اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

کابین هواپیما و طراحی خلاقانه

طراحی خلاقانه کابین ها، چگونه است؟ مدرن ترین طراحی ها کدام اند؟

0 226

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

زمانی که به عنوان گردشگر، از سفر های هوایی استفاده می کنید، درست زمانیکه می خواهید در صندلی مخصوص خود بشینید، طراحی کابین ها و صندلی های هواپیما برایتان اهمیت پیدا می کند. تنگ بودن و یا خرابی در بخش صندلی، موجب می شود تا از سفر خود هیچ لذتی نبرید. فارغ از مشکلات فیزیکی همچون خرابی، شکستگی و عموم آسیب های ظاهری، ساختار و طراحی کابین می تواند نقش بسزایی در آسایش و راحتی مسافر بگذارد.

طراحی کابین های هواپیما، سالهاست که از حالت متعارف و سنتی خود خارج شده است. حتی محدودیت فضا و استاندارها، نتوانسته از نوآوری و خلاقیت موجود در این طراحی ها، بکاهد. طراحان حرفه ای، از چیدمان چند صندلی ساده و نامتناسب با ارگونومی بدن، با یک تم آبی رنگ و راهرو های تنگ و کوچک، عبور کرده اند و به الگوهای خاص و منحصر بفرد، رسیده اند.

خلاقیت در طراحی کابین های هواپیما، با در نظر گرفتن چند عامل مهم و اساسی، توانسته آسایش محیطی مسافران را فراهم سازد. این نوآوری و خلاقیت فرآیندی پیچیده و پر هزینه ای را با گذشتن از درب های استاندارد ساخت و طراحی طی کرده است. اما با تحقق اهداف تجاری خطوط هوایی، گامی بزرگ در جهت بهبود عملکرد مسافرت های هوایی برداشته است.

  • ایجاد حریم خصوصی

پارتیشن بندی بخش داخلی کابین، بخشی از طراحی داخلی هواپیما محسوب می شود که این امکان را به مسافران می دهد تا در طول سفر خود هیچگونه مزاحمت و شلوغی را در پارتیشن های خصوص خود، احساس نکنند.

Aircraft cabin and creative design

  • فضای سرگرمی و تفکر

نگاه متخصصان و طراحان کابین های هواپیما، به سفر های هوایی، تنها محدود به جابجایی افراد نمی شود. ایجاد یک فضای خصوصی با امکان سرگرمی و تفریح، توانسته لذت بیشتر از سفر را به همراه بیاورد تا مسافران سفر های طولانی مدت، از سفر هوایی خود خسته نشوند.

کابین هواپیما

  • تغییر در سطوح

کمبود های اصلی فضا و عدم کارکرد مناسب آن، با تغییر سطوح داخلی امکان پذیر می شود. وجود میزهای تاشو که کارکردی مطلوب و کارآ دارند، می تواند نیاز مسافر را به یک میز غذا خوری و میز کار، برطرف سازد.

تغییر در سطوح  در کابین هواپیما

  • تغییر رنگ

از دیرباز رنگ محیط و تجهیزات داخلی هواپیما، در تونالیته آبی انتخاب می شود. کاهش استرس و حس آرامش از اصلی ترین دلایل این انتخاب روتین است. از آنجا که رنگ ها، نقش موثری در کاهش تنش های ذهنی افراد دارند، می توان با انتخاب یک رنگ از پالت بیکران رنگ ها، محیط را آرام و طبیعی نشان داد تا مسافر احساس راحتی بیشتری کند. همچنین کنتراست رنگی، می تواند روح فضا را تغییر دهد. انتخاب چرم های تیره و سیاه، علاوه بر ایجاد این امکان، یک ظرافت خاص در سبک بین المللی ایجاد می کند.

تغییر رنگ در کابین هواپیما

  • استفاده بهینه از فضا

چیدمان صندلی ها و تجهیزات اصلی، بصورت استاندارد و بهینه، امکان استفاده حداکثری از فضا را محیا می کند. زمانی که مسافر در فضای نشستن، ایستادن و حرکت خود احساس راحتی کند و فضای کافی را برای انجام امور خود داشته باشد، یقینا در سفر خود احساس خستگی و کسالت نخواهد داشت.

استفاده بهینه از فضا در کابین هواپیما

 

امروزه حال و هوای طراحی کابین ها در هواپیماهای خارجی بقدری تغییر کرده است، که مسافر با حضور چندین ساعته در سفر هوایی خود، نه تنها هیچ مشکلی را احساس نمی کند، بلکه با احساسی توام با آرامش و عاری از ترس، از سفر هوایی خود لذت می برند. اغلب طراحان با رعایت جزئیات به فراهم آوردن آسایش محیطی می پردازند تا نهایتا مسافران حتی در اوج آسمان ها نیز احساس راحت و مطبوع داشته باشند.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات