دلفین در سال 1984 به گارد ساحلی ایالات متحده پیوست. امروزه ناوگان هوایی گارد ساحلی دارای 100 هلیکوپتر دلفین است. MH-65 اخیراً تحت ارتقاء قابل توجهی قرار گرفته است. به طوری که از سال 2007، بالگرد نظامی دلفین گارد ساحلی از لحاظ موتور ارتقا یافت و توان آن 40 درصد افزایش پیدا کرد.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات