اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

معرفی شرکت هواپیمایی Gulfstream

تا کنون بیش از 2000 هواپیمای تجاری طراحی، تولید و به بازار ارائه نموده است

0 724

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

شرکت هواپیمایی Gulfstream  یکی از شرکت هواپیمایی آمریکایی است که تا پیش از دهه 50 میلادی در عرصه ساخت و تولید هواپیماهای نظامی فعالیت داشته است. اما از سال 1958 این شرکت هواپیمایی ساخت هواپیماهای تجاری خود را آغاز نمود. از آن زمان تا کنون بیش از 2000 هواپیمای تجاری طراحی، تولید و به بازار ارائه شده است.

شرکت هواپیمایی گلف استریم تا اواخر دهه 50 میلادی معروف به ساخت هواپیماهای نظامی بود تا زمانی که برای نخستین بار، هواپیمای تجاری توربوپروپ را تحت عنوان Grumman Gulfstream I تولید نمود. G-I تنها قابلیت حمل 12 سرنشین و حداکثر سرعت ان 350 مایل بر ساعت را داشت

این هواپیمای جدید که اولین نمونه از نوع خود برای سفرهای تجاری طراحی شده بود، موفقیتی بزرگ محسوب میشد که باعث شد تا گرومن بتواند Gulfstream II یا همان G II را با موتور جت توسعه دهد. این کمپانی هواپیمایی در سال 1966، G II را به عنوان اولین جت تجاری با کابین بزرگ به بازار معرفی کرد.

 

جداسازی خط تولید هواپیماهای نظامی از غیر نظامی

این هواپیما توسط خود گرومن طراحی شده بود. در آغاز طرح ساخت G II مقامات شرکت گلف تصمیم گرفتند تا به منظور بهبود کارایی هواپیماها خط تولید هواپیماهای نظامی و غیرنظامی را از یکدیگر جدا کنند. به همین جهت خط تولید هواپیماهای غیر نظامی این شرکت به ساوانا و جورجیا امریکا منتقل شد.

در حالی که بخش هوانوردی ارتش آن در نیویورک باقی ماند. محیط و شرایط کار در ساوانا برای خط تولید هواپیماهای تجاری مناسب تر بود. این امر سبب شد تا نرخ اشتغال نیز در این منطقه افزایش یابد. این شرکت هواپیمایی به طور کلی توانست برای بیش از 11500 نفر در سراسر جهان اشتغال ایجاد کند.

همچنین شرکت هواپیمایی گلف استریم کمک های بسیار زیادی را در جهت افزایش سطح رفاه اجتماعی از جمله آموزش کرده است. این شرکت پشتیبانی مالی انستیتو فناوری دانشگاه پردیس جورجیا را در ساونا بر عهده دارد.

 

واگذاری شرکت هواپیمایی Gulfstream

در سال 1973 شرکت هواپیمایی گلف استریم با یک شرکت آمریکایی ادغام شد که گفته میشود این کار به دلیل رکود اقتصادی که این کمپانی هواپیمایی در آن دوران با آن مواجه شده بود، صورت گرفت. در نهایت در سال 1978 این شرکت به صنایع جت آمریکا فروخته شد و نام آن به Gulfstream American تغییر یافت.

هدف و اولویت اصلی این شرکت هواپیمایی نیز تولید نسل جدید هواپیماهای GIII بود که دارای برد و سرعتی بیشتر در مقایسه با نسل قبلی خود باشد. در طی یک دهه پس از آن نیز هواپیماهای گوناگونی توسط این شرکت هواپیمایی ارائه شد که از نظر طول بدنه و ابعاد متفاوت از مدل های قلبی بودند اما جنس بدنه در آن ها همچنان مشابه چیزی بود که در ساخت G II نیز به کار رفته بود.

 

دستاورد های شرکت Gulfstream

بدون شک می توان گفت که دهه 90 میلادی زمان پیشرفت های چشمگیر برای این کمپانی هواپیمایی محسوب میشد. چرا که تولید همزمان دو مدل هواپیمای GV و GIV-SP توسط این شرکت سبب ثبت نزدیک به 40 رکورد سرعت و مسافت شد.

به گونه ای که تیم توسعه دهنده این هواپیماها در سال 1997 موفق به کسب یکی از معتبرترین جوایز در زمینه صنعت هواپیمایی شدند، که دریافت این جایزه بزرگترین افتخار در هوانوردی آمریکای شمالی محسوب میشود.

 

آغاز تغییرات همزمان با شروع سال 2000 میلادی

تقریبا با آغاز سال 2000 میلادی این شرکت هواپیمایی تصمیم گرفت تا تغییراتی را در نام محصولات شرکت خود ایجاد کند و به این ترتیب از اعداد عربی به جای اعداد رومی در نام گذاری و تمایز هواپیماهای تولیدی خود استفاده شد.

در سال 2001 شرکت گلف استریم، Galaxy Aerospace را خریداری کرد و به این ترتیب دو هواپیمای کوچکتر که آن ها را به G100 و G200 تغییر نام دادند را به خط تولیدات خود اضافه کرد. این کمپانی هواپیمایی در سال 2002 نسخه ای پیشرفته تر G100 را تحت عنوان G150 را ارائه کرد.

در سال 2004 شرکت هواپیمایی گلف استریم با توسعه G550 موفق شد تا در کمتر از یک دهه برای بار دوم جایزه کلیر را دریافت کند. در واقع G550 اولین هواپیمای غیر نظامی است که گواهینامه صادر شده توسط اداره هواپیمایی فدرال (FAA) را دریافت نموده و شامل سیستم پیشرفته بینایی (EVS) است.

هواپیمای G550

در سال 2008 این شرکت هواپیمایی اعلام کرد که در حال توسعه مدل هواپیمایی G650 است تا نسخه ای بزرگتر و گسترده تر در مقایسه با G550  را ارائه دهد. هر دو مدل G650 و G650ER نه تنها دارای طولانی ترین برد، سریع ترین سرعت، بزرگترین کابین و پیشرفته ترین کابین خلبان را در ناوگان هوایی گلف استریم داشتند بلکه با داشتن سرعت 7000 مایل دریایی به یکی از سریع ترین هواپیماهای غیر نظامی جهان تبدیل شدند.

در سال 2014 گلف استریم هواپیماهای بزرگ G500 و G600 را به بازار عرضه کرد. هر دو مدل دارای تکنولوژی های پیشرفته تری در مقایسه با مدل های قبلی بودند که تحویل G500 در سال 2018 و G600 در سال 2019 انجام شد.

امروزه نیز نسخه های دیگری این هواپیما تحت نام های G200 و G280 عرضه میشود. کمپانی هواپیمایی گلف استریم که مستقر در آمریکا است، پنج هواپیمای خود، با نام های G500, G550, G600,G650 و G650ER را تولید میکند که از نظر ابعاد و قیمت با یکدیگر تفاوت دارند.

شرکت هواپیمایی گلف استریم با هواپیماهای تجاری خود شناخته می شود. این شرکت به یکی از نخبه ترین تولید کنندگان جت های لوکس در جهان تبدیل شده است و بیش از 1000 هواپیمای برتر برای مشتریان خود در سراسر جهان تولید کرده است.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات