اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

انتخاب بهترین هدفون هوانوردی

0 927

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

بودن در کابین خلبان به این معناست که شما با صداهای بسیاری احاطه شده اید. به همین جهت هدست هواپیما یکی از مهمترین قطعات پرواز برای یک خلبان محسوب می شود. هدفون وسیله ای است که در طول پرواز می بایست روی سر خلبان قرار گیرد. بنابراین می تواند در راحتی و میزان موفقیت پرواز تاثیر گذار باشد. به همین دلیل است که خلبانان همواره به دنبال خرید بهترین هدفون هوانوردی برای خود هستند.

نه تنها خلبانان بلکه بسیاری از مسافران نی به هنگام پرواز به منظور جلوگیری از شنیدن سر و صدا ترجیح می دهند از هدفون استفاده کنند. کافی است تنها یک بار از هدست های کنترل کننده سر و صدا استفاده کنید، پس از آن دیگر هرگز تمایلی به استفاده از هدفون های معمولی نخواهید داشت و نمی توانید پرواز خود را بدون داشتن آن تصور کنید.

وقتی تصمیم به انتخاب و خرید یک هدفون هوانوردی دارید، گزینه های بسیار زیادی پیش روی شما قرار می گیرد. به همین جهت آشنایی با مدل های گوناگون هدست، ویژگی و تفاوت آن ها در فن آوری کاهش نویز، طراحی و همچنین راحتی در ورود و کنترل صدا پیش از خرید، امری ضروری است. به همین جهت در این مقاله قصد داریم تا ویژگی های اصلی هدفون های هوانوردی را بررسی کنیم.

 • توانایی در لغو سر و صدا

هدست هوانوردی از فناوری گوناگونی در کاهش نویز استفاده می کند. لغو و کاهش سر و صدا به منظور محافظت از شنوایی خلبانان بسیار حائز اهمیت است. از طرف دیگر، ضروری است که آنها بتوانند دستورالعمل های برج کنترل را بشنوند.

به همین دلیل، خرید یک هدفون با قابلیت جلوگیری از ورود سر و صدا با کیفیت بالا، همیشه از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. بین فرآیندهای مختلفی که به منظور کاهش صدا یا لغو نویز در هدفون هوانوردی مورد استفاده قرار می گیرند، تفاوت هایی وجود دارد.

بزرگترین تفاوتی که با آن روبرو خواهید شد این است که کدام دسته از فناوری کاهش صدا در این هدست ها استفاده شده است. سه نوع فناوری اساسی PNR (Passive Noise Reduction)، ANR (Active Noise Reduction) و DNR (Dynamic Noise Reduction) وجود دارد که در ادامه با نحوه عملکرد هر یک از آن ها آشنا خواهید شد.

توانایی در لغو سر و صدا

 • کاهش نویز غیر فعال (PNR)

هدفون هوانوردی با قابلیت PNR که در بازار موجود است، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند. در این هدست ها از نوعی فوم در بخش گوش گیر استفاده می شود که قادر به سرکوب سر و صدا است. به این ترتیب این امکان وجود دارد که به صورت غیر فعال، ورود صداهای خارجی به درون گوش کاهش یابد. به منظور کارکرد صحیح، می بایست این نوع هدفون کاملا محکم روی گوش خلبان قرار گیرد.

 

(PNR)

 • کاهش نویز فعال (ANR)

هدفون های ANR کمی متفاوت عمل می کنند. زیرا آن ها به طور فعال صدای بیرونی را با استفاده از ابزارهای الکترونیکی موجود در هدست هوانوردی کاهش می دهند و آن را لغو می کنند. بیشتر هدست های ANR که در بازار موجود است، دارای باتری هستند.

آنها همچنین دارای فیلترهایی هستند که قادر است سیگنال های تحت تعقیب را از موارد ناخواسته جدا کند. هدفون هوانوردی ANR فقط توانایی جلوگیری از ورود فرکانس های زیر 300 هرتز را دارد. همانطور که انتظار می رود، هدست ANR بسیار گران تر از مدل های PNR خواهد بود.

 

 (ANR)

 • کاهش نویز پویا (DNR)

هدست های هوانوردی DNR در واقع شبیه به هدست های معمولی ANR هستند. این هدفون در واقع نسخه گران تری از هدست های ANR است که دارای یک سطح اضافی برای کاهش نویز است. هدست های DNR برای خلاص شدن از سر و صداهای بیرونی از تکنیک های الکترونیکی دیجیتال استفاده می کنند.

این هدفون هوانوردی قادر به شناسایی و لغو سیگنال های نویز تا فرکانس 3500 هرتز هستند. همچنین از دیگر ویژگی های این هدست در مقایسه با مدل ANR سبک تر بودن آن است که موجب شده با وجود هزینه بالا، مورد توجه خلبانان ماهر و در حال آموزش باشد.

کاهش نویز پویا (DNR)

 • میکروفون هدست هوانوردی

میکروفون بخش دیگری از هدفون است که باید به هنگام انتخاب هدست هوانوردی، به آن توجه شود. داشتن میکروفون خوب به این جهت که بتوانید با دیگران به طور واضح ارتباط برقرار کنید، امری بسیار ضروری است. اگر میکروفون هدست خلبان هیچ گونه قابلیتی در خنثی کردن صدا نداشته باشد، بنابراین نمی توان انتظار یک تماس یا ارتباط روشن و واضح را داشت.

بنابراین اگر یک خلبان می خواهد تا بهترین کیفیت صدای ممکن را بشنود، می بایست هدفون هوانوردی را انتخاب کند که دارای قابلیت مهار کنندگی سر و صدا باشد. فراموش نکنید که یک میکروفون با کیفیت بالا به اندازه فناوری های به کار رفته در هدفون ها به منظور کاهش سر و صدا حائز اهمیت است.

به همین جهت باید در انتخاب نوع صحیح میکروفون دقت لازم انجام شود. انواع میکروفون داینامیک و داینامیک تقویت شده وجود دارد که هر خلبانی می بایست با توجه به نیاز و نوع ارتباطات خود، میکروفون مناسب را انتخاب کند.

 • هدست درون گوشی یا بیرونی

برخی از خلبانان معتقد هستند که هدست هوانوردی درون گوشی راحت تر و کم حجم تر از هدفون های بیرونی است. به همین جهت تمایل بیشتری به استفاده از این نوع هدست دارند. اما توجه به این نکته ضروری است که هدفون های بیرونی در دنیا رایج تر هستند.

به همین گزینه های بیشتری از انواع برند ها در رابطه با انتخاب و خرید هدفون هوانوردی برای خلبانان وجود دارد. با این وجود، تعداد زیادی از هدست های با کیفیت درون گوشی نیز در بازار وجود دارد، که طرفداران آن، می توانند به راحتی تهیه کنند.

یک نکته مثبت در مورد هدفون هوانوردی درون گوشی وزن بسیار سبک آن است. بنابراین خلبانانی که تمایلی به استفاده از هدفون های حجیم ندارند، این مدل گزینه بسیار مناسبی برای آن ها محسوب می شود. این انتخابی است که واقعاً به اولویت شخصی فرد بر می گردد.

 • راحتی خلبان امری بسیار مهم در انتخاب هدفون هوانوردی

هنگام انتخاب هدست، راحتی خلبان هنگام پرواز بسیار مهم است. ممکن است هدس باکیفیتی خریداری کنید که دارای شگفت انگیزترین ویژگی ها باشد اما بعد متوجه شوید که آنگونه که باید راحت نیست. بنابراین توجه به این نکته بسیار مهم است که یک خلبان، می خواهد تا دفعات زیادی از هدست هوانوردی خود استفاده کند. پس نباید به گونه ای باشد که به گوش، گردن یا سر آسیب برساند.

هنگام فکر کردن در مورد راحتی هدست موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. باید توجه داشت که در هنگام قرار دادن هدفون روی گوش ها چه حسی دارید. همچنین باید به وزن آن نیز توجه کنید. اگر هدست شما بسیار حجیم باشد، می تواند باعث خستگی گردن شما شود.

نباید چنین مساله ای در حین پرواز باعث حواس پرتی یک خلبان شود. بنابراین انتخاب یک هدفون هوانوردی راحت به شدت توصیه می شود. همچنین اطمینان حاصل کنید که قادر خواهید بود تا از عینک آفتابی خود در کنار هدست استفاده کنید.

 • بهترین برندهای هدفون هوانوردی

بهترین برندهای هدفون هوانوردی

Bose یکی از برندهای برتر در زمینه ساخت هدست هوانوردی است. از ویژگی های بارز هدفون های این شرکت، توانایی بالای آن ها در کاهش نویز و سر و صدا است. بنابراین جای تعجب نیست که آن ها یکی از بهترین برندهای تولید کننده هدفون هوانوردی و همواره در صدر جدول هدست های حمل و نقل هوایی بوده است.

هدست دیوید کلارک (David Clark) یکی دیگر از قابل اعتماد ترین برند ها در زمینه هدفون هوانوردی است. دیوید کلارک یکی از بهترین و قدیمی ترین مارک های تولید کننده هدست در حمل و نقل هوایی محسوب می شود. آن ها همواره به تولید هدفون با کیفیت و قابل اعتماد مشهور بوده اند. در ادامه به معرفی برخی از بهترین هدست های هوانوردی می پردازیم

 • هدفون بلوتوثی Bose A20

هدفون بلوتوثی Bose A20

یکی از بهترین هدفون های لغو نویز در حمل و نقل هوایی، هدست بلوتوثی A20 است. این هدفون قابلیت کاهش سر و صدا تا 30 درصد بیشتر از سایر هدست ها را دارد. این امر باعث شده تا در هنگام استفاده از آن محیط اطراف آرام تر و تمرکز بیشتر باشد.

همچنین از دیگر ویژگی های منحصر به فرد این هدفون هوانوردی، وزن پایین آن است. به گونه ای که 30 درصد سبک تر از هدست های معمولی بوده و به همین دلیل می توان مدت زمان زیادی آن را روش گوش قرار داد. ترکیب ویژگی های خوب و راحت این هدفون آن را به یک انتخاب بسیار مناسب برای خلبانان تبدیل کرده است.

شما می توانید با فعال کردن قابلیت برابر سازی صدا، از شنیدن صدای صاف و شفاف لذت ببرید. این هدست هوانوردی دارای توانایی ارتباط برقرار کردن از طریق بلوتوث است. همچنین می توان از طریق کنترل اولویت بندی صوتی قابل تنظیم، به منظور نادیده گرفتن سیگنال صوتی، هنگام دریافت ارتباط استفاده نمود.

 • Bose ProFlight بهترین هدست درون گوشی

Bose ProFlight بهترین هدست درون گوشی

کسانی که به دنبال یک هدفون هوانوردی بسیار خوب درون گوشی هستند، این مدل از برند Bose می تواند بسیار کارآمد باشد. این مدل هدست برای خلبانان هواپیماهای پر سر و صدا مهندسی و ساخته شده است. این گوشی با یک میکروفون خاموش کننده سر و صدا کار می کند و دارای قابلیت بالای یکسان سازی هستند.

به گونه ای که به صورت خودکار می تواند سیگنال های دریافتی را برای افزایش وضوح، شکل دهد و یکسان سازد و خلبان اطمینان حاصل کند که می تواند جزئیات مهم را نیز بشنود. همچنین این هدست، کوچکترین و سبک ترین هدفون هوانوردی ساخته شده توسط بوز است که می توان به راحتی آن را روی سر قرار داد. بنابراین انتخاب بسیار مناسبی برای پرواز های طولانی مدت است.

این هدفون دارای اتصال بی سیم بلوتوثی است که به راحتی میتواند به هر نوع دستگاهی وصل شود. به همین دلیل هر خلبانی که به دنبال یک هدست هوانوردی با ویژگی های عالی و در عین حال راحت است، این هدفون می تواند گزینه بسیار مناسب است.

 • هدست هوانوردی David Clark DC ONE-X ENC

هدست هوانوردی David Clark DC ONE-X ENC

یکی از بهترین هدفون های هوانوردی که بیشترین راحتی ممکن در هنگام پرواز را برای خلبانان به همراه می آورد. این هدست از فناوری جلوگیری از ورود سر و صدای الکترونیکی و اتصال بلوتوث برخوردار است که برای کار کردن به دو باتری AA نیاز دارد.

یکی دیگر از ویژگی های این هدست، قابلیت اتصال آن به تمامی دستگاه های هوشمند است. همچنین هنگامی که گوش گیر چرمی به همراه پد حرارتی قابل تهویه را روی گوش خود قرار میدهید، احساس آرامشی خواهید داشت که می توانید کل مسیر آن را روی گوش خود داشته باشید. این محصول به دلیل استاندارد بالا، کاربردی بودن و ویژگی های عالی به منظور استفاده توسط خلبانان توصیه می شود. 

 • هدست هوانوردی درون گوشی FARO AIR

هدست هوانوردی درون گوشی FARO AIR

یکی دیگر از دست های سبک وزن درون گوشی است که تنها در حدود 28 گرم وزن دارد. در هنگام استفاده از این هدفون هوانوردی می توان از کاهش 50 دسی بلی نویز لذت برد. بخشی از هدست فاروکه درون گوش قرار می گیرد به گونه ای طراحی شده که به منظور راحتی خلبانان قابل تعویض است.

در صورت لزوم می توان آنها را تعویض کرده و با استفاده از فوم بهبود ساخت. هدست فارو صدایی شفاف به خلبان می دهد که برای هر اندازه ای قابل تنظیم است. همچنین با استفاده از این هدفون هوانوردی، خلبان قادر است تا حجم صدا را نیز تغییر دهد.

 • هدفون بی سیم هوانوردی Lightspeed Tango

هدفون بی سیم هوانوردی Lightspeed Tango

وقتی می خواهید از یک هدفون بی سیم خلبانی استفاده کنید، قطعا استفاده از Lightspeed Tango خوشحال کننده خواهد بود. این مدل در اصل نسخه ای از Lightspeed Zulu است. این هدست هوانوردی دارای منبع باتری با عمر طولانی است.

در این هدفون از باتری لیتیومی قابل شارژ 3.7V استفاده شده است. وزن این هدست 510 گرم است که در هنگام قرار دادن آن، احساس راحتی بسیار زیادی خواهید داشت. گوش گیر های این هدست بسیار زیبا هستند و به هیچ عنوان احساس نمی کنید که چیزی روی گوش شما قرار دارد.

مانند هدست هوانوردی بسیار معروف Lightspeed Zulu، این هدفون نیز با حداکثر راحتی، قابلیت از بین بردن سر و صدای اضافی را دارد. این هدفون بدون هیچ گونه کابل اضافی بوده و استفاده از آن بسیار راحت است.

 • باید برای کیفیت هزینه کرد

اکنون اصول مواردی را که باید هنگام خرید هدفون هوانوردی به آن توجه کنید را می دانید. وقتی می خواهید به عنوان یک خلبان بهترین تجربه ممکن را در حین پرواز داشته باشید، می بایست در هنگام خرید هدست از زوایای گوناگونی آن را بررسی کنید.

ممکن است شما با خرید هدست ارزان قیمت وسوسه شوید تا در هزینه خود صرفه جویی کنید. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که کیفیت را فدای ارزان بودن نکنید. هر چند که امروزه گزینه های بسیار زیادی با کیفیت خوب و قیمت مناسب در بازار وجود دارد.

اگر مایل نیستید روی یک هدست هوانوردی سرمایه گذاری کنید، بنابراین نمی توانید انتظار داشته باشید که یک محصول با کیفیت داشته باشید. هر چه هزینه کمتری پرداخت کنید، به طبع هدفون شما نیز کارایی کمتری خواهد داشت.

بنابراین از سرمایه گذاری روی یک هدفون هوانوردی خوب نترسید. چرا که به واقع می تواند کیفیت پرواز شما را ارتقا بخشد و کار شما به عنوان یک خلبان را راحت تر کند.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات