اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

برترین جنگنده های نظامی نیروی هوایی چین

0 659

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

در چند دهه گذشته، چین به یک ابر قدرت جهانی در حوزه نظامی تبدیل شده است، بنابراین جای تعجب نیست که ارتش چین دارای بزرگترین نیروی انسانی جهان است. مخارج نظامی چین تقریباً یک سوم ایالات متحده آمریکا است. در این مقاله به بررسی تعدادی از بهترین جت های نظامی چین خواهیم پرداخت.

ظهور نیروی هوایی ارتش آزادی بخش مردم طی یک قرن گذشته همزمان با شکل گیری ارتش چین و در حقیقت خود چین بوده است. صد سال پیش، کشور چین فاقد نیروی هوایی و بیشتر درگیر نا آرامی ها، جنگ های داخلی بود و در کل هرج و مرج اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بود.

اما امروزه، چین یک ابرقدرت و دومین سرمایه گذار بزرگ در حوزه نظامی پس از ایالات متحده آمریکا است. گرچه تا سال 2019، همچنان فاصله زیادی تا  رسیدن به آمریکا داشته است. داستان نیروی هوایی ارتش آزادی بخش مردم نیز موازی با صنعت و خودکفایی چین پیش رفته است.

در طول چند دهه، چین روند خود را از خرید جت های شوروی و روسی به ساختن آن ها تغییر داده است. پاسخ به این سوال که در حال حاضر چین چه تعداد جنگنده نظامی چینی دارد، با توجه به موانع آشکار اسرار دولتی و رابطه خوب چین با غرب، کار دشواری است.

اما به طور کلی در حدود هزاران فروند تخمین زده شده است. چین سعی کرد تا در خصوص توسعه هواپیما های نظامی خود، احساس هویت نظامی ملی را تقویت کند که جت های نظامی موجود در این لیست نمونه این روند را نشان می دهند.

 • Chengdu J-20

همانطور که در ایالات متحده، فرانسه، روسیه و سایر کشورها اتفاق می افتد، تعداد خاصی از پیمانکاران صنعت دفاعی کشور مسئولیت توسعه و ساخت اکثر جنگنده های نظامی را بر عهده دارند. چنگدو نیز یکی از بزرگترین نام ها در حمل و نقل هوایی چین است.

چنگدو 20 یکی از جدیدترین و برترین جت های نظامی مخفی است که به منظور رقابت با F-35، جنگنده آمریکایی، طراحی شده است. بدین ترتیب این هواپیما با قطعاتی از جمله موتور Shenyang WS-10B و با قابلیت های پنهان شدن طراحی شده است. اما سایر اطلاعات آن، مانند نوع فناوری رادار مورد استفاده، توسط مقامات چینی منتشر نشده است.

در واقع، اسرار نظامی بیشتر شامل نوع سیستم های الکترونیکی مورد استفاده در جنگنده ها است، اگرچه معمولاً فرض می شود که این سیستم ها کاملاً پیشرفته هستند. همچنین تعداد کل هواپیماهای تولید شده نیز یک راز بسیار محافظت شده محسوب می شود.

Chengdu J-20

 • Chengdu J-10

این جنگنده نظامی هم توسط نیروی هوایی و هم نیروی دریایی چین مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که این جت نظامی نیز توسط چنگدو تولید می شود، موسسه تحقیقات هوایی سیبری روسیه پیش از این شراکت خود در ساخت آن را تایید کرده بود.

این نفوذ روسیه مربوط به قسمت هایی است که در خود هواپیما استفاده می شود. به عنوان مثال، جی 10 به عنوان بخشی از موتور AL-31FN، ساخت روسیه است. در ابتدا قرار بود از موتور چینی WS-10 Taihang در ساخت این جنگنده نظامی استفاده شود، اما مشکلات مربوط به این امر منجر به تصویب AL-31FN شد.

نیروی هوایی چین تنها نیروی هوایی نیست که دستور ساخت J-10 را صادر می کند. نیروی هوایی پاکستان نیز این کار را کرده است و تصور می شود حداقل 40 جت برای استفاده در نیروی هوایی آنها تولید شده است.

Chengdu J-10

 • Chengdu J-7

این یکی دیگر از هواپیماهای نظامی نیروی هوایی چین بوده که هم رده با برخی از هواپیماهای نظامی شوروی ساخته شده است. در واقع، چنگدو جی 7 نخستین بار در سال 1966 به عنوان نسخه چینی جنگنده میگ-21 شوروی تولید شد. در حالی که این جت ها در سال های اخیر دیگر تولید نشده اند، اما همچنان در عملیات ها از آن استفاده می شود.

نیروی هوایی چین به طور سنتی از این جنگنده ها برای مقاصد بازدارندگی استفاده می کند. تصور می شود بیش از 300 J-7s در نیروی هوایی و دریایی چین در بخش ها و عملیات های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند.

جی -7 همچنین در سایر نیروهای هوایی در سراسر جهان نیز خدمت کرده است. ایران و مصر همچنان از این جنگنده نظامی به صورت فعال استفاده میکنند، در حالی که در کشورهای دیگر مانند میانمار برای اهداف آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

Chengdu J-7

 • Shenyang J-15

در حالی که این جت نظامی از جنگنده های Su-33 شوروی الهام گرفته شده، با این وجود، به طورکامل در چین ساخته شده است. آنها نخستین بار در سال 2013 معرفی و همچنان در حال تولید هستند.

گفته می شود، این جنگنده هنوز هم جزو نسل چهارم هواپیماهای نظامی به حساب می آید. به عنوان مقایسه می توان گفت که F-35 ایالات متحده و همچنین FC-31 ساخت چین که در ادامه بررسی میشوند، جزو جت های نظامی نسل پنجم هستند. با این وجود، J-15 به عنوان یک جنگنده نظامی برتر چینی شناخته می شود.

از شواهد مربوط به قدرت و کیفیت این جنگنده نظامی این است که در نوامبر 2012، رسانه های چینی گزارش دادند که دو فروند جنگنده J-15 توانستند در شرایط نامساعد جوی و علی رغم مشکلات به وجود آمده، با موفقیت در ناو هواپیمابر لیائونینگ فرود بیایند.

Shenyang J-15

 • Shenyang J-11

شنیانگ یکی دیگر از جت های نظامی چینی است که طراحی شده براساس جت های مدل سوخو روسیه است. به عبارتی Su-27 الگوی ساخت J-11 بوده که هم اکنون در اختیار نیروی هوایی و دریایی چین قرار دارد.

گفته می شود، J-11 می توانست بسیار متفاوت باشد، زیرا در در برنامه های ساخت این جنگنده نظامی، ابتدا قرار بود که موتور  توسط Rolls-Royce ساخته شود. حتی موتورهای چینی ساخته شده WS-10A نیز برای این جنگنده نظامی در نظر گرفته شدند. اما در پایان موتورهای Lyulka AL-31F ساخت روسیه انتخاب شدند.

جنگنده نظامی J-11 قادر به رسیدن به سرعت Mach 2.1 است. اما نکته جالب توجه این است که در نوع J-11B از موتورهای چینی استفاده شده است. این امر نشان دهنده تمایل بیشتر چین برای ساختن هواپیماهای نظامی با استفاده از امکانات و تجهیزات داخلی است.

Shenyang J-11

 • Shenyang J-8

در حالی که J-8 اصلی در دهه 60 میلادی ساخته شد، J-8II در سال 1984 دوباره تولید و همچنان در حال خدمت است. تعداد خدمت رسمی جت نظامی چینی به سختی به دست می آید، اما تخمین زده شده که حدود 300 جنگنده نظامی J-8 همچنان در نیروی هوایی چین در حال خدمت هستند و می توان گفت احتمالا بیشتر یا تمام آن ها به نسخه J-8II به روز شده اند.

این هواپیماهای نظامی در ابتدا به گونه ای طراحی شده بودند که به عنوان هواپیماهای رهگیری سبک مورد استفاده قرار گیرند. پیش بینی می شود جنگنده های نظامی J-10 و جت های مشابه تولید شده در چین تا سال های آینده به مرحله نهایی برسند.

Shenyang J-8

 • Shenyang FC-31

همان گونه که بیان شد، این جنگنده نظامی پاسخ چین به جت نظامی F-35 آمریکا در مسابقات تسهیلات هوایی نسل پنجم بوده و پیش بینی می شود که این مدل می تواند ایالات متحده امریکا را در فروش تسهیلات نظامی به چالش بکشد.

ارتش ایالات متحده نیز، FC-31 را یک چالش معتبر برای F-35 می داند. شواهدی وجود دارد كه نشان می دهد ژاپن، كره جنوبی و سایر متحدین منطقه نیز تحقیقاتی در مورد جت های نظامی نسل پنجم انجام داده اند.

به این ترتیب، برخی از پیشرفت ها ممکن است به ضرر ایالات متحده آمریکا باشد. گزارشی از مجله وال استریت در سال 2009 ادعا کرد که جاسوسی از طرف چینی ها، ممکن است باعث آشکار شدن اسراری در خصوص جنگنده نظامی F-35 شود.

 • Sukhoi Su-30MKK

سری مدل های جنگنده نظامی سوخو روسیه مدت هاست که به عنوان رقیب جنگنده های نیروی هوایی آمریکا محسوب می شوند. مدل Su-30MKK و همچنین MK2، از جمله هواپیماهای نظامی روسی هستند که در نیروی هوایی چین خدمت می کنند.

تولید این جنگنده نظامی از سال 2000 آغاز شد و همچنان در نیروی هوایی روسیه و چین در حال خدمت است. علاوه براین، این جنگنده نظامی در حال حاضر در خدمت نیروی دریایی چین نیز بوده و از جمله جت های نظامی قابل کنترل و سریع  با قابلیت رسیدن به سرعت Mach 2 است. اخیرا نیز تلاش هایی برای نوسازی و زنده نگهداشتن آن برای آینده انجام شده است.

 • Sukhoi Su-35

سری مدل های جنگنده نظامی سو (Su) جزو اصلی نیروی هوایی شوروی بوده که میراث آن همچنان ادامه دارد. کمونیست چین تحت رهبری مائو نیز، جت های نظامی سو را از اتحاد جماهیر شوروی خریداری کرده و این سنت را ادامه داد.

در حقیقت منحل شدن اتحاد جماهیر شوروی در تاریخ تولید این جنگنده نظامی نقش داشته است، زیرا به دلیل شکست سیاسی، Su-27 تولید انبوهی نداشت. هرچند که چین دوباره مدل Su-35s را خریداری کرد.

Sukhoi Su-35

 • Sukhoi Su-27

همان گونه که بیان شد، جنگنده نظامی سوخو سو 27 در سال های پایانی اتحاد جماهیر شوروی تولید می شد. در حالی که فروش آن در خارج از کشور محدود بود، با این وجود چین تعدادی از آن را به منظور استفاده در نیروی هوایی خریداری کرد.

مانند هواپیماهای نظامی قبلی، این هواپیما نیز به گونه ای طراحی شده که رقیبی جدی برای جنگنده های نظامی ساخت ایالات متحده آمریکا باشد. جنگنده Su-27 به طور خاص برای رقابت با F-14 Tomcat طراحی شده است.

Sukhoi Su-27

 • Nanchang J-12

بیایید با نگاهی به نخستین تلاش اصلی چین برای ایجاد یک جنگنده بومی به این لیست پایان دهیم. همانطور که در بالا نشان داده شد، برای چندین دهه چین برای تامین جت های نظامی خود وابسته به دستورات اتحاد جماهیر شوروی بود.

در زمان ساخت جنگنده مافوق صوت در سال 1970، چین دستخوش تغییرات گسترده ای شد و از نسل های اولیه تحت رهبری مائو به سمت سیاست های جدید دولت و انتظارات اجتماعی تغییر رویه داد.  J-12 به مشخص کردن این تغییرات کمک کرد. به گونه ای که  تولید آن در طول انقلاب فرهنگی، فاصله ی میان روش های نظامی قدیمی چین و گام به سوی آینده با تولید بومی تر را به خوبی نشان داد.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات