اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

نگاهی به جدیدترین هواپیماهای تجاری در آسمان

این روزها سازندگان هواپیما در حال رقابت هستند تا بتوانند کارآمدترین و راحت ترین هواپیما را بسازند.

0 216

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

 

از زمان اولین پرواز با هواپیما توسط برادران رایت، صنعت هوانوردی به خصوص در حوزه حمل و نقل هوایی تجاری تا به امروز مسیری طولانی را طی کرده است. این روزها سازندگان هواپیماهای تجاری در حال رقابت هستند تا بتوانند کارآمدترین و راحت ترین هواپیما را بسازند. در میان رقابت شدیدی بین دو شرکت هواپیمایی ایرباس و بوئینگ وجود دارد.

از آنجایی که مسافران مدت زمان زیادی را در هواپیماها سپری می کنند، سازندگان تمایل دارند تا هواپیمایی را تولید کنند که تا حد امکان راحت باشد. بنابراین باید دید جدیدترین هواپیماهای موجود برای پرواز بعدی شما کدام است؟ در این مقاله سعی داریم تا چند مدل از جدیدترین هواپیماهای تجاری را به شما معرفی کنیم.

  • بوئینگ 777X

بوئینگ 777X

برای چندین دهه ، بوئینگ پیشتاز در ساخت هواپیماهای تجاری بوده است. هواپیمای s747 شرکت هواپیمایی بوئینگ یک افسانه در میان هواپیماهای تجاری محسوب می شود. اما با وجود خدمات گسترده و عالی، بسیاری از هواپیماهای تجاری این شرکت عمر خود را کرده اند و نیاز به تعویض دارند.

شرکت بوئینگ نیز این موضوع را می داند و طبیعتاً ترجیح می دهد که هواپیماهای جدید بر مبنای همان هواپیماهای تجاری قبلی اما با استانداردهای بالاتر ساخته شوند. این همان چیزی است که در طراحی X777 نیز به کار برده شده است.

یکی از بزرگترین تمرکزهای شرکت در ساخت 777X ، متعادل کردن حالت آیرودینامیکی هواپیما و طراحی موتوری با مصرف سوخت کمتر و کارآمدتر است. تحقق این امر نه تنها می تواند باعث صرفه جویی در هزینه شود، بلکه در راستای حفظ محیط زیست نیز خواهد بود.

علاوه بر این، 777X دارای یک بال تاشو منحصر به فرد است. این امر باعث می شود هواپیما راحت تر در فرودگاه ها قرار گیرد و در مقایسه با برخی از مدل های بزرگتر ایرباس مانند A380 فضای کمی را به خود اختصاص دهد.

با این حال ، مانند C919 ، هواپیمای 777X نیز دارای مشکلاتی به هنگام انجام تست بوده است. این هواپیما در سپتامبر 2019 در یک آزمایش ایمنی شکست خورد، بنابراین هنوز هم نیاز است تا روی آن کار شود.

 

  • ایرباس A220

ایرباس A220

همانطور که گفته شد ، ایرباس یک بازیکن بزرگ در این بازی محسوب میشود. نه به این دلیل که مانند بوئینگ، این شرکت نیز در سال های اخیر دارای فراز و نشیب های زیادی بوده است. در واقع در سال های اخیر در حالی که بوئینگ، در انجام برخی از عملکردهای خود دچار مشکل شده است، ایرباس سعی داشته تا با ساخت مدل های جدید توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کند.

گفته ها حاکی از این است که A220 نوید پروازی راحت تر را به مسافران می دهد. هر چند که این هواپیما دارای بدنه ای باریک و کشیده تر است، اما به گونه ای طراحی شده تا فضای کافی برای نشستن مسفران وجود داشته باشد. به این ترتیب مسافران می توانند سفر راحتی را با این هواپیما تجربه کنند.

 

  • اورتور بوم (Boom Overture)

اورتور بوم (Boom Overture)

این هواپیما هنوز در مرحله پیشرفت و توسعه قرار دارد. هدف از ساخت آن تولید یک هواپیمای مافوق صوت تجاری است که بتواند در مدت زمان بسیار کمتری پرواز های طولانی مدت بر فراز اقیانوس اطلس را انجام دهد.

در صورت تحقق، این اولین هواپیمای تجاری مافوق صوت خواهد بود که پس از کنکورد که بیش از 15 سال از بازنشستگی آن می گذرد، بر فراز آسمان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در حال حاضر شرکت هواپیمایی ژاپن در این پروژه سرمایه گذاری کرده و خواستار خرید هواپیماهای اول از این سری شده است.

 

  • ایرباس A321neo

ایرباس A321neo

قرار است شرکت ایرباس از موتور های جدیدی در ساخت این هواپیما استفاده کند. به این ترتیب امکان پرواز های مقرون به صرفه تر بر فراز آتلانتیک خواهد بود. آنها امیدوار هستند که این موتور جدید بتواند زمان پرواز را کاهش دهد و همچنین در مسیرهای پروازی بهتر حرکت کند. 

یکی دیگر از ویژگی های اصلی برنامه ریزی شده برای A321neo ، طراحی داخلی کابین آن است. طبق گفته سازندگان فضای داخلی این هواپیما جادارتر بوده و کابین آن قابلیت حمل 244 مسافر را خواهد داشت.

 

  • Comac C919

Comac C919- هواپیماهای تجاری

ساخت این هواپیما از طرف کشور چین که در سال های اخیر فعالیت های زیادی در زمینه هوانوردی داشته ارائه شده است. این مدل پنجمین نمونه اولیه ای است که در حال حاضر ساخته میشود و تا کنون زمان زیادی برای ساخت آن صرف شده است.

اما گفته می شود، C919 ممکن است ارزش انتظار را داشته باشد. این یک هواپیمای باریک دیگری است که قصد دارد وارد حوزه هواپیماهای تجاری شود و سازندگان آن امیدوار هستند این هواپیما بتواند سبب رونق صنعت هوانوردی چین شود.

 

  • بوئینگ  Max 8 777

بوئینگ  Max 8 777 - هواپیماهای تجاری

یکی دیگر از هواپیماهای در حال ساخت توسط شرکت بوئینگ متعلق به سری 7 هواپیماهای تجاری این شرکت است. بوئینگ امیدوار است که با تولید این هواپیما بتواند بسیاری از مشکلاتی که هم اکنون در زمینه هواپیماهای تجاری وجود دارد را برطرف سازد.

به گفته سازندگان این هواپیما، اگر آنها بتوانند طبق برنامه ریزی های انجام شده پیش بروند، هواپیمای بوئینگ Max 8 777 این پتانسیل را دارد تا به یکی از بهترین هواپیماهای تجاری این شرکت تبدیل شود. آنها در تلاش هستند تا هواپیمایی بسازند که نه تنها بتواند 14درصد مصرف سوخت را کاهش دهد، بلکه توانایی پرواز با سرعتی بیشتر بر فراز آتلانتیک را داشته باشد. این هواپیما قادر خواهد بود تمام این کارها را به واسطه موتور و بالهای تازه طراحی شده خود انجام دهد.

 

  • Irkut MC-21

Irkut MC-21- هواپیماهای تجاری

مانند کشور چین، اخیراً فشارهایی از جانب شهروندان بر دولت روسیه، به منظور فعالیت و رقابت بیشتر این کشور در صنعت گردشگری، مسافرتهای بین المللی و بازار هواپیمایی تجاری وجود داشته است. به همین جهت این کشور تصمیم به ساخت یک هواپیمای پیشرفته تجاری گرفت.

اما بنابر سبک اتحاد جماهیر شوروی ساخت بخش بزرگی از محصولات MC-21 در پشت پرده انجام می شود. یکی از دلایل آن، این است که گفته میشود پروژه ساخت این هواپیما مستقیما تحت نظارت ولادیمیر پوتین است.

با این وجود ، Irkut MC-21 پتانسیل خود را در تست های اولیه نشان داده و تاکنون برخی از شرکت های هواپیمایی را نیز تحت تاثیر قرار داده است. اما به طور کلی این پروژه یکی از عجیب ترین پروژه های ساخت هواپیمای تجاری در سال 2019 محسوب میشود.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات