اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

بهترین هواپیماهای نظامی انگلیس

0 1,056

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

یکی از قدیمی ترین و طبقه بندی شده ترین نیروهای هوایی جهان، نیروی هوایی سلطنتی (RAF) انگلستان است. جنگ جهانی اول اولین جنگ هوایی واقعی را مشاهده کرد و خلبانان جنگنده انگلیسی از نخستین کسانی بودند که در آن نبرد هوایی برای برتری شرکت کردند.

سال های پس از جنگ جهانی دوم برای بریتانیا بسیار دشوار بود. از زوال اقتصادی تا فروپاشی امپراتوری انگلیس گرفته تا آسیب های جنگ فالکلندز (Falklands) همگی از حمله مشکلات بریتانیا پس از پایان جنگ جهانی دوم بود.

با این وجود، انگلیس با تمام قدرت به اختراع و ساخت جنگنده های نظامی ادامه داد و دوباره در این زمینه قیام کرد. امروزه، انگلیس به عنوان عضوی از (ناتو) بوده و یکی از قوی ترین و پیش رو ترین کشورها در ساخت هواپیمای نظامی در جهان است.

RAF و Royal Navy نماد نیروی هوایی انگلیس است. در ادامه این مقاله به بررسی برخی از بهترین و جدیدترین هواپیماهای نظامی انگلیس می پردازیم.

  • Eurofighter Typhoon

همانطور که در بالا اشاره شد، RAF در تاریخ خود موفق به ساخت چندین جنگنده نظامی بوده است. از مشهورترین آن Sopwith Camels گرفته تا جت های هریس همگی از ساخته های این کشور است.

Typhoon معرفی شده توسط RAF در سال 2003، یک جنگنده با موتور دوقلو است که در نیروی هوایی آلمان، ایتالیا و اسپانیا نیز به کار می رود. این یک جنگنده چند منظوره است که در درگیری های هوایی و زمینی نیز کاربرد دارد.

از این هواپیمای نظامی نخستین بار در سال 2011 در جنگ مورد استفاده قرار گرفت و در طول درگیری انگلیس در جنگ داخلی لیبی حملات زمینی توسط آن انجام شد. با این حال، استفاده از آن در حملات ضد داعش به دلیل محدودیت درگیری در زمین، محدود بوده و همین امر باعث شده تا بازنشستگی Tornados به تعویق بیفتد.

Eurofighter Typhoon

  • Panavia Tornado

این جنگنده نظامی برای اولین بار در سال 1974 ساخته شد و جزئی از جنگنده های نیروی هوایی سلطنتی بود که انگلیس به عنوان بخشی از تلاش های نیروهای ائتلاف علیه صدام حسین در جنگ خلیج فارس در سال 1991 از آن استفاده نمود.

همانند Typhoon، این هواپیمای نظامی نیز برای ایتالیا و آلمان تولید می شدند که برخی از آنها در دهه 90 در طول جنگ های یوگسلاوی بعنوان بخشی از درگیری های ناتو مورد استفاده قرار می گرفتند.

قرار بود این جنگنده نظامی در سال 2010 بازنشسته شود، اما این برنامه، پس از ظهور دولت اسلامی عراق و سوریه (داعش) به تاخیر افتاد. RAF Tornados را برای انجام حملات علیه داعش در نقاط مختلف از سال 2014 تا 2018 مورد استفاده قرار دادند.

در سال 2018، 9 فروند Tornados برای جشن گرفتن صدمین سالگرد نیروی هوایی سلطنتی، پرواز خود را از طریق لندن انجام دادند و سرانجام در آوریل سال 2019 بازنشسته شدند.

Panavia Tornado

  • Lockheed Martin F-35B Lightning II

یکی از جنبه های روابط ویژه بین انگلستان و ایالات متحده، اتحاد نزدیک نظامی است که در بین آن ها وجود دارد و این اتحاد شامل هواپیماهای نظامی مانند همین جنگنده نظامی است. F-35B Lightning II نوعی از F-35 لاکهید مارتین است که در ابتدا برای نیروی هوایی ایالات متحده تولید شده بوده است.

Lightnings   جایگزینی برای Tornados و همچنین نسخه انگلیسی آن The Aerospace Harrier II بود. آنها جنگنده های تک موتوره و تک صندلی هستند که به منظور پنهان شدن، برتری هوایی و نبرد هوا به زمین طراحی شده اند.

Lockheed Martin F-35B Lightning II

  • British Aerospace Hawk

این جت دارای دو نوع است، T1 و T2، که هر دو مدل همچنان در خدمت هستند و دومی هنوز هم به عنوان یکی از پیشرفته ترین هواپیماهای نظامی آموزشی در RAF خدمت می کند.

در حالی که از آنها به عنوان هواپیماهای جنگی استفاده نمی شود، مأموریت های رزمی شبیه سازی شده از جمله رژه های آموزشی این کشور توسط این جنگنده های نظامی انجام می شود. آن ها همچنین هواپیمای مورد استفاده در تیم فلش های قرمز انگلستان ،یکی از تیم های برتر نمایش هوازی جهان، نیز هستند.

طول عمر این هواپیماها از قبل طولانی بوده و با تعیین وزارت دفاع زمان بازنشستگی برای مدل T1 سال 2030 تخمین زده شده است.

British Aerospace Hawk

  • Folland Gnat

این مدل جنگنده نظامی هستند که برای اولین بار جایگزین T1s و T2s شد و در نیروی هوایی انگلیس به خدمت گرفته شد. آنها برای اولین بار در سال 1962 معرفی شدند و در سال 1979 هنگامی که هواپیماهای Hawks به اندازه کافی وجود داشتند توسط نیروی هوایی سلطنتی بازنشسته شدند.

در طول تاریخ خود در نیروی هوایی سلطنتی، آنها هرگز به عنوان هواپیماهای نظامی مورد استفاده قرار نگرفتند. در عوض در درجه اول به عنوان جنگنده های نظامی آموزشی مورد توجه بودند. با این حال، این جت توسط نیروی هوایی هند در موقعیت های جنگی همانند جنگ مقابل پاکستان به کار برده شد.

همچنین در بین سال های 1965 و 1971 در جنگ میان هندوستان و پاکستان، هواپیمای نظامی دیگری كه دارای سابقه خذمت در نیروی هوایی سلطنتی انگلیس بود نیز مورد استفاده قرار گرفت که نقش به سزایی را در نیروی هوایی هندوستان داشتند.

Folland Gnat

  • Harrier Jump Jet

خانواده جنگنده های نظامی هرییر دهه ها است که در نیروی هوایی سلطنتی به صورت ثابت مورد استفاده قرار می گیرند. ساخت این هواپیمای نظامی با این پیشنهاد از طرف سازنده بریتانیایی هاوکر سیدلی شروع شد که در سال 1977 به اتمام رسید.

با این وجود، از زمان معرفی آن در سال 1969، هواپیمای نظامی هرییر توسط نسل خلبانان مشتاق استفاده شده است. اگرچه ممکن است رعایت استانداردهای امروزی توسط این جت دشوار باشد، اما در آن زمان طراحی ساده ای برای آن در نظر گرفته شد به گونه ای که بتواند از پایگاه های هوایی پرواز کند و فرود آید.

علاوه بر RAF، نیروی دریایی ایالات متحده و همچنین نیروی هوایی هند نیز این جنگنده نظامی را خریداری کردند، هر چند که این هواپیمای نظامی در تمامی این ارتش ها بازنشسته شده است.

Harrier Jump Jet

  • British Aerospace Sea Harrier

جانشین اول جت های هرییر بودند که توسط دریانوردان نیروی دریایی سلطنتی اداره می شدند. به همین ترتیب، آنها قادر به پرواز کردن و فرود آمدن بر ناوهای هواپیمابر هستند.

آنها در جنگ Falklands مورد استفاده قرار گرفتند. ناوهای دریایی انگلستان از این جنگنده های نظامی در برابر هواپیماهای آرژانتینی استفاده کردند که فوق العاده موثر هم بود و باعث شد تا هواپیمای مخالفان سقوط کند و در عین حال هیچ خسارت جنگی هم نداشته باشند.

نیروی دریایی انگلیس استفاده از این جت را مجدداً در هنگام درگیری ناتو در جنگ های یوگسلاوی راه اندازی کرد. همچنین این هواپیمای نظامی به نیروی دریایی هند نیز فروخته شد. هر چند که هند 10 سال پس از انگلستان یعنی در سال 2016 این جنگنده نظامی را بازنشسته کرد.

British Aerospace Sea Harrier

  • British Aerospace Harrier II

این هواپیمای نظامی به مدت چندین سال مورد استفاده RAF قرار گرفت. نخستین بار در سال 1985 با هدف استفاده اولیه در حملات تاکتیکی و مأموریتهای پشتیبانی هوایی نزدیک آغاز به کار کرد. کار روی ساخت این هواپیما با همکاری سازنده آمریکایی مک دونل داگلاس انجام شد.

Harrier II برای گشت زنی در مناطق بدون پرواز استفاده می شد، اما در جنگ ها به خدمت گرفته نشد. این هواپیمای نظامی یکی دیگر از جنگنده های انگلیس بود که در هنگام درگیری ناتو در جنگ های یوگسلاوی، اقدام به کمک به حملات با هدایت دقیق در بوسنی کرد.

نیروی هوایی هند از هرییر دوم به عنوان بخشی از نیروهای مصلح خود استفاده کرده است. این جنگنده نظامی در سال 1999 علیه پاکستان در طول جنگ کارگیل مورد استفاده قرار گرفت و از آن برای پرتاب بمب های هدایت شده با لیزر استفاده شد.

British Aerospace Harrier II

  • SEPECAT Jaguar

جاگوار در خلال حملات هوایی در بوسنی مورد استفاده قرار گرفت. این کار در سال 1973 آغاز شد و این جنگنده نظامی برای نیروی هوایی سلطنتی، نیروی هوایی فرانسه، عمان و هند ساخته شد که هند همچنان از این هواپیمای نظامی استفاده می کند.

جگوار توسط نیروی هوایی فرانسه و انگلیس به عنوان بخشی از ائتلاف در جنگ خلیج فارس نیز مورد استفاده قرار گرفت. این نیروها آنها را دوباره به عنوان بخشی از نیروهای ناتو در جنگ های یوگسلاوی به کار گرفتند و ده‌ها مأموریت را پرواز را با این هواپیماهای نظامی انجام دادند.

اسكادران (squadron) بریتانیایی كه در سال 1995 حملات بوسنیایی را انجام داد، نخستین هواپیمای نظامی انگلیس بود كه پس از پایان جنگ جهانی دوم، مسئولیت یک بمباران در اروپا را بر عهده داشت.

SEPECAT Jaguar

  • Tempes

یکی از بزرگ ترین پروژه های ساخت جنگنده نظامی نیروی هوایی بریتانیا مربوط به ساخت Tempest است که وزارت دفاع، سیستم های BAE، رولز رویس و سایر شرکت ها و نهادهای برجسته انگلیس در توسعه آن مشارکت دارند.

از این گذشته، بریتانیا تنها کشوری نیست که در ساخت این هواپیمای مفهومی شرکت داشته باشد. سوئد و ایتالیا نیز تاکنون قرارداد کار روی پروژه Tempest را امضا کرده اند. پروژه تمپست قصد دارد تا جنگنده نظامی انگلیسی آینده را بسازد، حتی اگر ما حداقل تا سال 2035 نتوانیم این جت جنگی را مشاهده کنیم.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات