اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

دلیل سرد بودن هوای داخل کابین هواپیما

هوای سرد داخل کابین از کجا می آید؟ چرا هوای داخل هواپیما انقدر سرد است؟

0 403

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

یخچال پرنده، عنوانیست که اغلب مسافران هوایی به هواپیماهای بسیار سرد و خنک می دهند. اغلب در حد فاصل زمانیکه به کابین وارد می شوید و در صندلی خود مستقر می شوید تا زمان پرواز، هوای داخل کابین عادی بنظر می رسد و یا حتی ممکن است بر اثر رفت و آمد مسافران و تنش بین افراد، کمی گرم بنظر برسد. اما در فاصله کوتاهی پس از پرواز، هوای بسیار سرد و خنک هواپیما، توجه شما را جلب کند. این سرما اغلب شما را نگران می کند، بخصوص زمانی که یک کودک در پرواز شما را همراهی می کند.

اما آیا این سرمای شدید در داخل کابین، وجود دارد و واقعیست؟ یا در اثر واکنش بدن شما ایجاد شده است؟

دمای هوای داخل کابین هواپیما

برخلاف تصور و تجربه شما، دمای داخل کابین ها، بین 22 تا 24 درجه سانتیگراد تنظیم می شود. درست مانند زمانی که در یک محیط اداری قرار می گیرید. لذا می توان گفت دمای داخل کابین کاملا نرمال و ایده آل است. پس چرا احساس سردی می کنید؟ چند دلیل اصلی وجود دارد تا شما را متقاعد کند دمای داخل کابین اصلا سرد نیست.

  • عدم تحرک

مهمترین مسئله، ساکن بودن مسافران هوایی است. زمانی که شما هیچگونه فعالیت فیزیکی ندارید و در یک گوشه روی صندلی نرم و راحت خود لم داده اید، ناخودآگاه دمای بدن شما پایین می آید و هوای نرمال کابین، بنظرتان سرد جلوه می کند.

  • اجتماع مسافران

از آنجا که محیط کابین هواپیما، عمومی است، مسافران بسیاری در حال تنفس هستند. لذا فضای کابین بصورت طبیعی شروع به گرم شدن می کند. اما این دما می بایست توسط سیستم تهویه هواپیما، خنک نگهداشته شود و از حد ایده آل و مطلوب فراتر نرود. لذا با کاهش سریع دما تا 22 درجه، بدن یکباره احساس سرما می کند.

  • تغییر دما

پس از بلند شدن هواپیما، هوای داخل کابین هواپیما بسرعت تغییر می کند و سرد می شود. این تغییر دمای سریع که با پمپاژ هوای سرد رخ می دهد، پس از برهم زدن حجم زیادی از گرما، سرما را بیش از حد جلوه می دهد. چرا که تغییر دما، عرق گرم ایجاد شده در زمان انتظار را خشک کرده و اغلب موجب سرماخوردگی هم می شود.

  • ترس از پرواز

افرادی که از پرواز و اوج گرفتن هواپیما می ترسند، در طول پرواز دچار افت فشار شدید شده و بیشتر احساس سرما می کنند. این اتفاق اغلب در حین صعود هواپیما و زمان بلند شدن رخ می دهد. لذا نمی توان گفت هوا، سرد است. زمانیکه شما دچار پایین آمدن میزان قند خون شده اید با خوردن شکلات و تنقلات شیرین قبل از پرواز، می توانید این افت فشار را جبران کنید.

 

هوای خنک و مطبوع داخل کابین، تنها برای آسایش و راحتی مسافران تامین می شود. بازه تغییر دما بر اساس استاندارها تعیین شده است و مهمانداران و پرسنل پرواز نمی توانند آن را به دلخواه تغییر دهند. لذا بهتر است خود را برای این شرایط آماده کنید و اگر از سرمای هوا لذت نمی برید، تمهیدات لازم را برای این اتفاق در هواپیما، قبل از بستن چمدان پرواز، آماده کنید.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات