اولین مجله اخبار و اطلاعات هوانوردی

بهترین و بزرگترین دریاچه های جهان

0 266

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

دریاچه ها از دیگر منابع آب های سطحی کره زمین هستند که جدا از اهمیت بالای آن ها برای محیط زیست، بسیاری از افراد علاقه مندند تا تعطیلات خود را در کنار یک دریاچه شفاف و زلال واقع در دامنه کوه ها بگذرانند. هرچند که باید گفت تمام دریاچه ها زلال و تمیز نیستند یا در نزدیکی کوه ها قرار ندارند.

در سراسر جهان، دریاچه های بسیار زیادی با سایز و شرایط گوناگون در مناطق مختلف وجود دارند. امروزه بسیاری از این دریاچه ها به منبع مهمی از فعالیت های تفریحی مانند ورزش های آبی و مناطق تفریحی تبدیل شده اند. همچنین از لحاظ اقتصادی نیز دارای اهمیت بسیار زیادی هستند.

زیرا آن ها می توانند تامین کننده آب شیرین، ماهی و بسیاری از منابع طبیعی دیگر باشند. با این وجود باید گفت که تمام دریاچه ها، آب شیرین ندارند. علاوه بر این، دریاچه ها بخش بسیار مهمی از طبیعت و محیط را نیز تشکیل می دهند.

در این مقاله سعی داریم تا شما را با بهترین و بزرگترین دریاچه های جهان آشنا کنیم. شاید روزی شما نیز علاقه مند به بازدید و رفتن به کنار این دریاچه های زیبا شدید.

  • دریاچه مالاوی (Malawi) تانزانیا

دریاچه مالاوی همچون جواهر تاجی است که در قاره آفریقا واقع شده و به آن دریاچه Nyasa نیز گفته می شود. این دریاچه بین کشورهای آفریقایی مالاوی، تانزانیا و موزامبیک قرار دارد. دریاچه مالاوی یکی از زیباترین و بخشی از دریاچه های بزرگ آفریقا است.

دریاچه مالاوی دومین دریاچه عمیق و سومین دریاچه بزرگ قاره آفریقا و همچنین چهارمین دریاچه بزرگ آب شیرین از نظر حجم و نهمین دریاچه از نظر مساحت در جهان محسوب می شود. این دریاچه رکورد حداکثر گونه ماهی را نیز به خود اختصاص داده است. به گونه ای که دست کم ۷۰۰ گونه از ماهیان گروه سیکلید در آن زندگی می‌کنند.

دریاچه مالاوی 150 سال پیش توسط دکتر دیوید لیوینگستون کشف شد. از ویژگی های جالب و منحصر به فرد آن، مخلوط نشدن لایه های آب این دریاچه است که سبب شده علاوه بر فراهم کردن فرصت برای انجام تفریحات آبی، یک منطقه شگفت انگیز به منظور بازدید باشد.

دریاچه مالاوی

  • دریاچه خرس بزرگ (Great Bear) کانادا

دریاچه خرس بزرگ واقع در جنگل های شمالی کانادا، بزرگترین دریاچه در کل این کشور محسوب می شود. این دریاچه واقع شده در مرز کانادا، چهارمین دریاچه بزرگ آمریکای شمالی است که از ماه نوامبر تا ژوئن به عنوان یک زمین هاکی بزرگ نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به همین جهت دیدن آن برای دوستداران ورزش هاکی خالی از لطف نخواهد بود.

دریاچه گریت بر یا خرس بزرگ یک دریاچه آب شیرین است که به رودخانه ای با همین نام سرازیر می شود. رودخانه های Dease ، Camsell و Johnny Hoe نیز به این دریاچه متصل می شوند. علت نام گذاری آن نیز، وجود خرس های گریزلی در اطراف این دریاچه بوده است.

دریاچه خرس بزرگ

  • دریاچه بایکال (Baikal) سیبری

دریاچه بایکال یک دریاچه قایقی است که در منطقه جنوبی سیبری در کشور روسیه بین دو استان جمهوری بوریات و ایرکوتسک واقع شده است. این دریاچه نه تنها بزرگترین دریاچه آب شیرین جهان است بلکه قدیمی ترین و پاک ترین دریاچه جهان نیز محسوب می شود. بایکال به عنوان هفتمین دریاچه بزرگ جهان به ثبت رسیده است.

این دریاچه تقریبا 25 میلیون سال قدمت داشته و در اثر فرورفتگی زمین ایجاد شده است. همچنین رکورد عمیق ترین دریاچه جهان را نیز در اختیار دارد. به گونه ای که 20 درصد از آب شیرین غیر منجمد جهان در این دریاچه جمع شده است. حجم آب شیرین دریاچه بایکال از مجموع دریاچه های آمریکا بیشتر است.

دریاچه بایکال در سال 1996 به عنوان میراث جهانی یونسکو اعلام شد که حدود 2000 گونه جانوری و گیاه بومی در نزدیکی آن زندگی می کنند و یکی از زیباترین مناطق به منظور بازدید و گردشگری است.

دریاچه بایکل

  • دریاچه Tanganyika آفریقا

دریاچه Tanganyika یکی از قدیمی ترین دریاچه های جهان و پس از دریاچه بایکال، عمیق ترین دریاچه جهان محسوب می شود. همچنین دومین دریاچه طویل آب شیرین در جهان نیز است. نخستین بار اروپاییان در سال 1858 این دریاچه را کشف کردند. ریچارد برتون و جان اسپیک کسانی بودند که به هنگام یافتن سرچشمه رود نیل با این دریاچه برخورد کردند.

از لحاظ جغرافیایی این دریاچه در چهار کشور یعنی تانزانیا، جمهوری دموکراتیک کنگو، زامبیا و بوروندی واقع شده و حدود 12700 مایل مربع مساحت دارد. به همین دلیل با ایجاد مرز بین تانزانیا و جمهوری دموکراتیک کنگو و بخشی از مرز بین بوروندی و DRC و همچنین بخشی از مرز بین تانزانیا و زامبیا یک ساختار جغرافیایی منحصر به فرد ایجاد کرده و محل زندگی بسیاری از گونه های آبی است.

دریاچه تانگانیکا

  • دریاچه آرال (Aral) در قزاقستان و شمال ازبکستان

دریاچه آرال در بین ازبکستان و قزاقستان واقع شده و زمانی یکی از چهار دریاچه بزرگ آب شور جهان محسوب می شد که حاوی 10 گرم نمک در هر لیتر آب بود. اما امروزه یکی از دریاچه هایی است که در معرض خطر از بین رفتن قرار دارد. به گونه ای که تا کنون 10% از اندازه اصلی آن کاهش یافته است.

در گذشته ای نه چندان دور روزانه چندین تن ماهی از این دریاچه صید می شد و به دلیل وسعت زیاد، به آن دریای آرال نیز می گفتند. بسیاری از کارشناسان کوچک شدن دریاچه آرال را یکی از بدترین بلایای محیط زیست در کره زمین می دانند.

یکی از دلایل کوچک شدن این دریاچه ایجاد انحراف در مسیر رودخانه های Amu Darya و Sir Darya بود که دریاچه آرال را تغذیه می کردند. این تصمیم اشتباه باعث شد تا در مدت زمان کوتاهی بخش زیادی از آب این دریاچه خشک شود. بنابراین بهتر است، پیش از خشک شدن کامل این دریاچه زیبا از آن دیدن کنید.

دریاچه آرال

  • دریاچه میشیگان آمریکای شمالی

دریاچه میشیگان سومین دریاچه بزرگ از پنج دریاچه بزرگ ایالات متحده و اندکی کوچکتر از ایالت ویرجینیا غربی بوده و تنها دریاچه ای است که کاملاً در آمریکا واقع شده است. سایر دریاچه های ایالات متحده در مرز آمریکا و کانادا قرار دارند.

این دریاچه با دریاچه هورون (Huron) در شمال آمریکا ارتباط دارد و تقریباً بیش از 100 رود به این دریاچه می ریزد، اما باید گفت، تعداد محدودی از آنها اندازه قابل توجهی دارند. از لحاظ جغرافیایی نیز، انتهای شمالی دریاچه دارای جزایر بسیار زیبایی بوده که بزرگترین آن جزیره بیور در میشیگان است و می تواند یک مقصد بکر و زیبا برای مسافرت و گذراندن تعطیلات باشد.

دریاچه میشیگان

  • دریاچه هیوران (Huron) در آمریکای شمالی

هورون نیز یکی دیگر از دریاچه های بزرگ آمریکای شمالی است که بین ایالت میشیگان و انتاریو کانادا و آمریکا واقع شده است. این دریاچه یکی از جاذبه های توریستی توسعه یافته در آمریکا محسوب می شود چرا که دارای استراحتگاه های بسیار راحت و زیبایی در سواحل آن است.

همچنین ورزش های آبی که در تابستان در این دریاچه زیبا انجام می شود هر ساله تعداد زیادی توریست و گردشگر را به این منطقه جذب می کند. همچنین جزیره Manitoulin بزرگترین “جزیره دریاچه ای” در جهان نیز واقع در دریاچه هیوران است.

دریاچه هیوران

  • دریاچه ویکتوریا آفریقا

این دریاچه پس از ملکه ویکتوریا به این نام، نامگذاری شد. یکی از بزرگ ترین دریاچه های آفریقا که به ویکتوریا نیانزا نیز شهرت دارد. ویکتوریا بزرگترین دریاچه در آفریقا و منشا اصلی رودخانه نیل است که در تانزانیا و اوگاندا واقع شده و با کنیا هم مرز است. بنابراین قطعا نمی توان از دیدن منشا طویل ترین رود جهان گذشت.

دریاچه ویکتوریا دارای صخره های بی شماری درست در زیر سطح آب شفاف و زلال خود است که منظره ای بی نظیر از طبیعت را به نمایش می گذارد. همچنین بیش از 200 گونه ماهی در این دریاچه زندگی می کنند . بزرگترین دریاچه گرمسیری و دومین دریاچه آب شیرین در جهان محسوب می شود.

دریاچه ویکتوریا آفریقا

  • دریاچه برتر (Superior) آمریکای شمالی

دریاچه سوپریور دومین دریاچه بزرگ جهان و بزرگترین دریاچه در میان تمام دریاچه های آمریکای شمالی است. سوپریور بین ایالت انتاریو کانادا و ایالات مینسوتا، میشیگان و ویسکانسین آمریکا واقع شده است. این دریاچه از نظر حجم نیز سومین دریاچه جهان محسوب می شود.

حجم آب این دریاچه به اندازه ای است که به راحتی می تواند آب مورد نیاز آمریکای شمالی و جنوبی را پوشش دهد. گفته می شود 16 هزار میلیارد سال طول می کشد تا آب دریاچه سوپریور مصرف شود. همچنین می توان گفت، کل جمعیت جهان با بیش از 7 میلیارد نفر، روزانه هر فرد نیم گالن از آب این دریاچه را مصرف کند، پس از 2400 سال باعث خشک شدن آن می شوند. بنابراین بازدید از چنین دریاچه ای با این وسعت قطعا تجربه ای فراموش نشدنی خواهد بود.

دریاچه برتر

  • دریاچه خزر

دریاچه خزر به نوبه خود منحصر به فرد ترین دریاچه در این لیست است. می توان گفت دریاچه خزر تنها دریاچه ای است که باقی مانده از آب های اقیانوسی است. چرا که در گذشته باعث اتصال اقیانوس آرام به اقیانوس اطلس بوده است.

این دریاچه بین کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان، ایران، ترکمنستان و قزاقستان واقع شده و محل اتصال اروپا و آسیا است. همچنین سومین دریاچه عمیق جهان محسوب می شود. هر چند که تمام قسمت های آن عمق یکسانی ندارند و بخش شمالی این دریاچه بسیار کم عمق است و به طور میانگین به کمتر از 5 متر می رسد.

این دریاچه از نظر جغرافیایی بسیار موقعیت ویژه ای دارد. زیرا چندین کشور را که هیچ مرز زمینی ندارند، به یکدیگر وصل می کند. همچنین در حدود 130 رودخانه نیز به این دریاچه می ریزند. همانطور که میدانید بخشی از دریاچه خزر متعلق به کشور ما بوده و شهر ها و سواحل اطراف آن یکی از زیباترین مناطق گردشگری در کشور محسوب می شوند.

دریاچه خزر

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

مشترک شدن در خبرنامه ما
مشترک شدن در خبرنامه ما
برای دریافت آخرین اخبار ، به روزرسانی ها و پیشنهادات ویژه ای که مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود ، اینجا ثبت نام کنید.
در هر زمان می توانید مشترک شوید
نظرات