اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

شرکت هواپیمایی ایرباس تولید کننده پیش رو هواپیما در جهان

0 580

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

 

پس از هشت سال پیش رویی شرکت بوئینگ، شرکت هواپیمایی ایرباس دوباره به تولید کننده برتر هواپیما در جهان تبدیل شد. این شرکت با تولید 1000 هواپیما در سال 2019 رکورد فروش هواپیما را در بین تمامی شرکت های هواپیمایی شکست. در حالی که شرکت هواپیمایی بوئینگ تنها موفق به فروش 345 هواپیما در این سال شد.

هواپیمای A320 ایرباس که اولین پرواز آن در سال 1988 انجام شد، همچنان پرفروش ترین هواپیما در تمام دوران ها است. فروش آن حتی از هواپیمای بوئینگ 737 که 20 سال زودتر به بازار عرضه شد، نیز بیشتر است. البته هواپیمای بوئینگ 737 Max یک بار به عنوان پرفروش ترین هواپیما شناخته شد. اما به دلیل دو تصادف این هواپیما در اکتبر 2018 و مارس 2019، در حال حاضر پرواز آن به حالت تعلیق در آمده است.

به گفته کریستین شرر، مدیر تجاری ایرباس، احتمالا وجود مالیات 10 درصدی در واردات هواپیما به ایالات متحده آمریکا به طور مستقیم مرتبط با  مشکلات شرکت بوئینگ است. اما شرکت هواپیمایی ایرباس همچنان به جمع آوری سفارشات، حتی از مشتریان وفادار به بوئینگ ادامه می دهد.

 بسیاری از تامین کنندگان موتور و قطعات هواپیمای بوئینگ 737 مکس، پس از ممنوعیت استفاده از این هواپیما به منظور جبران خسارت های خود سعی کردند تا با کمپانی هواپیمایی ایرباس همکاری کنند. این تامین کنندگان به منظور استفاده از این قطعات در هواپیمای A320neo با این شرکت مذاکره کرده اند.

  • موفقیت های شرکت ایرباس در فروش هواپیما

موفقیت های شرکت ایرباس در فروش هواپیما

هر چند در سال 2019، پایان تولید A380 یک شکست برای ایرباس محسوب میشد، اما این شرکت توانست به فروش 20000 هواپیما در مدل های مختلف دست پیدا کند. همچنین شرکت هواپیمایی ایرباس توانست در رقابت های زیادی در مقابل بوئینگ به برتری دست یابد.

مدل های A321، A320neo، A320،  A321neo و A350 از جمله هواپیماهای محبوب این شرکت در خطوط هوایی هستند. همچنین هواپیمای A321 XLR نیز با مصرف سوخت کمتر و کارایی بیشتر باعث کاهش هزینه مسافران شده و از این جهت به یکی از پرطرفدارترین هواپیماهای تجاری تبدیل شده است.

شرکت هواپیمایی یونایتد 50 فروند هواپیمای Airbus A321 XLR را با قیمت تقریبی 6 میلیارد دلار سفارش داد. این هواپیماها به عنوان جایگزین Boeing 757s در نظر گرفته شده اند و انتظار می رود در سال 2024 وارد بازار شوند.

به لطف تولید این هواپیمای خلاقانه، که توسط شرکت هواپیمایی ایرباس در نمایشگاه هوایی پاریس 2019 ارائه شد، این شرکت قادر خواهد بود انتشار کربن حاصل از مصرف سوخت هواپیماهای خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و به این تذتیب نقش کمتری در آلودگی هوا و محیط زیست داشته باشد.

همچنین یک شرکت هواپیمایی پیش رو در فیلیپین در تاریخ 19 دسامبر سفارش پنج فروند هواپیمای A321neo  و 10 فروند هواپیمای A321 XLR را تایید کرد. با این سفارش جمعا کمپانی هواپیمایی ایرباس 21 هواپیمای A320neo خود را به ارزش 6.8 بیلیون دلار در سال 2019 به فروش رسانده است.

A320neo

این در حالی است که به هیچ عنوان این فروش قابل مقایسه با رکورد فروش 300 فروند هواپیمای  A320 به ارزش 33 میلیارد دلار به شرکت هواپیمایی هندی IndiGo نخواهد بود. در صورت تحویل این تعداد هواپیما به این شرکت، IndiGo به بزرگترین مشتری ایرباس برای این مدل هواپیما تبدیل می شود.

یکی دیگر از موفقیت های شرکت هواپیمایی ایرباس، انتخاب آن توسط Quantas به منظور انجام طولانی ترین پرواز در جهان بود. 17000 کیلومتر پرواز به مدت 20 ساعت بین لندن و سیدنی که در سال 2019 انجام شد. پس از برگزاری مناقصه در نهایت Quantas هواپیمای ایرباس A350-1000 را به بوئینگ 777X ترجیح داد.

با توجه به نکات گفته شده، اینطور به نظر می رسد که کمپانی هواپیمایی ایرباس از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار است. در حال حاضر بین 1500 تا 2000 نفر در این شرکت در فرانسه مشغول به کار هستند. همچنین در حدود 5000 نفر نیز در نمایندگی های این شرکت در سراسر دنیا کار می کنند.

ارزش سهام این شرکت در حدود 100 میلیارد دلار تخمین زده شده است و سهام آن در سال 2019 حدود 59 درصد افزایش داشته است. همچنین این شرکت سال 2020 میلادی را با صدرنشینی در صدر شاخص بورس فرانسه آغاز کرد.

با این وجود، پیش رو بودن ایرباس می تواند در معرض خطر باشد. شاید سفارش 1000 هواپیما در یک سال امری رضایت بخش باشد. اما این تعداد همچنان بسیار پایین تر از رکورد تعیین شده در سال 2013 با 1503 سفارش است. همچنین تحویل برخی از سفارشات اخیر این شرکت نیز با دیرکرد مواجه شده است.

  • بحران چند بعدی شرکت بوئینگ عاملی برای موفقیت ایرباس

در حال حاضر بوئینگ بدترین بحران خود از زمان تاسیسش در سال 1916 را پشت سر می گذارد. این بحران عمیق، ماندگار و چند بعدی است. این بحران توانسته شهرت شرکت بوئینگ را به خطر بیندازد، به خصوص پس از دو سانحه هواپیمای 737 Max که منجر به کشته شدن 346 مسافر شد.

پس از این سانحه بسیاری از مسافران اعتماد خود را به هواپیماهای این شرکت از دست داده اند. تحقیقات نشان داده است که 40 درصد از مسافران برای اجتناب از پرواز با هواپیماهای بوئینگ حاضر به پرداخت هزینه های بیشتر هستند.

این شرکت از نظر تکنولوژیکی نیز با مشکلاتی مواجه است. به همین جهت بوئینگ در حال یافتن راه حل های قابل اعتماد برای برطرف کردن اختلالات عملکردی در  هواپیماهای خود است. این امر به نوبه خود می تواند بحران های اقتصادی را برای این شرکت به همراه داشته باشد.

پس از کند شدن تولید هواپیمای بوئینگ 737 Max، این شرکت ساخت این هواپیما را در سال 2020 به طور کامل متوقف کرد. اگر چه 12000 نفر به طور مستقیم در تولید این هواپیما کار می کردند، اما شرکت قصد ندارد تا کارگران را اخراج کند. این خود به معنای مواجه با یک بحران اقتصادی دیگر است.

  • نقش سیاست جغرافیایی بر شرکت های هواپیمایی

طبیعتا مشکلات بوئینگ و موفقیت های شرکت هواپیمایی ایرباس به نفع اقتصاد و سیاست های کشور آمریکا نخواهد بود. رقابت بین این دو شرکت باعث افزایش جنگ تجاری بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا شده است.

از همین رو در اکتبر 2019 آمریکا تصمیم به اعمال مالیات 10 درصدی واردات هواپیماهای اروپایی گرفت. تصمیمی که مدیریت کمپانی هواپیمایی ایرباس آن را مرتبط با وضعیت فعلی بوئینگ می داند و آن را محکوم می کند.

با این وجود دو شرکت ایرباس و بوئینگ باید برای ورود یک رقیب جدید و قوی به صنعت هوانوردی آماده باشند. در سال 2017 گروه چینی Comac و یک شرکت هواپیمایی روسی، با ایجاد یک سرمایه مشترک، شرکت بین المللی هواپیماهای چین و روسیه را راه اندازی کردند.

این شرکت به منظور ساخت هواپیماهایی کارآمد به اندازه ایرباس و بوئینگ اما با قیمتی پایین تر تاسیس شده است. برای روسای جمهور چین و روسیه این اتحاد بخشی از یک اقدام بزرگ استراتژیک به سمت همکاری دو کشور است.

گفته میشود این هواپیما بین سال های 2025 تا 2028 وارد بازار خواهد شد. اما باید صبر کرد و دید که این هواپیما به راستی قادر به رقابت با غول صنعت هوانوردی یعنی شرکت هواپیمایی ایرباس خواهد بود. با وجود تمام نکات گفته شده نمی توان قدرت و پیشگامی کمپانی هواپیمایی ایرباس در چند دهه اخیر را نادیده گرفت. در حال حاضر این شرکت با تمام مشکلاتی که ممکن است داشته باشد، پیش رو در صنعت هوانوردی است.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات