اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

[vc_row full_width=”stretch_row” css=”.vc_custom_1524637258565{background-color: #0e1a55 !important;}”][vc_column]

[/vc_column][/vc_row]

انواع شغل خلبانی

0

شاید شما هم جزو آن دسته از افراد باشید که دوست دارید خلبانی را به عنوان شغل آینده خود انتخاب کنید. اما آیا شغل خلبانی تنها محدود به هواپیماهای مسافربری و نظامی است؟ آیا می توان در شغل خلبانی به سایر علاقه مندی ها نیز توجه کرد؟ در ادامه این مقاله به بررسی انواع شغل های خلبانی و ویژگی و کاربرد هر یک می پردازیم.

در ابتدا باید گفت، قطعا بین تمام انواع شغل خلبانی یک همپوشانی و اشتراکاتی وجود دارد. بدیهی است که همه خلبانان به دانشی عمیق از تئوری پرواز و صد ها ساعت تجربه عملی در هوا و همچنین درک کاملی از آخرین قطعات تجهیزات در پرواز نیاز دارند.

گفته می شود، تجهیزاتی که خلبانان با آن کار میکنند، هواپیما به هواپیما و در انواع شغل های خلبانی تغییر پیدا می کند. مطمئنا تمام مردان و زنانی که هواپیماهای خطوط اصلی هوایی، داخلی، هواپیماهای شرکتی و هواپیماهای سریع جنگنده و غیره را هدایت می کنند، خلبان هستند.

اما این افراد زندگی بسیار متفاوتی دارند و هدایت هواپیماهای متفاوتی را بر عهده دارند. به همین جهت خلبانان می بایست در زمینه ای که قصد ارائه خدمات دارند، کاملاً تخصصی عمل کنند. بنابراین در ادامه انواع شغل خلبانی را معرفی خواهیم کرد.

  • خلبان خط اصلی (Mainline)

یکی از جذابیت های خوب خلبان بودن، امکان سفر به سراسر جهان است. تقریباً برای هر کس دیگری، رفتن از بوستون به برلین به پکن و بازگشت دوباره می تواند یک روند بسیار فرسایشی و گران باشد. با این وجود، برای خلبانان خطوط هواپیمایی اصلی، به معنای واقعی کلمه یک کار روزمره است.

گفته می شود که پروازها طولانی مدت میتواند خسته کننده باشد. به همین جهت مقرراتی برای رفاه حال خلبانان و حفظ جان مسافران وضع شده است که طبق آن می بایست، خلبانان هر هشت ساعت یک بار استراحت کنند. اگر پرواز بین قاره ای (مثلاً لس آنجلس به لندن) باشد، احتمالاً حداقل دو خلبان در این پرواز حضور خواهند داشت.

در حالی که ممکن است کار آنها خسته کننده به نظر برسد اما شکی نیست این شغل از درآمد بسیار خوبی نیز برخوردار است. خلبانان خطوط اصلی نه تنها دنیا را میبینند، بلکه می توانند در کنار آن از حقوق شش رقمی که دریافت می کنند هم لذت ببرند.

خلبان خط اصلی

  • خلبان پرواز منطقه ای و داخلی (Regional and Domestic Flight)

این نوع کار خلبانی نیز تقریباً مشابه موارد ذکر شده در بالا است. تفاوت اصلی مربوط به محدوده پرواز و میزان دشوار بودن مسیر پرواز است. همانطور که از نام آن پیداست، بسیاری از مشاغل خلبانی از نظر ماهیت داخلی تر هستند.

گفته می شود، برخی از این خلبانان در واقع بعضی پروازهای بین المللی را که مربوط فرودگاه های منطقه آن ها است را نیز انجام می دهند. به عنوان مثال، شرکت هواپیمایی Southwest Airlines علاوه بر پروازهای Southwest America، پروازهایی به بخش هایی از مکزیک و کارائیب را نیز هدایت می کند.

خلبانان پرواز منطقه ای و داخلی هم غالباً همانند خلبانان خطوط اصلی دستمزد بالایی می گیرند که می تواند در محدوده شش رقمی باشد. علاوه بر این، خلبانان پروازهای منطقه ای و داخلی و خط اصلی اغلب جوایز نقدی را نیز به عنوان پاداش دریافت می کنند.

خلبان خط اصلی

  • خلبان پرواز باری (Cargo)

خلبانان پروازهای باری در شرکت های بزرگ حمل و نقل داخلی و بین المللی مانند UPS، FedEx و Royal Mail کار می کنند. شرکت هایی که معمولاً به منظور حمل و نقل و ارسال و دریافت بسته های خود به خارج از کشور فعالیت کرده و خلبانانی را برای انجام این کار استخدام می کنند.

خلبانان هواپیماهای باری نیز مانند سایر مشاغل خلبانی باید ساعت های طولانی کار کنند تا محموله ها را به موقع تحویل دهند. گفته می شود، این خلبانان نیز می توانند از امنیت شغلی از جانب شرکت حمل و نقل تاسیس شده به همراه سایر مزایا همانند بیمه درمانی برخوردار باشند.

علاوه بر این، ساختار این شرکت ها به گونه ای است که خلبانان پروازهای باری هم از دستمزد نسبتاً مطلوبی برخوردار هستند. هر چند که رنج درآمدی آن ها بسته به نوع شرکت حمل و نقل می تواند متفاوت باشد.

خلبان پرواز باری

  • خلبان نظامی (Military)

اگر فردی اشتیاق پرواز با هواپیما و همچنین خدمت به کشور خود را داشته باشد، انتخاب شغل خلبانی هواپیماهای نظامی می تواند بهترین گزینه باشد. البته برخلاف سایر مشاغل خلبانی، این امر نیاز به ثبت نام از طریق نیروهای مسلح در کشور و گذراندن برخی مراحل و برنامه های آموزشی دارد.

این به معنای مناسب بودن برای پیوستن به ارتش است. کلیه این خلبانان می بایست پیش از انتخاب به منظور خلبان هواپیمای نظامی آزمایشات مربوط به سلامت کامل جسمانی مانند داشتن دید خوب را پشت سر بگذارند. گفته می شود، حتی شاخه های نظامی مانند USAF یا RAF دارای الزامات شدیدتری هستند.

خلبانان نظامی قطعا تنها کسانی هستند که در این لیست آموزش دیده اند. آنها همچنین اغلب به پرواز با آخرین هواپیماهای نظامی می پردازند. همچنین پرواز در ارتش این امکان را به خلبانان نظامی می دهد تا ساعت پروازهای خود را جمع کنند و از آن برای دریافت گواهی خلبانی غیرنظامی در آینده استفاده کنند.

خلبان نظامی

  • خلبان كشاورزي (Agricultural)

می توان گفت یکی از کم کارترین مشاغل خلبانی محسوب می شود. اگر چه ممکن است کار آن ها به اندازه خلبانان نظامی پرفشار یا خلبانان خطوط اصلی جذاب نباشد، اما با این وجود بسیار حائز اهمیت است.

از این گذشته، بسیاری از محصولات زراعی باید به نوعی آبیاری شوند، و هواپیماهای آبیاری باعث می شوند این روند بسیار سریعتر و کارآمدتر از سایر روش ها پیش رود. بنابراین آنها بخش مهمی از صنعت کشاورزی مدرن هستند.

یک خلبان هواپیمای کشاورزی می تواند از درآمد خوبی برخوردار باشد که این میزان درآمد با افزایش تجربه می تواند افزایش یابد. همچنین از طریق ایجاد قرارداد با کشاورزان، امکان افزایش حقوق آنها نیز وجود دارد.

خلبان كشاورزي

  • خلبان خدمات دولتی (Government Service)

مانند خلبانان نظامی، این خلبانان نیز خود را وقف خدمت به دولت می کنند. خلبانانی که برای دولت کار می کنند می توانند با آژانس های مختلفی از جمله FAA ، FBI ، DEA، امنیت داخلی، گارد ملی، گارد ساحلی، پلیس ایالتی و موارد دیگر همکاری کنند.

ماهیت کار این خلبانان نیز به وضوح متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، اگر شما در حال کار برای گارد ساحلی هستید، ممکن است از شما خواسته شود که بر فراز ساحل پرواز کرده و آنجا را از لحاظ بروز آسیب یا خطر بررسی کنید.

خلبانان خدمات دولتی همانند ماهیت کارشان، می توانند انتظار دریافت حقوق متفاوتی را داشته باشند. البته میزان درآمد آن ها به اندازه بخش خصوصی نیست. گفته می شود، با توجه به برآوردهای عمومی، این خلبانان اغلب در محدوده بین پنج تا شش رقم دریافت می کنند.

 

  • خلبان شخصی (Personal)

بسیاری از افراد مشهور و ثروتمند جهان دارای هواپیماهای شخصی بوده و به طبع، نیازمند خلبانانی برای هدایت این جت ها هستند. در اینجا محدودیتی به عنوان یک خلبان جت خصوصی وجود ندارد. اما باید گفت که خلبانان هواپیماهای خصوصی اغلب بسیار با تجربه و ماهر هستند.

این امر تا حدود زیادی به این دلیل است که هواپیماهای برتر خصوصی ساخته شده توسط شرکت هایی مانند Cessna و Gulfstream، جت های پیچیده ای هستند. علاوه بر این، بازرگانان، بازیگران، ورزشکاران و سایر افراد ثروتمند و مشهور که هزینه بالایی را برای این هواپیماها می پردازند، غالبا دستمزدهای بالایی را نیز برای  خلبانانشان در نظر میگیرند.

خلبان شخصی

  • خلبان آتش نشانی (Fire Fighter)

تعداد کمی از شغل های خلبانی وجود دارد که مهمتر از خلبانان آتش نشانی باشد. این مورد یکی از سخت ترین و حیاتی ترین شغل های خلبانی محسوب میشود. چرا که در بسیاری از موارد تنها می توان از طریق هوایی آتش سوزی های گسترده را کنترل و مهار کرد. همانند چیزی که در کالیفرنیا، برزیل و استرالیا دیدیم، این آتش سوزی ها می توانند به سرعت زمین های وسیعی را از بین ببرند.

یکی از مهمترین عوامل كمك به كنترل این آتش سوزی ها، اثربخشی خلبانان آتش نشانی است. این خلبانان بر فراز آتش سوزی های بزرگ پرواز می کنند و مقادیر عظیمی از آب و بازدارنده شعله را روی آنها می ریزند و از این طریق به مبارزه با گسترش شعله های آتش کمک می کنند.

این یک نمونه عالی از شغلی است که ارزشمندی آن بسیار بیشتر از حقوق آن است. خلبان آتش نشانی شغلی است که به واسطه آن می توان خانه و جان نه تنها انسان ها بلکه بسیاری از موجودات دیگر را نیز نجات داد.

خلبان آتش نشانی

  • خلبان آموزش پرواز (Flight Instructor)

آیا خلبان باتجربه ای هستید؟ آیا از شغل خلبانی تنها به خاطر خلبان بودن لذت می برید؟ آیا به تدریس علاقه دارید؟ اگر چنین است، مربی پرواز بودن می تواند بهترین انتخاب باشد. این مشاغل نقش بسیار مهمی در شکل گیری نسل بعدی خلبانان جوان دارند.

مانند بسیاری از مشاغل خلبانی در این لیست، شما می توانید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید یک مربی پرواز مستقل باشید یا برای دولت یا ارگان دیگری کار کنید. نوع دوم این نوع شغل معمولاً توسط افراد با تجربه نظامی انجام می شود.

این نمونه دیگری از شغل خلبانی است که دستمزد آن می تواند بسیار متفاوت باشد. اگر تازه کار را شروع کرده اید یا برای یک مدرسه پرواز کوچک کار می کنید، دستمزد شما قطعا با مربی با تجربه ای که در ارتش به آموزش خلبانان نظامی می پردازد بسیار متفاوت خواهد بود.

  • خلبان تست (Test)

این شغل مناسب کسانی است که مایل هستند عشق خود را به پرواز را همراه با اشتیاقشان به آخرین فناوری ها و فنون در دنیای حمل و نقل هوایی ترکیب كنند. خلبانان تست وظیفه دارند آخرین هواپیمای آزمایشی و اخیراً بهبود یافته را مورد بررسی قرار دهند و با آن پرواز کنند.

البته، در خصوص با این نوع شغل باید گفت که چیزی بیش از یک خلبانی ساده وجود دارد. چرا که در طول پرواز با چنین هواپیماهایی، خلبان می بایست همواره در حال تماس و گزارش دادن به مهندسین و تیم پرواز در مورد تمامی ویژگی هایی باشد که ممکن است در طی پرواز نظر وی را به خود جلب کند.

به این ترتیب تیم پرواز و مهندسین اطلاعات لازم را کسب می کنند و می توانند با استفاده از آن به بهبود هواپیمای مورد نظر بپردازند. به همین دلیل از خلبانان چنین پرواز های انتظار می رود که به مهندسی پرواز نیز آشنایی داشته باشند.

این نمونه دیگری از شغلی خلبانی است که می تواند به بخش خصوصی و همچنین بخش دولتی مرتبط باشد. در مورد دوم، شما به احتمال زیاد برای ارتش کار خواهید کرد، در حالی که احتمالاً بخش خصوصی به معنای کار برای یک شرکت هوانوردی است. خلبانان تست برتر می توانند از درآمد بسیار خوبی برخوردار باشند.

خلبان تست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.