اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

معرفی فرودگاه Haneda Tokyo

0 171

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

فرودگاه هاندا که به عنوان فرودگاه بین المللی توکیو نیز شناخته می شود، در Öta، در 14 کیلومتری جنوب ایستگاه توکیو واقع شده است. این فرودگاه در سال 2009 به عنوان دومین فرودگاه شلوغ آسیا و چهارمین فرودگاه شلوغ جهان انتخاب شد.

دفتر حمل و نقل هوایی توکیو، وزارت ساخت و ساز و حمل و نقل زمینی (فرودگاه) و ترمینال فرودگاه ژاپن این فرودگاه را اداره می کنند.

فرودگاه هاندا به عنوان پایگاهی برای خطوط هوایی ژاپن، اسکای نت آسیا ایرویز و نیپون ایرویز فعالیت می کند. میزان تردد مسافر در سال 2009 توسط فرودگاه در این شهر 62.1 میلیون بود. این فرودگاه پس از اتمام گسترش آن در سال 2010 می تواند تقریباً 90 میلیون مسافر را جابجا کند.

  • گسترش فرودگاه هاندا

افزایش رفت و آمد مسافر در فرودگاه هاندا مستلزم گسترش آن بود. به عنوان بخشی از توسعه، ترمینال بین المللی و باند جدید در این فرودگاه فرودگاه ساخته شد و پایانه 2 موجود در آن گسترش پیدا کرد.

ساخت ترمینال 3 این فرودگاه در سال 2008 آغاز و در 21 اکتبر سال 2010 افتتاح و هزینه آن از درآمد حاصل از امتیازات عوارض تامین شد. این ترمینال 5 طبقه است و مساحت آن 159000 مترمربع است.

گسترش پایانه 2 در سال 2007 آغاز شد و در اکتبر 2010 به پایان رسید. لابی های خروج و ورود ترمینال به عنوان بخشی از گسترش دو برابر شدند. تعداد فضاهای پارکینگ نیز افزایش یافته است. بودجه حاصل از فرآیند PFI و درآمد حاصل از امتیازات عوارض برای گسترش این ترمینال مورد استفاده قرار گرفت.

ساخت باند جدید D نیز در فرودگاه هاندا در اکتبر 2010 به پایان رسید. پیش بینی می شود که این باند جدید تعداد پرواز هواپیماها را از 285،000 به 407،000 در سال افزایش دهد.

قرارداد مربوط به افزایش خدمات چک این مسافران در ترمینال 3 فرودگاه هاندا به شرکت ARINC واگذار شده که آن ها بیش از 200 جایگاه کنترل را برای ورود و خروج مسافران در این ترمینال قرار داده اند.

گسترش فرودگاه هاندا

  • ترمینال ها

فرودگاه هاندا دارای سه ترمینال است که شامل ترمینال 1، ترمینال 2 و ترمینال بین المللی جدید می شود. پایانه های 1 و 2 پروازهای داخلی را در حالی انجام می دهند که ترمینال بین المللی پروازها را به فرودگاه گیمپو در سئول انجام می دهد. تمام پایانه ها توسط ترمینال فرودگاه ژاپن اداره می شوند.

ترمینال 1 که با نام Big Bird نیز شناخته می شود در سال 1993 افتتاح شد. این ترمینال جایگزین، ترمینال قبلی ساخته شده در سال 1970 شد که دارای رستوران شش طبقه و مراکز خرید بسیار بزرگی است.

ترمینال 2 در دسامبر 2004 افتتاح شد. این کار با تحمیل 100 پوند هزینه سرویس به مسافران در بلیط ها ساخته شده است. این ترمینال دارای یک هتل با 387 اتاق است. پایانه های 1 و 2 از ترمینال بین المللی بزرگتر بوده و توسط یک راهرو زیرزمینی به هم وصل می شوند.

یک ترمینال ویژه VIP نیز برای افراد خاص و هواپیماهای خصوصی در دسترس است.

ترمینال ها

  • امکانات فرودگاه هاندا

از امکانات فرودگاه هاندا می توان به هفت باجه اطلاع رسانی در ترمینال 1، دو باجه در سال عزیمت، چهار باجه در سالن ورودی اشاره کرد. سه باجه اطلاعاتی نیز در ترمینال 2 و یک باجه در ترمینال بین المللی نیز وجود دارد.

طبقه اول ترمینال 1 دارای یک بخش تجاری است. فروشگاه های متنوعی در طبقه دوم ترمینال بین المللی قرار دارد. دستگاه های خودپرداز در سراسر پایانه ها پراکنده هستند. فرودگاه همچنین امکاناتی را برای مسافران معلول فراهم می کند.

هنگامی که شما برای پرواز فرودگاه هاندا را انتخاب می کنید، می توانید در مدت زمانی که در آنجا هستید، با سرگرمی های گوناگون وقت خود را سپری کنید. به گونه ای که احساس نمی کنید در یک فرودگاه حضور دارید. چندین سالن بازی در فرودگاه وجود دارد که شما و اعضای خانواده تان می توانید نهایت لذت را از بودن در آنجا ببرید.

یکی دیگر از مزایای این فرودگاه این است که شما به راحتی و در عرض مدت زمان نیم ساعت می توانید با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به مرکز شهر بروید.

رستوران ها و غذاهای ارائه شده در آن ها یکی دیگر از موارد مورد علاقه بسیاری از مسافران به فرودگاه هاندا است. به گونه ای که گاهی برای ورود به برخی از رستوران ها و سالن های غذاخوری می بایست در صف های طولانی منتظر بمانید.

غذاهایی که در رستوران های این فرودگاه سرو می شود با تمام سلیقه ها مطابقت داشته بنابراین فرقی نمی کند که شما از کدام کشور هستید. قطعا می توانید غذایی مطابق با میل و ذائقه خود پیدا کنید.

امکانات فرودگاه هاندا

  • باند فرودگاه

این فرودگاه دارای چهار باند تعیین شده   است که دو باند آن دارای طول  3000 و عرض 60 متر بوده و دو باند دیگر طولی معادل 2500 و عرض 60 متر دارد. تمام باند ها با آسفالت در حال نمایش هستند.

باند فرودگاه

  • کنترل ترافیک هوایی

برج کنترل ترافیک هوایی جدیدی در فرودگاه ساخته شد. برج مراقبت جدید 115.7 متر ارتفاع دارد که 38 متر بلندتر از برج قبلی است. هزینه ساخت آن در حدود 7 میلیارد ین (0.09 میلیون دلار) بوده و به عنوان سومین برج مراقبت بلند شناخته می شود.

کار ساخت و ساز این برج در فرودگاه هاندا در اواخر سال 2006 آغاز و در سال 2009 به پایان رسید. این برج پس از ساخت باند جدید D در اکتبر 2010 عملیاتی شد.

  • پارکینگ فرودگاه هاندا

یک پارکینگ پنج طبقه در این فرودگاه وجود دارد که شامل پارکینگ کوتاه مدت، بلند مدت و پارکینگ مخصوص معلولان است. پارکینگ های اتومبیل P1 وP2 توسط مسافران ترمینال 1 و پارکینگ های اتومبیل P3 و P4 توسط مسافران ترمینال 2 مورد استفاده قرار می گیرد. ترمینال بین المللی توسط P5 سرویس دهی می شود.

پارکینگ فرودگاه هاندا

  • حمل و نقل زمینی

این فرودگاه توسط راه آهن Keihin Kyuko و Monorail توکیو سرویس دهی می شود. علاوه بر این تعداد زیادی تاکسی، لیموزین و اتوبوس در خدمت فرودگاه هاندا هستند که رفت و آمد مسافران به آنجا را برعهده دارند. ایستگاه های اتوبوس در ورودی های خارجی در پایانه های 1 و 2 و همچنین ترمینال بین المللی قرار دارد. غرفه تاکسی در خارج از هر سه پایانه واقع شده است. همچنین دفاتری جهت اجاره اتومبیل نیز در لابی ورودی ترمینال 1 و 2 واقع شده است.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات