اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

کمپانی های سازنده هواپیما

با معروفترین سازندگان هواپیماهای بین المللی آشنا شوید

0 1,836

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

بوئینگ و ایرباس، از معروفترین کمپانی های سازنده هواپیما هستند که نام آن ها بارها به گوشتان خورده است. سابقه تولید هواپیما، توسط این دو شرکت معروف و بنام، بسیار زیاد است اما بصورت انحصاری به این دو شرکت تعلق ندارد. سوخو روسیه، ART ایتالیا، میتسوبیشی ژاپن و کومک چین از جمله شرکت هایی هستند که اخیرا به لیست سازندگان بین المللی هواپیما اضافه شده اند.

رقابت بین کمپانی ها، در این صنعت پردرآمد و توسعه یافته، بسیار حساس و نقش آفرین است. تاحدی که اغلب یکی از عومل مهم در توسعه یافتگی و پیشرفت کشورها به شمار می رود. ساخت هواپیما، این ماشین هوایی پیشرفته، که در ساخت آن از بینهایت قطعه ریز و درشت صنعتی استفاده شده است، توسط یک شرکت واحد، امکان پذیر نیست. لذا کمپانی های سازنده هواپیما بسیاری وجود دارند که در مراحل مختلف طراحی، برنامه نویسی و قطعه سازی، با یک همکاری چند منظوره، اقدام به ساخت می کنند. معرفی و شناخت این کمپانی های معروف، منجر به بررسی ویژگی های مختلف ساختاری می شود.

  • کمپانی بوئینگ

این شرکت معتبر، با عنوان شرکت محصولات و تولیدات هوایی اقیانوس آرام، در ایالت واشنگتن، توسط ویلیام ای بوئینگ و در سال 1916 تاسیس و تشکیل شده است. کمپانی بوئینگ، از بزرگترین شرکت های هوافضایی در جهان به شمار می رود و به عنوان دومین تولیدکننده گسترده تجهیزات دفاعی در سطح جهانی، فعالیت می کند. این کارخانه با مساحت 13 میلیون متر مربع، یکی از بزرگترین ساختمان های کارخانه است و بیش از 35 هزار نفر در این کمپانی مشغول بکارند.

Boeing
بویینگ
  • کمپانی ایرباس

بزرگترین شرکت هوایی مسافربری جهان، شرکت ایرباس است که در شهر تولوز فرانسه مستقر است و شامل کارخانه های متعددی در سراسر اروپا، می شود. این شرکت اروپایی، بازوی تولید هواپیماهای مسافربری محسوب می شود و همچنین دومین شرکت هواپیماسازی در سطح بین المللی شناخته می شود. چرا که بیش از نیمی از هواپیماها را با کاربری مسافربری و غیر نظامی، تولید می کند. 57 هزار کارمند و 16 دفتر در کشورهایی همچون فرانسه، بریتانیا و آلمان، از تشکیلات این کمپانی محسوب می شود.

کمپانی های سازنده هواپیما
ایرباس
  • شرکت ATR

مطالب مرتبط

هواپیمای مسافربری منطقه ای توربوپراپ، در سال 1973، به دلیل بحران انرژی ساخته شده است. ATR یک شرکت هواپیمایی فرانسوی ایتالیایی است که ظرفیتی معادل با 30 نفر سرنشین دارد.

کمپانی های سازنده هواپیما
ای تی ار
  • سوخو

کمپانی هوافضای روسی سوخو، توسط پاول سوخو در سال 1939 بنیان شد تا در زمینه ساخت هواپیماهای جهانی، فعالیت کند. بزرگترین تشکیلات هواپیماسازی در کشور روسیه با توانایی ساخت هواپیما از طراحی تا ساخت و در مرحله آخر، نظارت و کنترل کیفیت، شرکت سوخو است. سوپر جت-100 اولین هواپیمای مسافری ساخته شده توسط این کمپانی است.

کمپانی های سازنده هواپیما
سوخو
  • توپولف

کمپانی توپولف، با ساخت 900 هواپیمای مختلف، از معتبرترین شرکت های هوایی است. شرکت های هواپیمایی ایران ایرتور، کیش ایر، کاسپین و آریا از هواپیمای Tu-۱۵۴M که ساخت شرکت توپولف است، استفاده می کنند.

کمپانی های سازنده هواپیما
توپولف

تولید و عرضه هواپیما توسط شرکت های بین المللی، صورت می پذیرد و خرید این هواپیماهای نو و تازه، برای ناوگان هوایی هر کشور، یک اقدام مهم و شگفت انگیز است که با ایجاد مزایای مختلف، در بهبود شرایط اقتصادی و توریستی یک کشور، تاثیر بسزایی دارد.

 

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات