اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

معرفی شرکت هواپیمایی Dassault

0 385

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

 

شرکت هواپیمای داسو یک شرکت تولید کننده هواپیماهای بین المللی در فرانسه بود که در سال 1929 توسط مارسل بلوچ (بلوخ) یا MB تاسیس شد. پس از جنگ جهانی دوم مارسل نام خانوادگی خود را به داسو تغییر داد به همین جهت نام این شرکت نیز در سال 1947 به Avions Marcel Dassault تغییر یافت و در نهایت در سال 1990 نام آن را شرکت هواپیمایی Dassault (داسو) گذاشت.

در حال حاضر گروه کوچکی از سرمایه داران خصوصی به همراه EADS (ایرباس کنونی)، مالک کمپانی هواپیمایی داسو هستند. اما این شرکت هواپیمایی همچنان تنها کمپانی هوانوردی جهان است که در اختیار خانواده بنیان گذار آن قرار دارد و یکی از بزرگترین شرکت های هواپیمایی فرانسه محسوب میشود.

این شرکت پشتیبانی شرکت فالکون در ایالات متحده آمریکا را در ساخت جت های فالکون نیز بر عهده دارد. شرکت Dassault Falcon یک شرکت آمریکایی تابع داسو فرانسه محسوب میشود که به تولید هواپیماهای فالکون تجاری برای سراسر آمریکای شمالی و جنوبی مشغول است.

 

  • تاریخچه فعالیت شرکت

شرکت هواپیمایی داسو اولین بار هواپیماهای فالکون خود را تحت نام جت های فالکون 20 در سال 1963 در ایالات متحده آمریکا تولید کرد و دو سال بعد به طور رسمی مورد استفاده قرار داد. این هواپیما دو موتور و ظرفیتی معادل 8 تا 14 مسافر را داشت. این شرکت فرانسوی پیش از این به دلیل تولید جنگنده های میراژ خود شهرت داشت.

 اما جت فالکون 20 به سرعت شهرت خود را به عنوان یک هواپیمای راحت و محکم بدست آورد. پس از تولید این جت به عنوان اولین هواپیمای فالکون تا به امروز بیش از 2500 فروند جت فالکون با ویژگی و کارایی های گوناگون تولید و به بازار عرضه شده است.

در حال حاضر نیز کارخانه های مونتاژ و تولیدی، هم در فرانسه و هم در ایالات متحده آمریکا مشغول به کار و تولید هواپیماهای فالکون هستند و آن را به سراسر دنیا عرضه میکنند و بسیاری از کشورها همچنان از این مدل هواپیما در خطوط هوایی خود استفاده می کنند.

این شرکت با استفاده از بدنه فالکون 20 در سال 1973 ساخت و توسعه فالکون 50 آغاز شد. این مدل جزو اولین هواپیماهای غیر نظامی بود که یک بال فوقانی بسیار کارآمد داشت. این هواپیما در سال 1975 اولین پرواز خود را بر فراز آسمان انجام داد.

وجود موتور های جدید در هواپیمای فالکون 50 این امکان را ایجاد کرد تا این هواپیما قادر باشد بدون نیاز به سوخت گیری مدت زمان زیادی را بر فراز اقیانوس اطلس پرواز کند. همچنین طراحی سه موتوره این هواپیما باعث شد تا حاشیه امنیت بیشتری نسبت به مدل های قبلی داشته باشد.

پس از آن این شرکت ساخت هواپیماهای فالکون سری 900 را نیز پس از آن آغاز نمود. این هواپیما طرح توسعه یافته فالکون های 50 بود، که دارای موتورهای پیشرفته تر و برد بیشتر در مقایسه با مدل های قبلی بودند. تولید هواپیماهای سری 50 فالکون در سال 2008 به پایان رسید. سپس این شرکت تولید هواپیماهای فالکون سری X را آغاز کرد که به مدل های X7 و X8 معروف هستند.

 

  • محصولات شرکت هواپیمایی Dassault

محصولات این شرکت هواپیمایی در حال حاضر در بیش از 90 کشور در پنج قاره حضور دارد. این شرکت، تولید جت های جنگنده رافائل و همچنین خط کامل فالکون را بر عهده دارد و هم اکنون بیش از 11000 نفر در این شرکت مشغول به کار هستند.

مطالب مرتبط

جت های جنگنده رافائل در گروه جت های نظامی دو موتوره چند منظوره قرار می گیرد که توسط این شرکت طراحی و ساخته می شود. شرکت هواپیمایی داسو این جت جنگنده را به منظور انجام عملیات های گوناگون طراحی کرده است.

این جت قابلیت پنهان شدن، بمباران زمینی و شناسایی را دارد. این جت جنگنده نخستین بار در سال 1986 توسط کمپانی داسو ساخته شد. امروزه نیز بسیاری دیگر از کشورها مانند مصر و هند از این جت در ارتش خود استفاده می کنند.

محصولات شرکت هواپیمایی Dassault

این شرکت همچنین اقدام به طراحی و ساخت هواپیماهای فالکون سری ایکس نیز کرده است. از جمله هواپیماهای فالکون X7 که در سال 2005 اولین پرواز آن انجام شد و دو سال بعد برای فروش به بازار عرضه شد. X8 نیز مدلی توسعه یافته و پیشرفته تر از فالکون X7 بود که دارای موتوری بهینه تر و بدنه ای با ابعاد بزرگ تر بوده است.

محصولات شرکت هواپیمایی

کمپانی هواپیمایی داسو در حال حاضر شش مدل هواپیمای تجاری را بر مبنای سه مدل فالکون از پیش ساخته شده تولید و ارائه می کند. هواپیماهایی بر گرفته از فالکون 2000S با دو موتور و کابین بزرگ، فالکون 8X با سه موتور و بدنه بسیار بزرگ و هواپیماهایی با کابین فوق العاده جدید که قرار است با نام X6 به بازار عرضه شود.

 

  • چشم انداز شرکت هواپیمایی Dassault

این شرکت هواپیمایی در حال نزدیک شدن به مونتاژ اولیه مدل جدیدی از فالکون  6X است. که اگر تمام موارد طبق پیش بینی ها صورت گیرد این هواپیما اولین پرواز خود را در سال 2021 خواهد داشت و در سال 2022 آماده ارائه به بازار خواهد بود.

بخش جلویی، اصلی و عقب این هواپیما اکنون در کارخانه فرانسه کامل شده است. همچنین بال این هواپیما نیز در حال مونتاژ است. این هواپیما هم اکنون در حال پشت سر گذاشتن بسیاری از تست های خود از جمله تست موتور، آزمایش هوای سرد و گرم، سیستم های دیجیتالی و برقی است.

چشم انداز شرکت هواپیمایی Dassault

رئیس شرکت داسو اعلام کرده است که اگر تمام موارد طبق برنامه پیش رود در سال جاری ساخت این هواپیما به پایان خواهد رسید. گفته می شود مسافتی که این هواپیما قادر است طی کند بسیار طولانی تر از سایر جت ها است.

کمپانی هواپیمایی داسو سعی کرده است تا با ساخت این هواپیمای جدید انقلابی را در صنعت هوانوردی به وجود آورد. از ویژگی های منحصر به فرد این هواپیما که سبب شده است تا بسیاری منتظر ساخت و ارائه آن باشند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

این هواپیما مجهز به سیستم کنترل پرواز دیجیتالی نسل جدید است که با کنترل تمام سطوح متحرک شرایط مانور را راحت تر می کند. همچنین این هواپیما بزرگترین سطح مقطع کابین را در میان تمام جت های تجاری دارد که باعث میشود آرام ترین و راحت ترین سفر خود را با آن تجربه کنید.

به طور کلی شرکت داسو با ساخت این هواپیما نشان داده است که هنوز یکی از پیشگامان در ساخت، تولید و ارائه بهترین هواپیماها در صنعت هوانوردی محسوب می شود. که همچنان در حال پیشروی و ساخت بهترین هواپیماهای فالکون به منظور استفاده در سراسر دنیا است.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات