اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

[vc_row full_width=”stretch_row” css=”.vc_custom_1524637258565{background-color: #0e1a55 !important;}”][vc_column]

[/vc_column][/vc_row]

تیک آف های برتر خلبانان در سال 2018

تیک آف، مرحله‌ای از پرواز است که در آن هواپیما در حال تغییر از حرکت بر روی زمین به پرواز در آسمان می‌باشد

2

تیک آف های برتر خلبانان

 

برخاست یا تیک آف  مرحله‌ای از پرواز است که در آن هواپیما در حال تغییر از حرکت بر روی زمین به پرواز در آسمان می‌باشد که معمولاً از روی باند پرواز شروع می‌شود. بالونها، هلیکوپترها و هواپیماهای عمود پرواز نیازی به باند پرواز برای برخاست ندارند. برخاست عکس عمل فرود می‌باشد.

تیک آف  چیست و  به چه شکل انجام می شود

واژه Take off در زبان انگلیسی معنای مختلفی دارد یکی از این معناها که موضوع بحث امروز ماست (برخاستن هواپیما از روی زمین است) اما چگونه؟ خوشبینانه ترین حالت این است که فرض کنیم دماغه ی هواپیما خود به خود بالا میرود و در نتیجه چرخ های هواپیما از زمین کنده شده و هواپیما اوج می گیرد. اما متاسفانه  اینچنین نیست و این فرآیند  بسیار پیچیده تر از این فرض شماست البته  این را هم نباید فراموش کرد که سختی این کار در همه ی هواپیماها یکسان نیست

تیک آف عبارت است از حرکت،سرعت گرفتن…چرخش(روتیت یا بالا بردن دماغه)و رسیدن به ارتفاع 50 پایی است.طبیعتا هواپیمایی که از 50فیت بالاتر رفته را هواپیمای درحال تیک آف نمی نامند.

از لحظه ای که هواپیما روی باند شروع به حرکت می کند تیک آف آغاز می شود.زمانی که خلبان با کشیدن فرامیل کنترل به سمت خود دماغه را بالا می دهد هواپیما اوج گیری را آغاز می کند.این کار (کشیدن فرامیل کنترل و بالا رفتن دماغه)را روتیت یا رویتش(Rotation)می نامند که سرعت به خصوصی دارد.این سرعت به خصوص را VRیا روتیشن اسپید می نامند و ان زمانی است که بال های هواپیما در این سرعت با تولید نیروی برآی کافی بر جاذبه زمین غلبه کرده و هواپیما توانایی پر گشودن دارد.

خب بعد از اینکه با واژه Take off آشنا شدید، ما برای شما 10 مورد از بهترین تیک آف های برتر خلبانان  در سال 2018 رو انتخاب کردیم که میتونید در ویدئوی پایین مشاهده کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
  1. عارف می گوید

    سومی و هشتمی عالی بود

    1. hoda می گوید

      خوشحالیم از اینکه راضی بودید