اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

حمل حیوانات خانگی با هواپیما

بسیاری از افراد تمایل دارند تا حیوان خانگی خود را نیز به همراه داشته باشند.

0 430

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

حیوانات خانگی همچون سگ و گربه امروزه به یکی از بهترین و نزدیک ترین دوستان انسان ها تبدیل شده اند و به گونه ای عضوی از خانواده محسوب می شود. به همین جهت بسیاری از افراد که قصد دارند تا با هواپیما سفر کنند، تمایل دارند تا حیوان خانگی خود را نیز به همراه داشته باشند.

 

تا چندین سال پیش در خصوص حمل حیوان خانگی با هواپیما قوانین خاصی وجود نداشت و این موضوع هم برای صاحبان این حیوانات و هم برای سایر افراد داخل هواپیما مشکل ساز بود. چرا که گاهی حمل این حیوانات خانگی می تواند برای سایر مسافران دردسر ساز باشد.

 

پس از مرگ غم انگیز سگی در یک پرواز و منتشر شدن اخبار و بازخورد گسترده آن در میان مردم، بسیاری از شرکت های هواپیمایی تصمیم گرفتند تا حق و حقوقی را برای صاحبان حیوانات خانگی در حین سفرهای هوایی در نظر بگیرند.

تا به این ترتیب هم صاحبان این حیوانات و خود آنها سفر آرامی را داشته باشند و هم سایر مسافران از سفر خود لذت ببرند. به همین جهت قوانینی در خصوص حمل حیوانات خانگی با هواپیما توسط شرکت های هواپیمایی وضع شد.  

هر چند که این قوانین در کشورها و شرکت های هواپیمایی مختلف متفاوت است و عوامل متنوعی همچون وزن، خلق و خو، نژاد و سایر موارد می تواند بر اینکه شما در طول سفر می بایست از چه قوانینی پیروی کنید، تاثیر بگذارد.

به همین جهت در این مقاله تا حد امکان سعی شده است تا قوانین کلی در خصوص حمل حیوان خانگی با هواپیما بیان شود، تا قبل از پرواز خود بدانید که چه نوع هواپیمایی را می بایست برای سفر هوایی در نظر بگیرید و چه محدودیت هایی در خطوط هوایی خواهید داشت.

 

  • تاثیر ویژگی های فیزیکی حیوانات خانگی در حمل با هواپیما

حمل حیوانات خانگی با هواپیما

  • وزن حیوان خانگی

وزن و ابعاد حیوان خانگی شما یکی از مواردی است که در تعیین نوع حمل آن با هواپیما تاثیر گذار است. به طور کلی بیشتر سگ های اهلی شده با وزن در حدود 9 کیلوگرم یا کمتر می توانند با صاحبان خود وارد کابین هواپیما شوند.

اما حیوانات خانگی با بیش از 9 کیلوگرم مجبور هستند تا در قسمت بار هواپیما سفر کنند. با این وجود همه شرکت های هواپیمایی نیز قرارگیری حیوان خانگی در قسمت بار را نیز نمی پذیرند. به همین جهت در صورت انجام سفر هوایی با حیوان خانگی بزرگتر، مطمئن شوید که خط هوایی مورد نظر چنین امکانی را فراهم میکند.

از مهمترین تفاوت هایی که در رابطه با سفر و حمل حیوان خانگی شما در داخل کابین هواپیما و قسمت بار هواپیما وجود دارد این است که در طول پرواز و حتی در زمان تاخیر نیز شما هیچ گونه دسترسی به حیوان خود نخواهید داشت.

  • ابعاد حیوان خانگی

ابعاد حیوان از دیگر مواردی است که در وضع قوانین حمل حیوان خانگی با هواپیما موثر است. از آنجایی که در طول پرواز می بایست حیوان خانگی شما درون جعبه نگهداری کننده مخصوصی قرار گیرد که از تهویه مناسبی برخوردار باشد.

همچنین باید کاملا متناسب با ابعاد حیوان خانگی شما باشد. به گونه ای که حیوان بتواند به راحتی در آن بنشیند و بایستد و حتی سر خود را بچرخاند. همچنین در هنگام ایستادن نیز باید ارتفاع جعبه در حدی باشد که گوش های حیوان با سقف تماسی نداشته باشد.

بنابراین ابعاد حیوان خانگی شما باید به گونه ای باشد که اگر اجازه ورود به کابین هواپیما را پیدا کرد، جعبه حامل آن بتواند به راحتی در زیر صندلی در جلوی شما قرار گیرد. به همین جهت هر خطوط هوایی محدودیت ابعادی برای حامل حیوان خانگی دارد.

  • محدویت سنی

حمل حیوان خانگی با هواپیما گاهی با محدودیت های سنی همراه است. برخی خطوط هوایی اجازه ورود حیوانات خانگی با سن 16 هفته یا جوان تر را به مسافران خود نمی دهند. بنابراین این موضوع را می بایست پیش از پرواز با شرکت هوایی مورد نظرتان چک کنید تا ببینید آیا محدودیت سنی وجود دارد یا خیر.

  • نژاد حیوان خانگی

در برخی از پروازها محدودیت هایی در رابطه با نژاد حیوان خانگی وجود دارد. به عنوان مثال حضور برخی از نژاد های سگ مانند بولداگ به دلیل اینکه ممکن است در پرواز در بخش حمل بار با مشکلات تنفسی مواجه شوند، ممنوع است.

همچنین حمل برخی دیگر از نژاد ها نیز فقط در ماه های معینی از سال امکان پذیر است. هر چند که کلیه این محدودیت ها و قوانینی که توسط شرکت های هوایی وضع می شود به منظور حفظ امنیت حیوان خانگی شما است.

  • اقدامات لازم برای حمل حیوانات خانگی با هواپیما پیش از پرواز

حمل حیوانات خانگی با هواپیما پیش از پرواز

خطوط هوایی بیشتر پروازها اجازه ورود تعداد محدودی از حیوانات خانگی را در هر پرواز می دهند. بنابراین الزامی است تا پیش از پرواز با شرکت هواپیمایی مورد نظر خود تماس بگیرید و این موضوع را به آنها اطلاع دهید که یک حیوان خانگی با شما در پرواز خواهد بود.

چرا که در غیر این صورت اگر پیش از پرواز این موضوع را اطلاع ندهید و ظرفیت حمل حیوان خانگی با پرواز مورد نظر شما پر شده باشد به شما اجازه نخواهند داد تا حیوان خانگی خود را در آن پرواز به همراه داشته باشید.

هزینه از دیگر مواردی است که پیش از بردن حیوان خانگی خود به پرواز مورد نظر می بایست پرداخت کنید. هر چند که این هزینه می تواند در خصوص هر کشور یا شرکت هواپیمای متفاوت باشد. بنابراین پیش از پرواز حتما از میزان این هزینه و نحوه پرداخت آن آگاه شوید.

توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که حیوان خانگی شما به عنوان بخشی از بار داخل هواپیما محسوب میشود. بنابراین اگر بخواهید کیف یا چمدانی دیگر را نیز با خود به داخل هواپیما ببرید می بایست هزینه اضافی آن را پرداخت کنید.

سوابق بهداشتی و پزشکی حیوان خانگی شما یکی دیگر از مواردی است که باید تا قبل از پرواز اقدام به تهیه آن کنید و به شرکت هواپیمایی مورد نظر خود ارائه دهید که در این مورد نیز قوانین متفاوتی در رابطه با شرکت های مختلف وجود دارد.

برای مثال برخی شرکت ها از شما می خواهند تا حداقل 48 ساعت قبل از پرواز سوابق پزشکی و واکسیناسیون حیوان خانگی خود را تهیه کنید و به آنها ارائه دهید. همچنین می بایست در خصوص این موضوع که حیوان خانگی شما در طول پرواز به خوبی رفتار خواهد کرد نیز تعهدات لازم را بدهید.

چرا که خطوط هوایی این حق را دارند تا در صورت مشاهده رفتار پرخاشگرانه یا خطرناک از جانب حیوان خانگی شما نسبت به کارکنان یا سایر مسافرین پرواز، حیوان خانگی شما را از پرواز خارج کنند و اجازه ندهند تا شما را در سفرتان همراهی کند.

 

  • شرایط حمل حیوانات خانگی در پروازهای بین المللی

شرایط حمل حیوانات خانگی در پروازهای بین المللی

در پرواز های بین المللی قوانین سختگیرانه تری در رابطه با بردن حیوان خانگی به داخل کابین هواپیما در مقایسه با پرواز های داخلی وجود دارد. حتی اگر حیوان خانگی از نظر سایز  و وزن واجد شرایط باشد. در این  موارد حیوان خانگی شما می بایست در قسمت بار قرار گیرد.

هر چند که ممکن است در مواردی استثنا نیز وجود داشته باشد. به همین جهت پیش از پرواز حتما این موضوع را با شرکت هواپیمایی در میان بگذارید تا ببینید آیا اجازه بردن حیوان خانگی را به داخل کابین هواپیما به شما می دهند یا خیر.

 

  • شرایط حمل حیوانات خانگی با هواپیما در فرودگاه

شرایط حمل حیوانات خانگی با هواپیما در فرودگاه

در فرودگاه در قسمت ورود به سیستم حتما باید حیوان خانگی شما همراهتان باشد. چرا که حیوان خانگی شما نیز همانند شما می بایست قبل از وارد شدن به هواپیما بررسی شود. هنگامی که به بخش امنیت پرواز رسیدید، باید حیوان خود را از داخل جعبه حامل آن خارج کنید تا جعبه حامل از دستگاه اشعه ایکس عبور کند.

شما و حیوان خانگیتان نیز با هم از بخش امنیت عبور خواهید کرد. پس از عبور از قسمت امنیت می توانید دوباره حیوان خود را درون حامل بگذارید. به این نکته توجه داشته باشید که در طول پرواز نیز حیوان خانگی شما باید درون جعبه خود بماند.

به این ترتیب همانطور که پیشتر بیان شد، در خصوص حمل حیوانات خانگی با هواپیما قوانین متنوع و گوناگونی وجود دارد که ممکن است به طور کلی یکسان باشد اما در جزئیات، در هر خط هوایی و شرکت هواپیمایی می تواند متفاوت باشد.

به همین جهت توصیه می شود تا اگر قصد دارید حیوان خانگی خود را در سفر هوایی به همراه داشته باشید، پیش از سفر با شرکت هواپیمایی مورد نظر تماس گرفته و از کلیه قوانین مربوط به حمل حیوان خانگی با هواپیما مطلع شوید.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات